Aktuálně: 4 984 inzerátů174 043 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Demence u psů

Daja
Daja (414 příspěvků) 14.10.2023, 06:57:52 xxx:xxx.ad08:6c2

Dobré ránko 😉,

po dlouhém uvažování jsem se rozhodla sem napsat a popsat co máme doma za trápení.

Jak všichni víte mám dva psy Batynka 11let a Gigouška 8let. Před půl rokem začalo naše martirium s Batynkem. První projevy jeho nemoci byly záškuby až obrovský třes zadnich nohou, namlouvala jsem si, že zima, ale přišlo teplo a my se klepala jak ratlíci. Tak, že začala návštěva veta. První diagnóza buď mu chybí vytamin a nebo je dementi. Byl řádně vyšetřen neurologický, sono, pohmaty, ortopedicky…..atd.

Vitamíny jsme doplnili a třes se klidnil tak na 50%, ale přidaly se další potíže a to celou noc prochodí ( spím jen co půl a nebo nanejvýš hodinu v kuse) neustále je v pohybu, začal kálet a počuráva se, postaví se ve známem prostředí a stratí se, nemá jiskru v oku, nic ho nebaví, nejraději by nechodil ani ven, vypadá hmmm jak to popsat asi jak mimoň.

Navštívila jsem tři vety a každý přidal nějaký lék, pejsek po všech lécích byl dementní - s fetovany - předávkovaný pes. Potřebovala jsem zjistit jestli první vet určil správnou diagnózu. Určil všichni se shodli na tom, že je to demence.

Vrátila jsem se k prvnímu a znova nechala Batynka vyšetřit i s odběrem krve a závěr, Batuly po stránce orgánu má vše v naprostém pořádku jen mozek má mimo.

Nechtěla jsem se smířit s jeho diagnózou protože je podle mě ještě mladý pes, ale asi se nedá nic dělat. Noci sním prochodím, balíme ho do deky ( přišlý jsme na to, že mu dělá dobře bazální stimulace) dostal lék na prokrvení nervové soustavy. Snažíme se ho motivovat k činností, teď je obdobný kdy vypadá , že má na chvíli jiskru a chuť žít. Asi jeho nemoc bude přicházet ve vlnách.

Shrnutí má lék Karsivan, balíme do deky, začal znova jest, chodí na vodítku, noční chození se neodbouralo a já už chodím jak mátoha, zavírat ho nechci bojím se, že kdyby potžeboval pomoc já tam nejsem.

Prosím má ještě někdo nápady jak fungovat s tímhle pejskem?

Děkuji předem za každou radu.

Dája

Anonymní (neregistrovaný) 14.10.2023, 07:42:52 xxx.xxx.82.160
Odpověď na příspěvek uživatele Daja z 14.10.2023, 06:57:52

K tomu nočnímu chození - něco je pudí jít, jít, odejít…a my je držíme.

balu
balu (1532 příspěvků) 14.10.2023, 09:02:20 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 14.10.2023, 08:34:58

Obávám se, že i kdyby se udělalo vyšetření mozku (magnetická rezonance?) a zjistilo, že je tam nádor, tak se u psů neoperuje. Ale chtělo by to prodiskutovat s vetem a na nějaké klinice, já bych jela na VFU do Brna (teda teď to má jinou zkratku, ale nevím jakou). 

Měli jsme před deseti lety s fenou jiné obtíže s tím, že je tam podezření na nádor na mozku, a vet nám rovnou řekl, že můžeme udělat magnetickou rezonanci, ale když se zjistí nádor, tak operovat se stejně nebude. Jednak bychom operaci nezaplatili, a jednak se u nás tyhle operace nedělaly. Takže jsme MR ani nedělali, bylo by to zbytečné a vyhozené peníze. 

Je mi  to líto, 11 let je na bišonka celkem málo, ale nemoc si, bohužel, nevybírá. 

Doron
Doron (1773 příspěvků) 14.10.2023, 09:26:18 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 14.10.2023, 08:34:58

To je ten starší, je mu 11. Ale je to děsný. 

S tím psychomotorickým neklidem je to problém , v psí psychiatrii se nevyznám, asi bych dávala něco na uklidnění nebo na spaní.

Nevím co se dává, jestli hypnotika, barbituráty, anxiolytika, antipsychotika ( bych tipovala nejvíc). Radši bych měla pejska “ zfetovaného” , než v úzkosti. Taky musíte brát ohled na sebe, je to od Vás moc hezké , že se tak obětavě staráte, ale jestli nebudete spát, brzy se zhroutíte .

Je to hrozná situace, člověk se někdy nemůže psa vzdát i když tuší, že k dobrému to nepůjde 😔, sama to znám..

