Aktuálně: 4 957 inzerátů174 116 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Demence u psů

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 05.11.2023, 14:20:38 xxx.xxx.62.69
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.11.2023, 11:15:36

Jani, ano, kamarádka má na fenu averzi…

A s tím já bohužel nic nenadělám; respektive můžu udělat nějaké pokusy stran návrhů, co dělat…ale to je tak všechno.😟

(Dnes zkouším léčit sama sebe - píšu jinde.)

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 05.11.2023, 14:24:12 xxx.xxx.62.69
Horsana:

Daja- ten pes je ťažko nedodiagnostikovaný, soryjako.

Nočný nekľud- to áno, to je typické pre psov s demenciou, ale to nadmerné pitie vody (polydipsia) a k tomu X ďalších problémov, to je brutál a rada nedávať mu vodu?? Uf 👎

Nikto na svete nedokáže okometricky vylúčiť mŕtvicu, šmarjá, to chce výmenu veta/kliniky.

Inkontinencia- OMG, prečo hneď plienka a demencia, to môže byť kľudne kameň, zápal… to je strašné, čo tu čítam 😢


Horsano, moji přátelé ji zachránili jako starou psí důchodkyni. Žila u nich myslím si dobrý život.

Nejsem ani trochu šťastná z toho, že teď nedávají její fyzický/psychický stav…ale - jak píšu výše: Jediné, co můžu dělat, je apelovat na ně, aby šli k vetovi. Navíc manžel kamarádky je občas horká hlava. Já se včera zděsila, když jsem v telefonu slyšela ten psí nářek a on pak houkl i na mě.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 05.11.2023, 14:56:42 xxx.xxx.189.104
Fikovnice:

Horsano, moji přátelé ji zachránili jako starou psí důchodkyni. Žila u nich myslím si dobrý život.

Nejsem ani trochu šťastná z toho, že teď nedávají její fyzický/psychický stav…ale - jak píšu výše: Jediné, co můžu dělat, je apelovat na ně, aby šli k vetovi. Navíc manžel kamarádky je občas horká hlava. Já se včera zděsila, když jsem v telefonu slyšela ten psí nářek a on pak houkl i na mě.


Víš Jani, já jsem tady na to asi moc citlivka, neboť jsem měla psa bojínka, Jacka, navíc pomalého v přemýšlení a reakcích…nějaké okřiknutí nepřicházelo v úvahu.  Navíc jako důchodci mu to myslelo ještě pomaleji a někdy to vůbec nevymyslel, nechápal, co po něm chci a tak zůstal tak nějak nešťastně stát a já mu vždycky říkala “miláčku, ty zase nevíš, viď??…to nevadí…”

A vidím to třeba i u Matěje…když mi dcera přiveze na hlídání jejího psa…no chvilku trvá než toho pubescenta “srovnám do latě” a prostě ho musím okřiknout a Matějíček, byť to vůbec není určené jemu, tak to prostě nechápe, proč se zlobím a bere si to osobně.

No a když si představím, že by se někdo musel těhle mých psů ujmout v nějakém důchodcovském věku a takhle by s nimi bylo jednáno a představím si, jak by se ty moje trdla cítili, tak mi není moc dobře na dušičce.

Jako asi jo…kdyby si dali říct, fenku vzali k vetovi, třeba by to bylo nakonec více či méně na pohodu…ale pořád tam je ten fakt, že se musí chtít…

Nechci nikoho soudit. Sama jsem se třeba strala o tchána s Alzheimerem a byl to pro mě docela psychický očistec, o nějaké fyzické péči ani nemluvím a vím, že třeba můj manžel to psychicky vůbec nedával. Prostě někdo na to má a někdo ne. A asi podobně to bude s tou péčí o psího důchodce, který už má svoje…je to řehole a může to být vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky a když navíc k tomu psu nemám ten vztah…jakože udělám všechno na světě pro jeho pohodu a nějaké důstojné dožití, i kdybych měla padnout na tlamu…tak je to ještě náročnější.

