Aktuálně: 4 800 inzerátů175 731 diskuzních příspěvků17 769 uživatelů

Nutrie utopila psa

Sardullah
Sardullah (1002 příspěvků) 26.04.2024, 23:35:53 xxx.xxx.26.176

Jinak obecně s těmi nutriemi mi to přijde taková “ karma zdarma”. My jsme je dovezli z jejich domoviny, my jsme je chovali a zabíjeli kvůli kožešině a jedli jejich maso a teď se kartička obrací´ v hororové příhody, kdy nutrie pronásledují maminku s kočárkem, zabijí člověku domácího mazlíčka.

Ne teď vážně, je mi z toho obecně hodně smutno. Hloupí liďové někam zavlečou zvířata, která tam nepatří a když nastanou problémy, tak je to invazivní zvíře a s takovým je potřeba udělat krátký proces “zničit krtka”.

Nerozporuju, že některé invazivní zvířata problém jsou a velký a bohužel je nutné je regulovat nebo ideálně totálně eliminovat, jen nemám ráda, jak to mám říct, nenávist třeba právě vůči těm nutriím, ony ta to nemůžou, to jenom my lidi.

Rapotačka (neregistrovaný) 27.04.2024, 04:31:01 xxx:xxx.9dfb:17bf
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 26.04.2024, 23:35:53

Souhlasím.

U nás byly nutrie v parku. Rodiny s dětmi je  chodily  k vodě krmit. 

Běžně  třeba 10 zvířat. Pak proběhla místním tiskem zpráva, že nutrie někomu 

napadla jorka. Nepochopila jsem, proč ho k  těm nutriím  tahala.

Volně po parku neběhaly.

kometa
kometa (4291 příspěvků) 27.04.2024, 07:01:43 xxx.xxx.147.163
Doron:

Tady ve vlákně : Chov nutrie - je zakázán? , se o tím vedla debata.

Bodlinka myslím říkala, že ano. Acher zase myslím že ne. Je to takové nejasné..


Vzpomínám si. Vygůglila jsem jenom informaci z roku 2019, že to lze. A nemůžu si vybavit, kdy naposled jsem viděla nutrie v areálu JU. Jestli je to těch pět let. Pak se to mohlo změnit.

Orionka (neregistrovaný) 27.04.2024, 07:08:38 xxx.xxx.64.54
Sardullah:

Jinak obecně s těmi nutriemi mi to přijde taková “ karma zdarma”. My jsme je dovezli z jejich domoviny, my jsme je chovali a zabíjeli kvůli kožešině a jedli jejich maso a teď se kartička obrací´ v hororové příhody, kdy nutrie pronásledují maminku s kočárkem, zabijí člověku domácího mazlíčka.

Ne teď vážně, je mi z toho obecně hodně smutno. Hloupí liďové někam zavlečou zvířata, která tam nepatří a když nastanou problémy, tak je to invazivní zvíře a s takovým je potřeba udělat krátký proces “zničit krtka”.

Nerozporuju, že některé invazivní zvířata problém jsou a velký a bohužel je nutné je regulovat nebo ideálně totálně eliminovat, jen nemám ráda, jak to mám říct, nenávist třeba právě vůči těm nutriím, ony ta to nemůžou, to jenom my lidi.


Problém jsou i zvířata původní, když do toho zasáhne člověk špatně. Viz medvědi na Slovensku. Jediný predátor medvěda je člověk. Pak se stal medvěd chráněným…..a dnes se jich bude muset odstřelit 500, 1000 ? Prostě už se do lesů nevejdou a tak hledají kam se vrtnout. 

U nás vlci problém nejsou - zatím.

balu
balu (1580 příspěvků) 27.04.2024, 08:13:09 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 27.04.2024, 07:08:38

Myslím, že v některých oblastech vlci začínají problémem být. Stejně tak bobři. Ta absolutní ochrana dělá víc škody než užitku, protože díky ní už jsou početní stavy těchto zvířat dostatečné až vysoké (na některých místech) a zvířata páchají škody. Systém by měl být flexibilnější a dovolovat regulaci (odstřel, usmrcení) těchto zvířat a vlastně všech volně žijících zvířat, na takovou úroveň, aby zvířatům nehrozilo vyhynutí, ale aby jimi způsobené škody byly minimální, a aby nedocházelo k napadání člověka a domácích zvířat. 

Doron
Doron (1854 příspěvků) 27.04.2024, 08:25:15 xxx.xxx.162.126
Sardullah:

Jinak obecně s těmi nutriemi mi to přijde taková “ karma zdarma”. My jsme je dovezli z jejich domoviny, my jsme je chovali a zabíjeli kvůli kožešině a jedli jejich maso a teď se kartička obrací´ v hororové příhody, kdy nutrie pronásledují maminku s kočárkem, zabijí člověku domácího mazlíčka.

