Aktuálně: 4 957 inzerátů174 162 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Demence u psů

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 15.10.2023, 14:11:12 xxx.xxx.93.56

Musím se přiznat, že se mi teď úplně zadrznul dech. Už nějakou dobu řeším stav našeho starouše. Taky má 11, ale je velké plemeno, takže trochu jiný náhled na věk. Po vyloučení všeho možného jsme se dopracovali k počínající demenci. Naše příznaky jsou jiné jak u vás. My jsme museli začít oddělovat, máme ještě mladšího a teď už nemůžou být spolu. Cca 3x se nám stalo, že starší napadl toho mladšího. A to stylem kdy bylo vidět, že ho nepoznal. Prostě si myslel, že se na zahradě zjevil cizí pes, 2x jsem byla u toho a zakročila jsem. Naštěstí šel jen po psovi, který se za mnou zmateně schovával a netušil co se děje. Poslední případ se stal, když jsme odjeli nakupovat, vyhodili jsme tašky, nabrali psy a frčelo se na veterinu, od té doby je všechno bezkontaktní.

Musím ho průběžně sledovat a kontrolovat kde leží, protože někdy mu to nesepne a neodejde se schovat, např. V létě jsem ho odtahovala ze sluníčka kde ležel tak dlouho až byl na odpadnutí - to bylo poprvé a od té doby hlídám, klidně by ležel na dešti dokud není prochladlý a durch tak, že se nedokáže postavit. 

Poslední dobou začal mít výpadky při větších ranách, když není mimo kotec kde běhá a běhá, tak zmasakruje celý kotec a pokálí - prostě pecka. 

Zatím je ve stavu, že je adekvátní svému věku a jen sem tam mu to takhle nesepne nebo naopak přepne. Nedělám si iluze a jen jsem svým způsobem ráda, že pracuju z domu, protože jinak by to bylo horší. Ale přiznám se, že jsem vnitřně úplně vyděšená, že jednou se něco přepne a nebude to, že nepozná druhého psa, ale někoho z nás 

Daja
Daja (414 příspěvků) 15.10.2023, 16:23:25 xxx:xxx.ad08:6c2
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 15.10.2023, 13:39:47

Dobrý den 😉,

ano vím a čtu. Jojo máme to trápeníčko😭.

Jani vůbec nevím na co se ptáte, ale vím, že je to pro holky odborníky. Snad odpoví.

Dája

Daja
Daja (414 příspěvků) 15.10.2023, 16:30:19 xxx:xxx.ad08:6c2
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 15.10.2023, 13:53:16

Dobrý den 😉,

opravdu vyloučena mrtvice. Zkusim znova přidat i vytamím B. Hodně tady o tom píšete.

No a právě, že i já byla zděšena, že demence a to měl Batulek 10,5let. Nevím jestli k tomu nepřispívá i kastrace protože i první Bišonek měl podle těhle příznaků demencí. Jenže jemu už bylo 14let a tam jsem to tak nějak brala a taky byl kastrovaný. Batulek je po kastraci +-1rok nemocná prostata.

Dája

Daja
Daja (414 příspěvků) 15.10.2023, 16:37:38 xxx:xxx.ad08:6c2
Odpověď na příspěvek uživatele Edůza z 15.10.2023, 14:11:12

Dobrý den 😉,

ano neustále i já běhám pokud u mě neleží a nebo ho nemám pod dozorem jsem s toho dost nervózní. Vet mě ubezpečoval, že nesmí zůstat jen tak stále ležet. Musí mít aktivity i když mu to nejde tak prostě ho neustále zaměstnávat. No chodím na canisterapie s pejskama, tak že zaměstnány je dost, ale žije si svím životem. Sestřičky vědí , že Batulek je jiný tak mu podstrojuji 😁.

Dája

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 15.10.2023, 16:54:05 xxx.xxx.124.42

Esi to chápu správně, tak psi zavření někde padnou do nějakého panického stavu, a proto vše počůrají atp.? A to je, i když je pes jen zavřený v domě, v noci třeba? Když budu cupitat povenku, tak je vše ok? Myslím jako to, že se nestane, že by pes ležel a čůral na sebe. 
To je stupeň, kde si řeknu dost - když pes nevstane a nejde se vyčůrat. 