Daja
Daja (414 příspěvků) 06.11.2023, 21:33:47 xxx.xxx.71.108

Dobrý večer 🤫,

hlásím, že jsme jak na houpačce. Teď máme období kdy je chvilku klid. Noční chození se zmenšilo na 2x až 3x za noc pochodujeme. Pití vody se vrátilo na normál , pije prozatím normálně. Jí vše a velice mu chutná a tady nám začal další problém chudne. Vážil 6,50kg  a má 5,70kg během chvilky, podotýkám, že opravdu jí vše a to doslova vše, je nevibyravi.

Jinak ztrati se i v kuchyni doma, slábne sluch a pomálu špatně vidí.

Jinak když ho mám v noci v náruči a jeho hlava je opřena na mé hrudí a on se pomalu přestává klepat a vydite, že se uklidňuje a já pomálu uleham s Batulkem  jsem ráda, že je v mé náruči v bezpečí. Spánek má tvrdý ,vydatný . 

Jinak v očích vidíte, že je mimoň , inkontinence v noci je způsobena i tím, že v paneláku ve čtvrtém poschodí nedá se neustále běhat ven, na baráku není problém otevřít dveře a je hotovo. Pokud bychom byli přestěhování nemusí mít ani pás.

Tak berušky Dobrou noc Dája.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 06.11.2023, 22:18:01 xxx.xxx.28.38
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 06.11.2023, 21:33:47

Ach ach… je to trápení, když by člověk pejskovi tak rád pomohl a snaží se, ale už to holt úplně nejde.

Držte se a přeju, ať je těch lepších chvil co nejvíce.🌷

Fíkovnice (neregistrovaný) 15.11.2023, 13:45:12 xxx.xxx.133.55

Přátelé, pesanka dnes odešla za duhový most…

Na veterině při RTG a UTZ zjištěn velký nádor v m.m. Tak ji moji kamarádi nechali uspat… I tak měla u nich asi nejhezčí období svého života - na úplný psí důchod.

Vahine
Vahine (460 příspěvků) 15.11.2023, 20:19:38 xxx.xxx.179.11
Odpověď na příspěvek uživatele Fíkovnice z 15.11.2023, 13:45:12

To je mi moc líto 😔 kolik babušce bylo let?

Hlavně, že se dál zbytečně netrápila, že ji nakonec nechali vyšetřit….

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 15.11.2023, 20:26:18 xxx.xxx.62.83

Ahoj Vahine.😉 Oni neví, kolik jí bylo. Manželovi mé kamarádky zemřel otec, kterého celý život neznal (nestýkali se). Fenka zůstala po něm a měla jít do útulku. Ačkoli moji přátelé měli zrovna nové štěndo čívy, tak kámoška rozhodla, že tady ta bábrlinka dožije u nich (bylo na ní poznat, že je to už stařenka + byla ze začátku hrozně obézní). Tak tomu i bylo. Myslím, že jak jsem sem psala, tak jim prostě ruply nervy (mám pro to pochopení; mně občas také Podnájemníci dávají zabrat!😄).

Takže bábuška u nich dožila a naprosto chápu jejich dnešní rozhodnutí. Jsou z toho špatní - už si na ni zvykli a ona byla naprosto bezproblémová (krom toho, co se dělo teď ten poslední cca týden nebo o něco málo déle). Jsem i zvědavá, jak to ponese ta číva…😢

Vahine
Vahine (460 příspěvků) 15.11.2023, 21:39:41 xxx.xxx.179.11
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 15.11.2023, 20:26:18

No je to záslužné, že ji vzali k sobě dožít, to zase jo.🥇 

A jak dlouho žila s nimi a s čívou?

….

