Aktuálně: 4 545 inzerátů178 322 diskuzních příspěvků17 808 uživatelů

Kokcidióza u kozy

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 30.11.2023, 11:26:45 xxx.xxx.78.9

Dobrý den.Prosím o radu.Mám problém s mojí kozičkou.Má devět let a mám podezření,že má kokcidiozu .Je trochu vyhublejší a má slabší přední nohy.Jinak normálně žere i chodí.Mám jí bokem od stáda protože kdyby do ní narazila silněji druhá koza tak by mohla upadnout.Volala jsem vetovi,ale jak slyšel stáří kozy tak by ji dal hned na porážku.Je to zakladatelka mého chovu,nechtěla bych o ní přijít.Jinak je pravidelně odčervovanà.Je nějaký přípravek přímo pro kozy má kokcidiozu.Nikdy jsme s tím problém neměly.Prosím zkušené kozaře o radu.Dnes se jdu zeptat ještě za jedním veterinářem,ale připadá mi,že to vůbec nechcou řešit.Moc děkuji za radu.

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 30.11.2023, 13:27:52 xxx.xxx.243.249

Kozy chovám 30 let a nikdy kokcidiozu neměly..jak jste na to přišla,že to je kokcidioza?..to slyším prvně..a devítiletá koza neni stará,mám starší kozu, je velice vitalni a stale doji..rychle  změňte veterináře, pokud je čas..koza potřebuje vyšetřit a nasadit rychle léky,u koz se musi jednat hodně rychle..jinak už ji také nikdo nepomůže..

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 30.11.2023, 13:33:47 xxx.xxx.243.249
ančovička:

Kozy chovám 30 let a nikdy kokcidiozu neměly..jak jste na to přišla,že to je kokcidioza?..to slyším prvně..a devítiletá koza neni stará,mám starší kozu, je velice vitalni a stale doji..rychle  změňte veterináře, pokud je čas..koza potřebuje vyšetřit a nasadit rychle léky,u koz se musi jednat hodně rychle..jinak už ji také nikdo nepomůže..


To ma koza průjem??..

kometa
kometa (4424 příspěvků) 30.11.2023, 13:37:56 xxx.xxx.224.101
Rony1:

Dobrý den.Prosím o radu.Mám problém s mojí kozičkou.Má devět let a mám podezření,že má kokcidiozu .Je trochu vyhublejší a má slabší přední nohy.Jinak normálně žere i chodí.Mám jí bokem od stáda protože kdyby do ní narazila silněji druhá koza tak by mohla upadnout.Volala jsem vetovi,ale jak slyšel stáří kozy tak by ji dal hned na porážku.Je to zakladatelka mého chovu,nechtěla bych o ní přijít.Jinak je pravidelně odčervovanà.Je nějaký přípravek přímo pro kozy má kokcidiozu.Nikdy jsme s tím problém neměly.Prosím zkušené kozaře o radu.Dnes se jdu zeptat ještě za jedním veterinářem,ale připadá mi,že to vůbec nechcou řešit.Moc děkuji za radu.


mám podezření,že má kokcidiozu

Podezření se potvrzuje koprologickým vyšetřením. Ale u devítileté kozy považuji kokcidiózu za velmi nepravděpodobnou. Nicméně by tam mohli být jiní parazité. + bych doporučila krev na biochemku.

A jiného veta.

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 30.11.2023, 16:33:57 xxx.xxx.78.9

Děkuji všem za rady.Dnes jsem byla u dalšího veta.Tak kokcidióza to není.Vypada to na problém se zuby.Prý to tak u koz v tomto věku bývá.Říkal mi,že mám počítat s tím,že kozy déle nežijou😭.Je to holandská zakrslá koza.Mám se podívat na zuby a zavolat mu jak to vypadá.Jinak průjem nemá.Ta kokcidióza mě napadla kvůli tomu,že má trochu vystouplou páteř.Ale to je asi tím,že míň žere.Doporučil mi koupit melasu,máte s tím někdo zkušenost?Prý teď když je na seně tak se ty zuby nejvíc projeví.Za chvilku budu doma tak se mrknu jak zuby vypadají.I když stejně nevím jak k nám někoho dostanu.Nikdo nechce ke kozám nebo ovcím jezdit.A hlavně pokud budou zuby špatné😭.Dá se ještě něco dělat?

