Aktuálně: 4 979 inzerátů174 018 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Pravidlo 40 dnů

zbynek
zbynek (917 příspěvků) autor webu
19.01.2024, 10:17:23 xxx.xxx.40.76

Příspěvek od Tom50:

V následujícím si dovolím poupravit stále opisovaný blud o pravidle čtyřicetu dnů, kdy se stává z nakladeného vajíčka včela létavkou. To je sice pravda, ale jaksi se na něco zapomíná a to se pokusím nyní objasnit. 

Pokud chci aby moje včelstva využila například snůšku ze řepky a předpokládám, že rozkvete 25.4., pak na létavku, která se má této snůšky zúčastnit, musí matka položit vajíčko 16.3. Ovšem 100, nebo 350 včel tuto snůšku nevytrhne a tudíž nelze jít zužovat až v toto datum. Totiž rozkladení matky bude pár dní trvat! My potřebujeme nějaký smysluplný počet létavek. V každé knize se dočteme, že maximální či optimální počet denně položených vajíček je asi 2.000. I tak bude pak trvat 10 dní, než matka položí vajíčka a zdaleka jich nebudou ty 2 tisíce, ale byli bychom rádi, aby to bylo 600-800 vajíček denně na už významný počet létavek pro snůšku z řepky = 6-8.000 létavek. Je jich víc, protože se líhnou včely z náběhu, tedy z postupného rozkladení matky, ovšem už začíná úbytek starých zimních včel. Protože řepka kvete asi 20 dní, pak dost létavek je v úle ve chvíli, kdy její kvetení končí. Vždy nastane ochlazení (Zmrzlíci) a na vydatné rojení je zaděláno. A zavinil si to včelař sám tím, že nezužoval vůbec a nebo zužoval špatně a nebo pozdě. 

A to jsem si vybral řepku, která z významných jarních zdrojů je až za polovičkou. Významný je přitom už přínos ze špendlíků, třešní, jabloní. 

Jinde opakovaně píšu, že je třeba aby si včelař vedl nějaký deník, kde si poznamenává průběh počasí ve smyslu teplot, síly a směru větru a hlavně co z významných rostlin kdy rozkvétá. Například v roce 2017 u mě 4.4. kvetl javor mléč, špendlíky, bělaly trnky a třešně rozkvetly o dva dny později. V posledních letech se mi daří od asi 20% vč vytočit právě ze špendlíků a třešní po nízké bedně (asi 14,5 kg) nesmírně lahodného medu. 

Ovšem této snůšky, která tedy začala 6.4. se mohly z nových včel zúčastnit jen ty, na které vajíčko položila matka 25.2.!!!!!!!!!!!!!!!! Přitom rozkladení matky trvá, dle mého odhadu, asi týden, spíš deset dní a je hlavně podmíněno teplem, tedy tím, zda včelstvo dokáže "zatopit" a vytvořit podmínky pro plod. I kdyby rozkladení matky trvalo jen týden a i kdyby včelstvu po zúžení trvalo jen 3 dny než vyhřeje zúžením zmenšený prostor, pak bylo potřeba zúžit už 15.2. 

Logicky jsem právě vysvětlil, neboli vyvrátil stále opisovaný blud o čtyřiceti dnech a je nutné vědět, že musím udělat radikální zásah = zúžit a současně přeskupit zásoby (aby nezůstaly vně "hnízda"), nejméně 50 dnů před předpokládanou snůškou. Pravidlo či poučka mých předků a jejich včelařských přátel byla, že i kdyby se mělo stát v půli února do půl lýtek ve sněhu, muselo se zúžit. A to v té době rozkvétala tady u nás řepkla až po 15.5. a někdy i později. 

Je zřejmé, že hlavní tíha jarní snůšky leží na ještě starých dlouhověkých zimních včelách a každý si mohl všimnout, že v určité fázi časného jara najednou včelstva zeslábnou. A jde o to, co jsme svým včelám prováděli vloni. Třeba zda jsme je týrali kyselinami a nebo je vystavovali nějakým drastickým stresům. Dokonce existují šílenci, kteří v půce července úplně odeberou vč plod a zničí ho. Prý aby s ním zničili VD a hlavně prý už jsou dlouhověké včely vylíhlé. Jiní dají izolátory už na přelomu července a srpna, aby matky neplodovaly, protože prý včely vylíhlé v srpnu a září údajně nejsou dlouhověké a nemají žádný význam. To jsou dvě neuvěřitelně hloupé lži, které nikomu naradím realizovat. Tedy pokud chce mít zjara pěkné včely (nebo vůbec nějaké), které významným způsobem využijí jarní snůšku v celém jejím potenciálu a nebo v co největším.