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 15.10.2023, 17:25:15 xxx.xxx.93.56
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 15.10.2023, 16:54:05

Jsme nedaleko vojenského prostoru, takže rány tu jsou docela běžné. Zatím jsem úplně neodhalila spouštěč, protože někdy to tady buší a starouše je v klidu i v kotci. Jindy nám tady projede náklaďák s prázdnou korbou, která bouchá a je průšvih. Když je venku a má možnost, tak mi přijde, že nějakou tu ataku prostě rozběhá. Když to na něj přijde, tak chce prostě běhat. Zkoušela jsem ho uklidňovat tím, že jsem s ním, ale nic prostě se dobývá ven i z domu kde to normálně vyhledává. 

Pod sebe se nevypradzňuje, jen to pak všechno důkladně rozšlape a smísí. Pokud by se měl dostávat do stavů kdy se ani nezvedne a prostě “to pustí”, tak to není k rozumnému žití. Už u tohohle stavu jsme jen kousek od hrany. Nechci dovolit, aby žil v nějakém permanentním stavu úzkosti a raději řeknu dost o měsíc dříve jak o týden později.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 15.10.2023, 18:02:48 xxx.xxx.62.109
Daja:

Dobrý den 😉,

ano vím a čtu. Jojo máme to trápeníčko😭.

Jani vůbec nevím na co se ptáte, ale vím, že je to pro holky odborníky. Snad odpoví.

Dája


Dajo, to je skupina léků, které se používají na Alzheimerovu demenci.

No…ano, je to trápení, když je někdo blízký nemocný.

Dajo, držte se…a také odpočívejte.🍀

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 04.11.2023, 15:53:50 xxx.xxx.62.69

Ach jo, jdu si postěžovat. Osobní problémy (ale to sem nepatří), ale telefonovala jsem s tou mojí snad nejbližší kamarádkou. Fakt mi při extrémně těžkém COVIDu zachránila život, stará se mi o kočky v době mé nepřítomnosti. No a zachránili takovou starou tlustou fenu, když manželovi kamarádky zemřel otec, s nímž se celý život nestýkal (kdysi jsem psala ještě na IF). Telefonát byl zajímavý, neb jsem “onemocněla”, zatím “jen” nemám hlas. Ale ta fena se začala doma pomočovat. Je stará a dle mě ji dostihla demence. Začali jí dávat plenu, ale řvou na ni a v telefonu jsem slyšela její hrozný pláč při nasazování pleny. Teď ještě jak můžu jen šeptat, tak jsem furt opakovala, že má asi demenci, ale nikdo na mě nereagoval… Prosím vás, jsou určitě i nějaké inkontinenční pleny pro psy (feny), že jo? Ještě jsem zaslechla, že ji teda asi nechají uspat. Přitom zájem o jídlo má, ven chodí. Nicméně pomočí se prý hned po návratu z venčení a dělá to teď všude po bytě… Jim tečou nervy a mně teď taky - krom mých problémů je mi té fenky strašně líto.

Vahine
Vahine (460 příspěvků) 04.11.2023, 16:42:27 xxx.xxx.179.11
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 04.11.2023, 15:53:50

Předpokládám, že ji dávají takovouhle plenu třeba?  Viz bitiba

Snad jí ještě uspat nedají, vždyť můžou na tu demenci zkusit léky a s plenou se snad fena sžije?

Fíkovnice, kdybych sama neužívala lichořeřišnici a k tomu další kapky 2x denně, taky jsem furt nemocná. Podpoř něčím přírodním tu imunitu, ať jsi tu fit pro svoje čičiny. Drž se!