Anonymní (neregistrovaný) 30.11.2023, 17:04:06 xxx.xxx.20.252

Nedá. Zuby jsou limitující faktor pro přežití…

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 30.11.2023, 17:13:13 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Rony1 z 30.11.2023, 16:33:57

Chudák koza..nevím,čím ji krmite, ja jim šrotuji ječmen,pšenici, kukuřici..celé zrno neni pro kozy dobré…jestli kupujete    granule pro kozy,tak je také můžete šrotoval..ale když koza žrát nebude, nemůžete ji nechat uhynout hladem…

Anonymní (neregistrovaný) 30.11.2023, 17:30:12 xxx.xxx.20.252

Nikdo a nic nemůže žít věčně. K chovu hospodářských zvířat prostě patří jejích zabíjení, stejně tak i jejich konzumace. Je to naprosto normální a zvrácené je tak nečinit. Minimálně musi být chovatel schopen ukončit trápení zvířete na konci jeho cesty. 

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 30.11.2023, 18:24:33 xxx.xxx.78.9

Kozu určitě hlady umřít nenechám.Máme je jako domácí mazlíčky,takže na jídlo je teda fakt nemám.Kdyby mi byla lhostejná tak to neřeším.Počítám s tím,že ji jednou budu muset nechat utratit(veterinářem).Normálně žere,ale jak byla na pastvě tak byla prostě tlustčí.Zuby má,ale už jde vidět,že nejsou takové jako u mladé kozy.Jinak v létě je krmena hlavně pastvou.Podzim a zima dostává granule a taky drtím šrot.A často dostává mrkev a jablka.

kometa
kometa (4424 příspěvků) 30.11.2023, 18:44:11 xxx.xxx.147.163
Rony1:

Děkuji všem za rady.Dnes jsem byla u dalšího veta.Tak kokcidióza to není.Vypada to na problém se zuby.Prý to tak u koz v tomto věku bývá.Říkal mi,že mám počítat s tím,že kozy déle nežijou😭.Je to holandská zakrslá koza.Mám se podívat na zuby a zavolat mu jak to vypadá.Jinak průjem nemá.Ta kokcidióza mě napadla kvůli tomu,že má trochu vystouplou páteř.Ale to je asi tím,že míň žere.Doporučil mi koupit melasu,máte s tím někdo zkušenost?Prý teď když je na seně tak se ty zuby nejvíc projeví.Za chvilku budu doma tak se mrknu jak zuby vypadají.I když stejně nevím jak k nám někoho dostanu.Nikdo nechce ke kozám nebo ovcím jezdit.A hlavně pokud budou zuby špatné😭.Dá se ještě něco dělat?


Proč se na ně nepodívá sám? Vy přece nevíte, jak na to a nemáte ani vybavení - teda kromě baterky. Ono je fajn dát třeba Xylazin - jako sedativum a myorelaxans, aby se dutina ústní dala pořádně vyšetřit. Myslím hlavně třenové zuby a stoličky.

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 30.11.2023, 19:10:53 xxx.xxx.78.9

Nikdo jezdit nechce.Minulý rok jsem volala veta ráno k porodu kozy,měla problémy.A ten mi řekl,že může přijet až další den večer.No a další veterináři nebyli o moc lepší.Budu ho muset nějak přesvědčit aby přijel.Pravda je,že tomu nerozumím,nevím jak mají zuby přesně vypadat.