Co se děje naprosto běžně u nezužovačů. Vč stagnuje a s rozvojem čeká až bude venku tepleji. I toto vč se nastartuje a rozploduje, start začne květem jívy, špendlíků a třešní. Jestli ve výš zmíněném případě rozkvetly třešně 6.4. a matky stimulovaly špendlíky a tak když rozkvetly třešně už "jela" na vysoký výkon. Včely z tohoto kladení budou létavkami za 40 dní. Tedy 16 května. A to u mě zrovna nekvete nic, neboli kvete akát, který tady nikdy nemeduje! V úle se líhne denně spousta včel, ze kterých se stávají za pár dní kojičky, které ale nemají koho krmit, protože jak ustala snůška, matky omezily plodování a právě v tuto kritickou chvíli začne nepoměr mezi počtem kojiček a larev a vč se nevyhnutelně dostane do rojové nálady. 

A nakonec úplně polopatě o pouštění do medníku. Dokud byly úly s okénkem a za ním byl SR, tak se medník nepřidával až do chvíle, než bylo za okýnkem tak "černo" včel, že nebyl vidět žlutý vosk divočiny. Ne dřív! 

Nynější "moderní" včelař přidá medníky raději dřív, prý jako preventivně, aby tím předešel rojení. Výsledek je doslova podtržení včelstva a přibrždění v lepším případě, hrozí ale také kolaps včelstva = opuštění části plodu. Tím spíš, když se přidá najednou 100% stávajícího prostoru. Někdo má třeba dvě bedny 39x24x11 a myslí, že když přidá jednu bednu, rozšíří o 50%. Není tomu tak! Spodní ze dvou nástavků bude prázdný a nebo polprázdný a tudíž rozšíří naráz o 100%. I když to vč přežije a včelař si ničeho nevšimne, kdyby měl vedle srovnání s úlem v režimu Dadantsystém, viděl by ohromný rozdíl. Ošem má jen jednu velikost nástavků a rámků (prý aby se mu vysoké s nízkými nepletly a nebylo jich ZBYTEČNĚ MOC) přidá celý nástavek a o měsíc později má včely na stomě. 

A že čekat až je na plástech i od stěn nahusto včel je podpora rojové nálady? No ano, je to lavírování na ostří nože, stačí 3 dny zpoždění a je to nevratné, vč pracuje na 50-60% a vyrojí se. A právě v tom lavírování, kdy je v tuto dobu nutné držet vč vybuzená, ale včas jim přidat prostor a práci, spočívá celé umění včelaře. 

Tolik teorie. V praxi je to tak, že včelař živí rodinu, musí do práce a musí se ve volném čase především starat o rodinu a věnovat se dětemm a manželce. Svoje hobby má čas dělat až potom, kdy splnil svoje hlavní životní poslání. A tak to, co píšu o odstavec výš, se mladému včelaři asi nebude dařit dodržet. Vím to, mám to za sebou a až nyní mám čas být u včel den co den, tak, jak je potřeba. 

Je na každém umět najít tu rovnováhu zajistit rodinu a včely, přičemž rodina by měla být na prvním místě vždy. Včely jsou naštěstí dokonale blbovzdorné a vždy to u nich nějak dopadne. Když uletí, co se dá dělat. Když by pláchla manželka, bylo by to horší.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 14.02.2024, 11:04:25 xxx.xxx.139.252

Od jedné paní jsem dostal v SZ zajímavý dotaz, který mě doslova přibil k židli. Kdy se prý odstraní zužovací přepážky. Taky v dotazu použila výraz žebrování a tak je zřejmé, že ani toto asi lidem není jasné.

