Aktuálně: 4 958 inzerátů174 190 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Medonosné byliny

lesnizinka
lesnizinka (1543 příspěvků) 04.01.2024, 14:20:17 xxx.xxx.91.23

Medvědí česnek kvete začátkem května. 

Goro, já jsem v podstatě taky na Slovensku, polovina našich procházek se psy byla přes kopec ,,u vás". Stále to celkem těžce nesu, že už to není u nás. Ne, že bych vám to chtěla upřít, myslím tím společné ,,u nás", já jsem v tom ještě vyrostla, část rodiny je v Skalici.

goro
goro (185 příspěvků) 04.01.2024, 14:58:04 xxx.xxx.46.153

Tome takto medvedí cesnak vyrastá zavčasu na jar  ale kvitne v apríli/v dubnu a znáška je v máji (květen) až do slnovratu ale našťastie spočiatku ho spotrebujú na rozvoj  a neskôr už ho “prebijú ” iné znášky  preto  medník nie  je moc cítiť tým cesnakom…

Ono proti gusto žiaden dišputát, ale lipový med krásne vonia no je nahorkastý, z pohanky je krásne hnedý ale smrdí ako močovka z chlieva a   ten med  z cesnaku hold 🤫 smrdi po cesnaku 😏

Lesná žienka 

ja som väčšiu časť svojho života prežil v spoločnom štáte a viem o čom píšeš…často mi bolo ľúto…❤

Ale zvykol som si,…

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 04.01.2024, 15:25:13 xxx:xxx.f24:15de

to s tou pohankou je pravda. Mě nebaví prodávat med a jeden místní včelař má spoustu zákazníků a skoro žádné včely, tak máme frojnšaft, prodává ten můj a já to nikomu místnímu neříkám😇. Loni u nás naseli spoustu pohanky a holky nanosili, ale ten med tak … no zkrátka smrděl. Chlapík mi nechtěl věřit, že jsem to lila do čistých kbelíků. Ale bylo zvláštní, že ho lidi hrozně chtěli. Slyšeli pohanka a mohli mu utrhat ruce. Divný.🙄

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 04.01.2024, 16:03:43 xxx.xxx.139.252
drvodelkafialova:

to s tou pohankou je pravda. Mě nebaví prodávat med a jeden místní včelař má spoustu zákazníků a skoro žádné včely, tak máme frojnšaft, prodává ten můj a já to nikomu místnímu neříkám😇. Loni u nás naseli spoustu pohanky a holky nanosili, ale ten med tak … no zkrátka smrděl. Chlapík mi nechtěl věřit, že jsem to lila do čistých kbelíků. Ale bylo zvláštní, že ho lidi hrozně chtěli. Slyšeli pohanka a mohli mu utrhat ruce. Divný.🙄


Nevčelaříte dlouho a tak nevíte že.

Pohanka obsahujue rutin, látku zdraví nesmírně prospěšnou. A med z pohanky jej obsahuje též. Za komančů, když se tu nepěstovala, všechen pohankový med ze SSSR skoupili Němci (psalo tehdejší Včelařství). A právě charakteristický nezaměnitelný pach byla známka pravosi. Jakživ jsem ho neochutnal, prý je to ale jako se syrečky. Sice to smrdí, ale něco prý nutí člověka pohankový med znovu a znovu ochutnávat.

Je zvláštní, že jste si nevšimla “vůně” kolem úlů když to včely odpařují. Je to jako stát vedle prasečáku a ne vedle úlů. Měl jsem to v srpnu jako podněcovací nevytáčenou snůšku.

Pane Goro

Sdílíme stejný stesk po společném státě. Patříme k sobě navzdory Klausům, Mečiarům, Kňažkům a podobným. Patří k nám i část západní Ukrajiny a stejně se ty země zase jednou spojí.

Podněcovací snůška z medvědího česneku je super, patrně jsem si to špatně pamatoval, určitě to tehdejší autor vysvětlil.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 04.01.2024, 16:34:22 xxx:xxx.f24:15de

hm, já ho ochutnala a nic mě nenutilo pokračovat dál, nicméně, jsem za tuhle teorii ráda, aspoň se prodal…

Jinak po covidu a operaci dutin cítím málo. ten med jo, když si čuchnu ke sklenici, vedle úlu ne.

lesnizinka
lesnizinka (1543 příspěvků) 04.01.2024, 16:37:57 xxx.xxx.91.23

Chlapi, vy jste tak staří jak já?😲  Pro nás na hranici, je to prostě těžké, pořád. Celý život jsme jezdili na Slovensko, na větší nákupy na Slovensko, na dovolené na Zlaté piesky, Čechy byly pro nás dá se říct poměrně neznámá kotlina😉tak nějak se nás netýkaly. 