Obrázek
Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 04.11.2023, 17:04:30 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 04.11.2023, 15:53:50

No ono s tou inkontinencí je to těžký…ono i s tou demencí to nemusí být sranda. Myslím, že to je obecně otázka do kdy je člověk ochoten, schopen se o takového psa postarat. A upřímně ti řeknu, že pokud to není v klidu a pohodě, pokud se na fenu řve a pod. tak by pro ní bylo lepší nechat jí uspat….protože pokud alespoň nepředstíráme láskyplnou péči, tak je to celý na draka a ta feňule tu frustraci, možná i vztek majitelů cítí…

Daja
Daja (414 příspěvků) 04.11.2023, 17:14:14 xxx.xxx.121.78
Sardullah:

No ono s tou inkontinencí je to těžký…ono i s tou demencí to nemusí být sranda. Myslím, že to je obecně otázka do kdy je člověk ochoten, schopen se o takového psa postarat. A upřímně ti řeknu, že pokud to není v klidu a pohodě, pokud se na fenu řve a pod. tak by pro ní bylo lepší nechat jí uspat….protože pokud alespoň nepředstíráme láskyplnou péči, tak je to celý na draka a ta feňule tu frustraci, možná i vztek majitelů cítí…


Přesně tak, fenečka má toho moc, je stará, tlustá, změna prostředí, neustále řvaní. Muže klidně být jen dole nachlazená, chce to veta. Demence jistě i to může být, ale jak píše Sardullah pokud necítí fenečka lásku a oporu v majitelky asi by bylo lepší pro ní odejít. Pro pejska neustále řvaní ji fakt vopruz.

Dája

bambule
bambule (415 příspěvků) 04.11.2023, 17:35:40 xxx.xxx.75.63
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 04.11.2023, 17:04:30

Naprosto souhlasím, můj minulý pes nosil doma plenky poslední dva roky z jeho patnáctiletého života. Do toho ještě stařecká slepota, hluchota. Je to všechno hrozně náročné na péči, hygienu. Člověk musí porad přemýšlet nad tím co kdyby kdyby … ano člověk ho miluje,snaží se všechno udělat správně a toho psa co nejlíp zaopatřit, ale když přijdete domů z práce a doma všechno podělané a v prostředku toho bince ještě pes, který se v tom vyrachal…. No nebudu nad nikým vynášet soudy… 

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 05.11.2023, 10:51:37 xxx.xxx.62.69

Moc děkuji za reakce!

Já tu frustraci kamarádů také do jisté míry chápu, mají zrekonstruovaný byt. Ta fena se totálně navázala na manžela kamarádky, prostě se do něj po smrti svého páníčka zamilovala. Oni ji zachránili od umístění buď do útulku nebo od uspání. Celou dobu ji chválili, dokonce pod jejich vedením i postupně hubla.

Ale teda ten její včerejší pláč v telefonu byl příšerný. Bylo to v situaci, kdy manžel kamarádky jí dával plenu. Jenže jak ona naříkala, tak on o to víc řval… Kamarádka navíc řekla, že s ní už nechce mít nic společného. Osobně si myslím, že v tom opravdu může být i její nachladnutí, když to začala dělat úplně najednou a všude po bytě. A navíc její stres.

A narovinu: Nevím, co je pro tu fenu teď nejlepší. Zda to uspání…fakt nevím.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 05.11.2023, 10:53:01 xxx.xxx.62.69
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 04.11.2023, 17:14:14

Jinak Dajo, neustálé řvaní nee.

Včera jsem slyšela poprvé, že na ni byli hnusní; jinak ona projevovala vděčnost za záchranu. 

Verun
Verun (719 příspěvků) 05.11.2023, 11:09:53 xxx.xxx.220.12

Souhlasila bych s nachlazením nebo problémem moč. měchýře , a zkusila Urinal akut (podpůrná léčba)+ sono u veta (ATB)  …pak by byla na   řadě demence a  další možnosti i řešení poslední.…

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 05.11.2023, 11:13:25 xxx.xxx.62.69
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 05.11.2023, 11:09:53

Souhlasím.