Tak především. Zebrování do naší včelařiny zanesl (zaneřádil) nějaký Němec. Je to od zvířete zebry (a ne žeber) a jak se na zebře střídají černé a bílé pruhy, stejně tak se mají prostřídávat plásty u včel, tedy světlé krásné (nebo M) s černými hnusobami. Přeneseně pak prostřídávat plásty plodové s nezaplodovanými, což je dokonalá zhouba nejhoršího kalibru!!!!! Dokonce někteří takto přidávají mezistěny a klidně 2, 3 i více najednou a ještě k tomu jimi (přece co je od Němců je super, když Němci jsou Západ! Východ je fuj) právě zebrováním roztrhají plod ne na dvě části, ale hned na částí několik.

Někde, patrně ještě na IF, jsem zebrování věnoval celé vlákno. Tvrdím, že je to jedna z nějvětších zhoub českého včelařství a hlavní příčina úhynů. Spolu s nezužováním a nesmyslným zimováním ve dvou bednách 24. To se prostě s Kraňkou udělat nesmí, ona to v zimě nikdy neobsedne, vždy na zimu zredukuje počet jedinců ze své genetické podstaty. Jak se chová v zimě K a jak Vlaška jsem opakovaně vysvětlil jinde a už mě to ubíjí, jak se mnozí snaží včelařit s K jako s V a jak pořád nechápou, že všechy informace o USA, Lanhgstrothu a tam chované včele Vlašce = Ligustica jsou v podmínkách střední Evropy a zdejší včele, v níž drtivě převažují geny Kraňky, ÚPLNĚ BEZCENNÉ.  Proboha jak vysvětlit většině, že cirkusový lipicán je sice kůň, ale že zapřáhnout ho do žebřiňáku fakt nemůže fungovat? Asi vůz i popotáhne, možná i docela daleko, pak ale nepochopitelně uhyne. Někdo myslí, že přece jinde mají  koně (jenže valachy) k tahu a tahají s nima i klády v lese, proč můj štíhlý a krásný lipicán zklamal a nezodpovědně radši uhynul?

Jak vysvětlit, že návody v jakých úlech a jak včelařit od lidí ze země, kde se 90% včelstev nechová pro med, ale pro peníze za opylení polních plodin a sadů, jsou pro Čecha ÚPLNĚ BEZCENNÉ? Mám za to, že tu ztrácím drahocený čas mého života a nemá to žádný smysl. Přesto se pokusím, o, z mé dosvadní zkušenosti, nemožné.

Zúžené včelstvo se rozšiřuje postupně, po jedné a v drtivé většině M = mezistěně a ne souši a už vůbec ne černé souši. A to tak dlouho, až je plodiště = VN plné. Nakonec se “vyhodí” BP a protože je tlustá jako rámek, místo ní (ne na její místo) se přidá poslední M.

Když se přidává medník, nikdy se nesmí přidat stejná bedna jako je plodiště. Kdo sveřepě lpí na stejně vysokém medníku a v důsůledku topho si komplikuje život a přidělává asi dvojnásobek práce, než kdyby používal na med NN, smí dát jen 5-6 rámků, svislou přepážku na zbytek plodiště igelit a uteplivku. V časném jaru, kdy se pouští prvně v roce do medníku, se případná spodní bedna za plodiště nedá považovat. Co je pod VN s většinou dělničího plodu = plodištěm se do objemu plodiště nepočítá. Opkuju, spodní bedna slouží jako pojistný ventil, třeba proti rojení, ale včelstvo “považuje” za svoje hnízdo jen ten nástavek, kde bydlí a kde má většinu dělničího plodu a spodní bednu vůbec nevnímá a nepovažuje za svůj ovládnutý prostor. A tak když má někdo vč ve dvou bednách 24 a jak píšu jasně, spodní bedna se nepočítá a jestli přidá svému vč celý VN 24, pak rozšířil o 100% a včelstvo totálně podtrhnul. Takové vč byčejně nezkolabuje, jen se ve vývoji zastaví a zachraňuje co se dá. Jako když jde člověku o život a o život jeho miminek a dětí, taky nemyslí na sex, zrovna tak se pěkné vč přestane připravovat na rojení a hloupý včelař tomu drastickému podtržení včelstva říká protirojové opatření. No a když dá medník v podobě samých mezistěn, je dílo zkázy dokonáno. Ano, vč to dohoní, bednu M postaví a asi i přinese nějaký med a hloupý včelař myslí, jak je vše OK a jaký je pašák a že zažehnal vyrojení. Jenže desetisíce včel v jeho včelstvech je neplnohodnotných, podtržených z přistydlého plodu a tyto včely pak vychovají další méněhodnotnou generaci a generací až několik. Nezkušený včelař ale nic nevidí. A pak mu najednou včelstvo nevysvětlitelně uhyne a on se stráááášně diví…