Co se týče pohanky, tu se nic takového nepěstuje, takže o nějakém pohankovém medu jsem ani neslyšela. Máme celá rodina křečáky, takže áno, mám užívat rutin, tudíž jsem chtěla jíst pohanku, je zdravá, o tom žádná. Jenže já nemůžu👎 mě to nepřejde přes hubu, mě se z ní navaluje😲 Kámoška prodávala na jarmarku pohankové palačinky, zpracovává jejich firma. Ne, nepožila jsem ji, to se nedalo😎

Goro, med je cítit česnekem? Ptám se proto, že já si ho trhám do váz, nosíme ho i taťkovi na hřbitov, je z něho hezká kytka. A všichni se diví, jestli mi to doma smrdí po česneku?!? Ne, ve váze krásně ,,medově" voní, smrdět začne, až začne ve váze zahnívat, nevymění se voda. 

goro
goro (185 příspěvků) 04.01.2024, 17:09:31 xxx.xxx.46.153

lesná žienka..

no tak ani ja  a zrejme ani Tom už do práce každodenne rozhodne chodiť nemusíme…😜

už sa venujeme len svojím koníčkom  ( ale to sme robili aj  roky predtým…)

áno med získaný z medvedieho cesnaku cítiť cesnakom… na rozdiel od tej pohanky, to nie je protivná vôňa a je prchavá…  med je cítiť cesnakom  stále menej a menej… a nakoniec vôbec (ale to už je obyčajne zjedený) ..veď nakoniec medvedí cesnak sa používa na prvé jarné šaláty… a sú chutné…

Tome…vami spomínané mená nikdy neboli moja krvná skupina ….., už sme zasa v politike….🤐

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 04.01.2024, 18:18:42 xxx.xxx.139.252

Nezlobte se za politiku, fakt mě to se.e, nějak mě vychovali.

lesnizinka - rutin se snad dá koupit v tabletách. Já pohanku můžu, ale neutlouk bych se po ní, to tedy ne. Co ale nemůžu je kozí maso, skopové se mi navaluje a ani ho nemusím mít v ústech, stačí “vůně”. Každý jsme nějaký.

lesnizinka
lesnizinka (1543 příspěvků) 04.01.2024, 18:54:11 xxx.xxx.91.23
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 04.01.2024, 18:18:42

Já vím, tablety beru (když si vzpomenu😏) Z kozy, ovce, jakákoliv divočina…nic takového do huby nedám, nikdy jsem se nemohla ani zúčastnit domácí zabijačky, vlastně jsem k babči nešla několik dní, abych  se nepoblila. A nejsem vegetarián, ale to zvíře znát nemůžu. Králík…už to ani Puňťa nežere😉 mi čím jsem starší, tím víc začíná taky smrdět🙄 

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 09.01.2024, 07:44:14 xxx.xxx.139.252

Prosím přispěvatelku drvodělku fialovou o pokračování v původním tématu - medonosné byliny. Zdá se, že tomu hodně rozumíte a já třeba velmi tápu ve všem tom “bejlí”, co je ho všude (nebo taky není) spousta. 

Stejnou prosbu mám i k ostaním, perfektní je fotka rostliny v květu, názvy většině z nás nic neřeknou a Wiki je v mnoha případech velmi skoupá. Nechci zakládat další vlákno. Děkuju předem.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.01.2024, 08:35:02 xxx:xxx.f24:15de

Proč ne, i když si myslím, že nejlepší je sázet rostliny i bez ohledu na to, jestli jsou prospěšné včelám, ony jsou i jiné druhy hmyzu ocení chutný nektar.

Pokud třeba někdo uvažujete nad vysazením stromu, zkuste Svitel latnatý -Koelreuterii. Je to nádherný menší strom nebo větší keř. Na jaře hodně pozdě raší, listy mají v době rašení narůžovělý odstín. Kvete až na přelomu července a srpna. Má drobné žluté květy, které tvoří obří vzdušné hrozny. Květenství má u starších rostlin až 80centimetrů a tvoří velké množství nektaru v době, kdy už toho příroda moc nenabízí. Strom výborně roste i na chudých půdách s propustnou půdou, jedná se o skromnou, rychlerostoucí dřevinu, netrpí na nemoci a dá se pěstovat všude, kde je dost slunce a propustná půda.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 09.01.2024, 08:56:00 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 09.01.2024, 08:35:02

Moc děkuju. Jen vzhledem ke svému věku vás prosím o laskavé sdělení, kdy to začne kvést? A kolik asi stojí zazenice (promiňte, podívám s ena net sám).