Otázkou je, zda jsou oni vůbec ochotni jet s ní na UTZ, dělat jiná vyšetření atd. Včera v tom telefoně bylo slyšet, jak jsou všichni totálně naštvaní, slušně řečeno. Já se snažila jim určité rady dávat, ale jinde píšu, že jsem přišla o hlas…tak na mě ani moc nereagovali. Nebo mě slyšet nechtěli.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 05.11.2023, 11:15:36 xxx.xxx.189.104
Fikovnice:

Moc děkuji za reakce!

Já tu frustraci kamarádů také do jisté míry chápu, mají zrekonstruovaný byt. Ta fena se totálně navázala na manžela kamarádky, prostě se do něj po smrti svého páníčka zamilovala. Oni ji zachránili od umístění buď do útulku nebo od uspání. Celou dobu ji chválili, dokonce pod jejich vedením i postupně hubla.

Ale teda ten její včerejší pláč v telefonu byl příšerný. Bylo to v situaci, kdy manžel kamarádky jí dával plenu. Jenže jak ona naříkala, tak on o to víc řval… Kamarádka navíc řekla, že s ní už nechce mít nic společného. Osobně si myslím, že v tom opravdu může být i její nachladnutí, když to začala dělat úplně najednou a všude po bytě. A navíc její stres.

A narovinu: Nevím, co je pro tu fenu teď nejlepší. Zda to uspání…fakt nevím.


Já jsem strašná měkota…vždycky si ve své podstatě představím, jak se ten pes asi cítí…

Když si třeba představím sebe jako nějakou starou bábu, která neudrží moč a stolici…bábu odkázanou na pomoc jiných a ti jiní na mě budou řvát za něco, co nedokážu ovlivnit, nedělám to schválně…tak to raději budu mrtvá, než tohle zažívat. Jako vím, že pes takhle nepřemejšlí, ale na druhou stranu vím, že pes může být podstatně větší empatik než člověka a navíc na rozdíl od člověk nechápe proč a jak…

Já jsem strašně ráda, když se někdo ujme psího důchodce a dá mu na ten omezený čas, který pejskovi ještě zbývá milující domov, lásku, péči, jistotu….ale nejsem teda pro záchranu za každou cenu a za takovou cenu určo ne….kam až to povede…kamarádka už má dle mého na fenu averzi…jak dlouho to bude trvat než začne být doma velké dusno kvůli fence, možná už to dusno je…a v tohle má ta psí babička žít?? 

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 05.11.2023, 11:20:26 xxx.xxx.40.140

Daja- ten pes je ťažko nedodiagnostikovaný, soryjako.

Nočný nekľud- to áno, to je typické pre psov s demenciou, ale to nadmerné pitie vody (polydipsia) a k tomu X ďalších problémov, to je brutál a rada nedávať mu vodu?? Uf 👎

Nikto na svete nedokáže okometricky vylúčiť mŕtvicu, šmarjá, to chce výmenu veta/kliniky.

Inkontinencia- OMG, prečo hneď plienka a demencia, to môže byť kľudne kameň, zápal… to je strašné, čo tu čítam 😢

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 05.11.2023, 11:25:41 xxx.xxx.119.6

Tak mohlo to být o tom, že v tu chvíli toho na ně bylo moc - samozřejmě by bylo krásný, kdyby se člověk uměl za každý situace ovládnout, ale…

Můžete jim přeci kdyžtak napsat sms, že by to chtělo fenku vyšetřit a pak by se vidělo, na čem jsou, a nebo přijmout fakt, že ne vše v životě může člověk ovlivnit, bohužel.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 05.11.2023, 12:04:43 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 05.11.2023, 11:25:41

A samozřejmě s klidem ujistit, že fenka za to opravdu nemůže.

A jen tak mezi řečí, sousedi se ujali pejska od mladých, dostali se do situace, kdy pod sebe čůral, kadil a do toho přišlo mimino, tak je u rodičů. Taky mě čeká rozhovor na téma “a jak jste na tom, co vet na to, nebo aspoň obleček.."…prostě trochu je popostrčit, jestli se zasekli na nějakým bodě. To budou zas o trochu víc nadšení, že mají takovou sousedku všetečnou😁.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.