Kdybych měla dům se zahradou, vzala bych si tam leona z rodiny, protože teď je ta naše chlupatice větší chuděra než byla do léta…vůbec nevím, jak to s ní bude dál…přestalo tam fungovat úplně všechno a mezi všemi 😔

Daja
Daja (414 příspěvků) 17.11.2023, 06:14:14 xxx.xxx.46.241
Fikovnice:

Ahoj Vahine.😉 Oni neví, kolik jí bylo. Manželovi mé kamarádky zemřel otec, kterého celý život neznal (nestýkali se). Fenka zůstala po něm a měla jít do útulku. Ačkoli moji přátelé měli zrovna nové štěndo čívy, tak kámoška rozhodla, že tady ta bábrlinka dožije u nich (bylo na ní poznat, že je to už stařenka + byla ze začátku hrozně obézní). Tak tomu i bylo. Myslím, že jak jsem sem psala, tak jim prostě ruply nervy (mám pro to pochopení; mně občas také Podnájemníci dávají zabrat!😄).

Takže bábuška u nich dožila a naprosto chápu jejich dnešní rozhodnutí. Jsou z toho špatní - už si na ni zvykli a ona byla naprosto bezproblémová (krom toho, co se dělo teď ten poslední cca týden nebo o něco málo déle). Jsem i zvědavá, jak to ponese ta číva…😢


Dobrý den Fikovnice 🖐️,

chápu vaše známé. Teď tu jsem vystěhovaná s ložnice ve tři hodiny, s přestávkama postavám a nebo dávam na Batulka pozor. Už jsme běhali i s baterkou nadrá raném venku. Nový poznatek , zjistila jsem, že mi hubne, zadní kyčle vystouplé, páteř taky, nadočnice taky, přitom v rámci možností jí vše ( je to moje popelnice ).

Prozatím to zvládam a Batulka zatím nedám a pohlidam.

Dája

Vahine
Vahine (460 příspěvků) 17.11.2023, 08:18:43 xxx.xxx.179.11
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 17.11.2023, 06:14:14

Dájo, moc Vám rozumím a ta Vaše popisovaná péče je extrémně náročná. Musíte taky někdy odpočívat, máte se s kým vystřídat? Nechala jste dělat Batulkovi odběry v poslední době? Když žere a hubne, nejsou nemocná játra a nebo ledviny třeba?….možná by potřeboval upravit stravu? Nechce se mi číst Vás zpětně, možná to někde píšete  nevím. 

Možná ale Batulínek hubne, že už tolik neťape a ztrácí proto svaly? 🤔 posílám pohlazení oběma pejskům 🍀

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 17.11.2023, 08:42:40 xxx.xxx.63.255

Pro Vahine, ale i pro ostatní: Přátelé od Betynky mě včera navštívili, chvíli jsme poseděli…

Já dost zírala, jak je odchod pesanky vzal. Proplakali dva dny. Jirka měl z nervů strašnou migrénu, nemohl spát, veterinářka jej prý vyhodila z ordinace, ptž byl na složení se. Kámoška ubrečená a starší dceři pořád prý odkládali telefonát, aby jí to řekli (byla v práci, pak uspávala malého…). A když jí to řekli, tak prý plakala tak, že nebyla k utišení…a to s nimi už dávno nebydlí.

Betynka s nimi byla řádově roky (já nevím přesně, ale tak cca 4 roky?). Jezdila s nimi i na dovolené, dokonce jedna naše společná dovolená byla i s Betynkou. A já jim ji párkrát jela vyvenčit… Ona se po smrti svého pánečka TOTÁLNĚ upjala na Jirku (syna zemřelého). Prý do něj byla doslova zamilovaná, hlídala si jej, hleděla na něj zamilovaně, každý jeho krok měla v merku… Zajímavé. Říkala jsem si, že v tom je asi to, že celý život žila s mužem a pak se dostala do domácnosti, kde jsou samé holky a jeden chlap, tak se upjala na něj. Jinak prý ten nádor úplně zaplňoval celý močák, proto chuděrka močila úplně všude. Dr. nabízela paliativní léčbu, ev. i operaci. Ale myslím, že se moji kamarádi rozhodli správně… Betynka je už za Duhovým mostem…

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 17.11.2023, 08:45:15 xxx.xxx.63.255
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 17.11.2023, 06:14:14

Dajo, přidávám se k Vahine. Já jsem totální nespavec, ale strašně mě nedostatek spánku ničí. Vy MUSÍTE i odpočívat a dobře se vyspat. Aspoň občas. 