Taky prosím sdělte co víte o včelařském významu nádherného stromu dřezovce trojtrnného. Ten se mi daří množit, nějaké jsem rozdal, asi metrové v kontejnerech a dalších několik už taky metrových ještě mám (je to celkem drahá záležitost jak jsem si všiml). Nevím kam je zasadit, chci je za rok, až budou mohutnější, nabídnout naší obci do obnovovaného zámeckého parku. Když by to někdo chtěl množit, semena se musí spařit vodou a nechat v té vodě dokud nevystydne. Pak je klíčivost blízká 100%.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.01.2024, 09:19:52 xxx.xxx.171.177

Tvrdí se že je významný, ale nikdy jsem na něm včely neviděla i když různý jiný hmyz ano, ale ne ve velkém množství. 

Co se týče množení, to já vpodstatě nedělám. Ale semenem bych gleditsii nemnožila, semenáče mají trny, které prorazí i pneumatiku náklďáku. V zahradě se používají beztrné kultivary a ty se roubují.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 09.01.2024, 09:37:30 xxx.xxx.139.252

Kdy začne kvést svitel? Myslel jsem, že se podívám na cenu. Děkuju.

A to samé já u toho dřezovce, nevidím na něm včelu, ale nejsem ve Vlašimském parku denně. Ale strom je to impozantní a nejde, jak sama říkáte, jen o včely.

bambule
bambule (415 příspěvků) 09.01.2024, 10:56:18 xxx.xxx.234.116
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 09.01.2024, 08:35:02

A co Kumule Davidova. Sice se jí říká motýlý keř, ale je nějak prospěšná i pro včely?

lesnizinka
lesnizinka (1543 příspěvků) 09.01.2024, 10:57:10 xxx.xxx.89.191

Ano, dřezovec mám beztrný, mě by ale v zahradě vůbec nevadil klasický, ty trny jsou na něm právě hezké a má lusky, můj jen ojediněle. Ale kvůli té žlutolisté odrůdě ,,Sunbust"mám beztrnnou. Na jaře je na ní včelek dost i když přemýšlím…buďto kvete dost pozdě, nebo mi totiž přijde, že to není nijak brzy zjara, ale skoro v létě? Svitel jsem si  vysadila před pár lety už sama, roste celkem rychle, ale je trochu bokem, tj. že pod ním nevede chodník, takže si včely na něm nepamatuju. A je pod ním milion semenáčků, které vyhazuju🙄 protože je nikdo nechtěl. 

Drvodělko, vy to máte v hlavě ještě😉 nebo umíte líp najít: asi tři roky zpátky jsem vysadila nějaký strom, tuším původně nějaká Amerika, který se začal doporučovat včelařům.  Listy myslím podobně složené jako svitel, ale tím si jistá nejsem, ploché žluté laty květů. Cedulka nejspíš uletěla a já nemůžu ani najít objednávku, když nevím, podle čeho hledat. Vysadila jsem ho jako náhradu za jeřáb, který mi zašel, respektive to nedaly všechny tři kusy. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.01.2024, 11:14:06 xxx:xxx.f24:15de

To bude Evodie - Ampák. Včelami bývá úplně obalená, ale je to určitě i obdobím, kdy kvete, srpen, září.

Je vcelku nenáročná, výborně snáší sucho, mladé rostliny je nutné chránit před mrazem, starší je už úplně mrazuvzdorná. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.01.2024, 11:21:56 xxx:xxx.f24:15de
Tom50:

Kdy začne kvést svitel? Myslel jsem, že se podívám na cenu. Děkuju.

A to samé já u toho dřezovce, nevidím na něm včelu, ale nejsem ve Vlašimském parku denně. Ale strom je to impozantní a nejde, jak sama říkáte, jen o včely.


Když kvete svitel je obalený i v mírném dešti včelami. Navíc ten hrozen nakvétá postupně, období květu je poměrně dlouhé. Cena závisí na velikosti rostliny. CCa dvouletá sazenice se prodává okolo 700 - 800kč. Možná seženete semenáček zdarma. Větší stromek začíná na 5 -7tisících. Vícekmen je dražší, to je od těch 7 výš, ale prodávala jsem i rostliny okolo 30000.  Při dobré péči začne rostlina kvétst tak pátým rokem, někdy dřív, někdy dýl dle stanoviště.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.01.2024, 11:24:17 xxx:xxx.f24:15de
bambule:

A co Kumule Davidova. Sice se jí říká motýlý keř, ale je nějak prospěšná i pro včely?


Záleží na odrůdě a tvaru květu, na některé jdou a na jiné ne. Spolehlivě jdou na budleu alternifolii. Nicméně komuli ocení spousta hmyzu.

bambule
bambule (415 příspěvků) 09.01.2024, 11:26:31 xxx.xxx.234.116
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 09.01.2024, 11:24:17

Děkuji, měla jsem jednu , bohužel mi ji vichřice vyvrátila a plánuju na jaro pořídit další. Takže ještě jednou díky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.