Tak snad ještě nějakého veta, který se specializuje na psychiatrii bych vyzkoušela..

kometa
kometa (4181 příspěvků) 14.10.2023, 09:34:31 xxx.xxx.224.101
Daja:

Dobré ránko 😉,

po dlouhém uvažování jsem se rozhodla sem napsat a popsat co máme doma za trápení.

Jak všichni víte mám dva psy Batynka 11let a Gigouška 8let. Před půl rokem začalo naše martirium s Batynkem. První projevy jeho nemoci byly záškuby až obrovský třes zadnich nohou, namlouvala jsem si, že zima, ale přišlo teplo a my se klepala jak ratlíci. Tak, že začala návštěva veta. První diagnóza buď mu chybí vytamin a nebo je dementi. Byl řádně vyšetřen neurologický, sono, pohmaty, ortopedicky…..atd.

Vitamíny jsme doplnili a třes se klidnil tak na 50%, ale přidaly se další potíže a to celou noc prochodí ( spím jen co půl a nebo nanejvýš hodinu v kuse) neustále je v pohybu, začal kálet a počuráva se, postaví se ve známem prostředí a stratí se, nemá jiskru v oku, nic ho nebaví, nejraději by nechodil ani ven, vypadá hmmm jak to popsat asi jak mimoň.

Navštívila jsem tři vety a každý přidal nějaký lék, pejsek po všech lécích byl dementní - s fetovany - předávkovaný pes. Potřebovala jsem zjistit jestli první vet určil správnou diagnózu. Určil všichni se shodli na tom, že je to demence.

Vrátila jsem se k prvnímu a znova nechala Batynka vyšetřit i s odběrem krve a závěr, Batuly po stránce orgánu má vše v naprostém pořádku jen mozek má mimo.

Nechtěla jsem se smířit s jeho diagnózou protože je podle mě ještě mladý pes, ale asi se nedá nic dělat. Noci sním prochodím, balíme ho do deky ( přišlý jsme na to, že mu dělá dobře bazální stimulace) dostal lék na prokrvení nervové soustavy. Snažíme se ho motivovat k činností, teď je obdobný kdy vypadá , že má na chvíli jiskru a chuť žít. Asi jeho nemoc bude přicházet ve vlnách.

Shrnutí má lék Karsivan, balíme do deky, začal znova jest, chodí na vodítku, noční chození se neodbouralo a já už chodím jak mátoha, zavírat ho nechci bojím se, že kdyby potžeboval pomoc já tam nejsem.

Prosím má ještě někdo nápady jak fungovat s tímhle pejskem?

Děkuji předem za každou radu.

Dája


Za mě - ano, objektivně se mi to snadno říká, když to není můj pes - ale asi přišel jeho čas.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 14.10.2023, 09:36:40 xxx.xxx.224.101
Doron:

To je ten starší, je mu 11. Ale je to děsný. 

S tím psychomotorickým neklidem je to problém , v psí psychiatrii se nevyznám, asi bych dávala něco na uklidnění nebo na spaní.

Nevím co se dává, jestli hypnotika, barbituráty, anxiolytika, antipsychotika ( bych tipovala nejvíc). Radši bych měla pejska “ zfetovaného” , než v úzkosti. Taky musíte brát ohled na sebe, je to od Vás moc hezké , že se tak obětavě staráte, ale jestli nebudete spát, brzy se zhroutíte .

Je to hrozná situace, člověk se někdy nemůže psa vzdát i když tuší, že k dobrému to nepůjde 😔, sama to znám..

Tak snad ještě nějakého veta, který se specializuje na psychiatrii bych vyzkoušela..


Jenže, upřímně, k čemu je zfetovaný pes? Tohle není problím psychický, ale organický - v mozku. Demence je neléčitelná i u lidí.

Doron
Doron (1773 příspěvků) 14.10.2023, 09:49:41 xxx.xxx.162.126
kometa:

Jenže, upřímně, k čemu je zfetovaný pes? Tohle není problím psychický, ale organický - v mozku. Demence je neléčitelná i u lidí.


Jj, ale dá se alespoň mírnit úzkost, halucinace atd..

Jinak s Vámi souhlasím 😔.

janaa
janaa (382 příspěvků) 14.10.2023, 09:51:44 xxx:xxx.93f0:e5db
Doron:

To je ten starší, je mu 11. Ale je to děsný. 

S tím psychomotorickým neklidem je to problém , v psí psychiatrii se nevyznám, asi bych dávala něco na uklidnění nebo na spaní.

Nevím co se dává, jestli hypnotika, barbituráty, anxiolytika, antipsychotika ( bych tipovala nejvíc). Radši bych měla pejska “ zfetovaného” , než v úzkosti. Taky musíte brát ohled na sebe, je to od Vás moc hezké , že se tak obětavě staráte, ale jestli nebudete spát, brzy se zhroutíte .

Je to hrozná situace, člověk se někdy nemůže psa vzdát i když tuší, že k dobrému to nepůjde 😔, sama to znám..