Co Dajo plánujete dál? Nechcete jít do nějakého podrobnějšího vyšetření? Pokud se nepletu, tak tu demenci u Batulka nemáte stoprocentně potvrzenou, nebo ano?

Daja
Daja (414 příspěvků) 17.11.2023, 13:34:48 xxx.xxx.121.106
Fikovnice:

Dajo, přidávám se k Vahine. Já jsem totální nespavec, ale strašně mě nedostatek spánku ničí. Vy MUSÍTE i odpočívat a dobře se vyspat. Aspoň občas. 

Co Dajo plánujete dál? Nechcete jít do nějakého podrobnějšího vyšetření? Pokud se nepletu, tak tu demenci u Batulka nemáte stoprocentně potvrzenou, nebo ano?


Batulek byl kompletně vyšetřen neurologický, ortopedicky, sono a krev. Vše v naprostém pořádku jen prý na sračku mozek a to doslova, zhrnuto po všech vyšetření u třech veterinářu. Na 100% diagnóza demence. 

Dája

Daja
Daja (414 příspěvků) 17.11.2023, 13:49:20 xxx.xxx.121.106
Vahine:

Dájo, moc Vám rozumím a ta Vaše popisovaná péče je extrémně náročná. Musíte taky někdy odpočívat, máte se s kým vystřídat? Nechala jste dělat Batulkovi odběry v poslední době? Když žere a hubne, nejsou nemocná játra a nebo ledviny třeba?….možná by potřeboval upravit stravu? Nechce se mi číst Vás zpětně, možná to někde píšete  nevím. 

Možná ale Batulínek hubne, že už tolik neťape a ztrácí proto svaly? 🤔 posílám pohlazení oběma pejskům 🍀


Vahine právě, že ťape až moc, pokud nesedím u něho stálé běhá. V noci ho neudržíte na místě, když se rozhodné jede lajnu tam a kolečko na zpět. Nevím s jídlem má speš l granule na prokrvování nervové soustavy a ano jí mimo toho vše.

No a ohledně vystřídáni nene musím já. Naštěstí mě nevyčerpáva být vzhůru já jsem skřivan, ale po 18hod. jsem už mimoň já.

Dája

Daja
Daja (414 příspěvků) 26.11.2023, 05:09:59 xxx.xxx.69.174

Dobré ránko 🙏,

musím napsat další postřeh u Batynka, začalo období žravosti a většího neklidu. Opravdu jí neskutečně rychle, chamtivě až nenasytně. Běháni se zhoršuje, venku nic absolutně nic ho nezajímá jen jakmile vidí že jdem směr domu začne tahat jak stanoví 🐕. Nepomůže žádné zklidňování, chlácholení, prostě jde hlavou proti zdi obrazně. 

Už nám nepomáhá ani ho zabalit, chce jen chodit a chodit a chodit. Až sám se unaví, pak teprve Vám dovolí ho vzít a uložit . 

Jeho žravost je až nepříčetnost, i když už nemá zuby ( protikus) tak jí neskutečné až hlavě, nepomůže ani miska proti hltani. Pití nepřitečně vody vyměnil za žravost. Je neskutečně hubení, velký úbytek na váze, všechny kostí vylizaji. Když mu nedovolím chodit dokáže plakát ( teď to ukazuje a šlape)

Jsem ve fázi, že jdu příští týden znova k vet a poprosím jestli by nemohl nasadit Batynkovy nějaké léky na uklidnění. Manžel se snaží mi pomáhat, ale neumí to s Batynkem jak já 🤫. Prostě je moje zlatíčko a musí já sním komunikovat.

BODLINKO a KOMETO a FIKOVNICE prosím je nějaká pomoc léčivém?

Děkuji Dája🙏


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.