Možná toto moje postesknutí nepatří úplně do tohoto vlákna. Nicméně zde vysvětluju, proč se opakovaně a dle nulových ohlasů asi marně snažím lidem vysvětlit, kde někteří dělají chybu a nemusí být z NDR a nemusí být soudruzi, přesto se chovají přesně ve smyslu té filmové hlášky.

Stále doporučuji studovat nejlépe starou českou, slovenskou a možná ještě ruskou (ukrajinskou, polskou či srbskou) odbornou včelařskou literaturu. Ovšem česká odborná úroveň zamrzla někde v osmdesátkách, jak dokládá Sedláček se svým Optimalizovaným plodištěm a i Linhart se svou metodou LBV, která navíc snad nikdy nefunguje a vč se rojí snad ještě víc. Obojí totiž spočívá v omezování matek v kladení a to se ukázalo jako nejzhoubnější omyl jak z hlediska rojení, tak z hlediska neplnohodnotných včel, snáze podléhajících virům. LBV jsem mockrát vyzkoušel a nefunguje. OP jsem ani nezkusil, takto jsme včlařili když byl pan Sedláček ještě dítě nebo pubertální kluk. Nic složitějšího neznám a příští víkend o tom vyjde můj další článek s úžasnými obrázky přispěvatele romaning. Pan Zbyněk už článek má a potvrdil vydání o víkendu. Z článku snad pochopí každý, jak velkým omylem bylo převěšování plodu a omezování matek v kladení a tudíž vlastně Sedláčkovo OP. A LBV není také nic jiného než zablokování dvou rámků plodem trubčím, když by na těch dvou rámcích mohl být plod dělničí. A tak je LBV zase jen předpotopní omezování matek v kladení.

goro
goro (183 příspěvků) 14.02.2024, 17:57:35 xxx.xxx.61.201

musím sa pridať k názoru že zebrovanie je pre včely zbytočný stres a nikdy ho po doterajších skúsenostiach nerobím a nikomu neodporúčam (dokonca je jedno či zebrujete súšami alebo ešte horšie medzistenami…)

sa teším na ten článok o prekladaní plástov s plodom do medníka, ale tuším že to bude viac o kvalite súší pre med ako o tom, že samotné prekladanie plodu zbytočne včely stresuje… ja chápem že STRESOVANIE VČELSTIEV  je vlastné každej “protirojovej metodike” ale vystresované včely majú zníženú imunitu a to je potom jasné….

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 14.02.2024, 18:06:27 xxx:xxx.9911:3595

Ta paní jsem zas byla já, klidně mi lajte konkrétně😊.  Zebrování jsem zmínila, protože člověk, který mi práci s včelami ukazoval ho dělá a vzhledem k tomu, že to zjevně není vhodná metoda, budu to dělat tak, jak jste říkal.😉

Proto sem chodím a proto se ptám, abych se od zkušených naučila lepší metodiku chovu. Za rady děkuju a jak říkám, dělala jsem to blbě a nebudu předstírat opak, klidně mě jmenujte, nenaštvu se.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 14.02.2024, 18:40:32 xxx.xxx.139.252

Ale to není o tom, KDO konkrétně dělá chyby. Jako Martin honem napsal, že on je ten domorodec z mého příkladu. Vlastně vám děkuju za inspiraci. Mě je většina věcí jasných a dělám to jako rutinu, málem bez přemýšlení. A pak se může klidně stát, že se neumím úplně vžít do začátečníka a uhodnout, jak a o čem smýšlí.

Víte, vidím to asi takhle. Není hanba upadnout. Hanba je se válet v blátě a nesnažit se vstát a zkoušet napříště chodit tak, abych zase nepad držkou do bláta.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.