Tak snad ještě nějakého veta, který se specializuje na psychiatrii bych vyzkoušela..


Díky za opravu,přehlídla jsem…

Ale jinak souhlasím, kdyby se podařilo s neurologem najít nějaké psychofarmaka alespoň na noc,aby psa utlumila,tak by to vůbec nebylo špatné. Takhle to dlouhodobě není udržitelné.

Btw co vyzkoušet takový ten úvaz,co se doporučuje dávat psům,co se bojí,na silvestra. A naučila bych odpočívat v ohrádce a dávala na noc tam. On když nebude mít prostor na to chodit,tak třeba by udělal pár koleček a zase sebou plácl. A i z hlediska úklidu….A tam se mu nic nestane

Verun
Verun (718 příspěvků) 14.10.2023, 10:40:16 xxx.xxx.220.12

pes vás poznává, orientuje se doma i venku, reaguje na povely? 

co spíš neurologický problém , páteř , páteřní kanál,zkusit něco na bolest, poškozené nervy mohou bolet, brnět , být necitlivé …a pes je celkově unavený, neodpočine si  proto bez jiskry a.t.d. 

nedávno tu byl  případ slintání a pomohlo odčervení(nabrat krev na eozinofily)

pokud je to nádorové onemocnění, není cesty…odpověď vám dá vyšetření CT

kometa
kometa (4181 příspěvků) 14.10.2023, 10:51:30 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 14.10.2023, 10:40:16

Daja píše, že pes byl vyšetřen. Pečlivě - mj. i neurologicky a krev.

Já měla vyhřezlou plotýnku - nejdřív bolelo, pak začalo ochrnovat. Ale mozek byl v pořádku. To, co popisuje Daja, není problém od páteře.

Daja
Daja (414 příspěvků) 14.10.2023, 12:56:04 xxx:xxx.ad08:6c2

Děkuji za postřehy a rady.

Doplním, pejsek je rasy Bišonek teď je mu 11let ( kdyby mi řekli jeho diagnózu v jeho 13-14let tak to beru, ale 11let si myslím, že je to moc brzo). Připíšu co ještě dělal neskutečně pil, dokázal 1-2l pil třeba i co hodinu. Bylo doporučeno mu odebírat vodu, jenže já mám ještě jednoho pejska hmmm… hodně zle. Nejedl jen pil, byl zalitý vodou. 

V noci jsem si rozložila obr postel, dala pejska do kenelky a zavřela, dala jsem si ho do postele a jen přes škvírku, když bylo zlé, prostčila jsem ruku. Nic nepomohlo, stále jen chtěl chodit. Musela jsem ho vytáhnout protože byl schopen kenelku rozbit.

Vím, že špatně vidí, míň slyší, mě poznává. Teď asi týden je zase úplně jiný. Začal dobře jíst, za noc se zbudíme 3-4x, má jiskru v oku, pije omnoho míň. Klepe se jen při chladu. Venku chodí svižnějí.

Prášky ano měl i na uklidnění, ale a zase to ale byl fakt sfetovany, předávkovaný a bylo to unás asi tak, že každé dopoledne manžel volal co Batuly a já jenom pokaždé hlásila, že je den ode dne na tom zle. Dala jsem pryč prášky a začal znova ožívat. Nechala jsem jen na prokrvování a prozatím dobrý. 

No naučím se zavazování a uvidíme jak bude Batulek pokračovat,pokud se podaří jeho nemoc zpomalit budu ráda za každý jeho den v pohodě .

Dája

Daja
Daja (414 příspěvků) 14.10.2023, 13:03:34 xxx:xxx.ad08:6c2

Dopíšu, mimo CT se mu dělalo vše. Neurologický vyšetření opravdu do podrobná, nic nenalezeno, krev ninikajici výsledky, sono v pořádku, jen mozek na sračku takhle to zhodnotil po vyšetření veterinář.

Dája

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 14.10.2023, 13:48:48 xxx.xxx.96.40

Dájo, já moc  neporadím,jen napíšu, že moc držím palce.

Vlastně možná něco mě napadlo - co ostatní na to ? CO ALAVIS CALMIN? Nemohl by pomoci i tady?? 

Daja
Daja (414 příspěvků) 14.10.2023, 13:58:45 xxx:xxx.ad08:6c2

No Batuly dostal nějaký lék Alavis s marihuanu a musela jsem po třech dnech vynechat ( blil kudma chodil) nechala jsem žaludek odpočinout a zkusila jsem znova nasadit a znova vše nanovo po třech dnech.

Dája 

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 14.10.2023, 14:17:54 xxx.xxx.189.104

Dájo, já vám neporadím…ale umím si představit, jak náročné to pro vás je, jak je potom člověk vyčerpaný, jak fyzicky z nevyspání, tak psychicky a klobouk dolu…držte se.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.