nojo (neregistrovaný) 30.11.2023, 19:23:56 xxx.xxx.44.157

Koza v 9 letech už nejspáš má dost ošoupané zuby, o to jde. Seno je tvrdé, proto na pastvě a zeleném krmení prospívala víc. Můžete jí dávat cokoliv dalšího, i senné granule, které jsou vlastně rozemleté seno, ale dlouho ji neudržíte, pokud už má nízké zuby. Je to pak spíš jen trápení, budete zkoušet zrní a melasu a cokoliv kohokoliv napadne, ale přirozenou  kozí potravu tím  nenahradíte a pravděpodobně spíš dojde k rozvratu trávení. Může to být mazlíček, ale pokud má ošoupané zuby, už nic nezkoušejte a zkraťte jí to, protože do jara by nejspíš stejně nevydržela. Jsou i starší kozy, ale každá je jiná a i zuby některé vydrží a jiné ne. 

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 30.11.2023, 20:21:42 xxx.xxx.78.9

Zkusím přemluvit toho veta ať se přijede podívat.Zatím vypadá spokojeně a žere normálně.Teď bych ji uspat nemohla.Poznám když je čas se rozloučit.A trápit bych ji nenechala.Jak mě slyší,že jdu tak už mečí a dožaduje se granulek.

nojo (neregistrovaný) 30.11.2023, 20:43:47 xxx.xxx.44.157

Jestli žere, bylo by to předčasné. Tak jí přilepšujte spíš než zrním nějakou zeleninou, odřezky ze zelí, mrkve apod. Trochu obilí taky může, nejlíp vločky nebo šrot, ale to opravdu jen trochu. Taky může žrát, ale stejně nebude nažraná, to nakonec poznáte, jestli má velké hladové jámy nebo jen malé normální. Kdyby začala moc hubnout, už by se nic dělat nedalo. Zkuste s kozou jet za veterinářem, když chcete, aby se jí na zuby podíval on. 

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 30.11.2023, 20:55:01 xxx.xxx.78.9

Jestli nepřijede tak ji tam budu muset odvést.A myslíte,že mám zkusit tu sušenou melasu?Vet říkal,že to má hodně vitamínů.Chtěla bych to na přilepšenou.Jen mám strach,aby to nerozhodilo trávení,nikdy jsem tím nekrmila.Vím,že to je spíš pro koně.

nojo (neregistrovaný) 30.11.2023, 21:07:59 xxx.xxx.44.157

Sušenou melasu neznám, tekutá se používá na zchutnění krmné dávky, pokud zvíře nechce žrát. Nebo třeba když je málo sena, ale dobrou slámu máte a zvířata ji nežerou, nejsou na ni zvyklá. Nastříká se na ni melasa a začnou žrát. Dávat jí to jen jinak, to bych se bála, je to samý cukr. Musela by dostat taky něco opačného, nějakou hořčinu, ale i tak by to chtělo hlídat, jestli jí jede bachor, aby nakonec výsledek nebyl takový, že bude mít acidózu.  

nojo (neregistrovaný) 30.11.2023, 21:08:52 xxx.xxx.44.157

Chtěla jsem napsat, dávat jí to jen tak, to bych se bála. 

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 30.11.2023, 21:17:50 xxx.xxx.78.9

Tak to raději riskovat nebudu.Máte pravdu,to by asi nemuselo dopadnout dobře.Zkusím jí přilepšovat tím co jste psala.To bude jistější.A ještě jsem si říkala zda bych ji neměla doplnit stopové prvky.Chodi normálně,ale když má třeba něco přeskočit tak jde vidět,že má strach.Cítí,že má ty přední nohy slabší.Mám doma třeba cal gel,tak mě napadlo zda jí trochu nemám dát.

Anonymní (neregistrovaný) 30.11.2023, 21:23:53 xxx.xxx.44.157

Hlt CalGelu jí neublíží. Minerální liz má? Kopýtka má v pořádku, nepřerostlá? Ony už ty starší neskáčou, pokud nemusí, spíš překračují.

Rony1
Rony1 (16 příspěvků) 01.12.2023, 06:23:10 xxx.xxx.78.9

Jasně,liz má.A paznehty má taky v pořádku.Ty k nám jezdí pán upravovat pravidelně.No je na sebe taková opatrná.I když to ke stáří patří.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.