Ne teď vážně, je mi z toho obecně hodně smutno. Hloupí liďové někam zavlečou zvířata, která tam nepatří a když nastanou problémy, tak je to invazivní zvíře a s takovým je potřeba udělat krátký proces “zničit krtka”.

Nerozporuju, že některé invazivní zvířata problém jsou a velký a bohužel je nutné je regulovat nebo ideálně totálně eliminovat, jen nemám ráda, jak to mám říct, nenávist třeba právě vůči těm nutriím, ony ta to nemůžou, to jenom my lidi.


Myslím, že takové to sebemrskačství (je to karma).. je nanic . 

Nenávist k nutriím určitě necítím, ale když už hodně obtěžují, je potřeba je prostě zabít, nedá se nic dělat.

Chce to trochu míň sentimentu a víc selského rozumu.

Kdyby ohrožovaly mne nebo moje vnoučata či psy, okamžitě se stanu mysliveckou stráží .😅

acher
acher (665 příspěvků) 27.04.2024, 08:27:01 xxx:xxx.7f87:3e79

Už jsem to dávala do zmińovaného vlákna

Jak to tedy je s chovem čistokrevných nutriií.Přímo od chovatele.Chovatelé čistokrevných nutrií,standardní,moravská,přeštická,jsou evidováni ve Spolku chovatelů nutrií Přibyslav,který zastřešuje Vysoká škola zemědělská Brno,patří pod genové zdroje. Chovatelé i nutrie musí být registrování.Nutrie se musí sledovat zdravotně,vážit,evidovat prodej,úhyn,porážku.

J5
J5 (277 příspěvků) 27.04.2024, 08:38:43 xxx:xxx.7091:28dd

Tak on každý živočišný či rostlinný druh, ať už “původní” nebo nepůvodní může za určitých okolností působit ve veskrze “nepůvodní” krajině problém. Ona už ta samotná klasifikace na “původní” a “nepůvodní ” druhy je pozoruhodná. Migrace druhů na nová vhodná území je zcela přirozená. A celkem nezáleží na tom jaké okolnosti takovou migraci dovolí nebo způsobí. 

balu
balu (1580 příspěvků) 27.04.2024, 09:33:05 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 27.04.2024, 08:38:43

To není tak úplně pravda. Některá zvířata původem třeba z Ameriky nemají u nás přirozeného predátora a vytlačují naše původní druhy až k zániku. Příkladem může být náš původní rak říční, který je vytlačován rakem americkým, proti kterému nemá šanci. Proto se v poslední době řeší invazivní druhy nejen u fauny ale i flóry a jejich eliminace.

Anonymní (neregistrovaný) 27.04.2024, 09:41:13 xxx.xxx.75.244
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 27.04.2024, 09:33:05

Tak říční je vytlačován pusobenim člověka. Americký jej prostě nahrazuje v lokalitách kde uz žádný rak nežije 

J5
J5 (277 příspěvků) 27.04.2024, 10:32:45 xxx:xxx.7091:28dd
balu:

To není tak úplně pravda. Některá zvířata původem třeba z Ameriky nemají u nás přirozeného predátora a vytlačují naše původní druhy až k zániku. Příkladem může být náš původní rak říční, který je vytlačován rakem americkým, proti kterému nemá šanci. Proto se v poslední době řeší invazivní druhy nejen u fauny ale i flóry a jejich eliminace.


Vím jak to myslíte a samozřejmě uznávám že je to problém, zejména u druhů invazivních. Což je mimochodem termín pro mne podstatně přijatelnější. Přesto se ptám, který druh ať už živočišný nebo rostlinný je u nás původní? A od kterého data má takový druh nárok? Jak daleko do historie bychom byli nuceni zajít? Myslím že ne moc daleko, jinak by jsme se museli spokojit s nepatrným počtem druhů, pokud vůbec s nějakým. Vše se klasifikuje pouze z pohledu a momentálních potřeb člověka, který paradoxně mezi invazivními druhy vyniká. 

kometa
kometa (4291 příspěvků) 27.04.2024, 10:32:45 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 27.04.2024, 08:38:43

Migrace druhů na nová vhodná území je zcela přirozená. 

Tady si dovolím nesouhlasit. Migrace v rámci kontinentu nebo z důvodu oteplování budiž. Ale zavlečení králíků, koček nebo potkanů na ostrovy, kde žijí endemité (na toto nepřizpůsobení), je lidský průšvih.

A ano, my jsme nejvíc invazní druh.

Sarah01
Sarah01 (1608 příspěvků) 27.04.2024, 10:36:21 xxx.xxx.162.253
J5:

Tak on každý živočišný či rostlinný druh, ať už “původní” nebo nepůvodní může za určitých okolností působit ve veskrze “nepůvodní” krajině problém. Ona už ta samotná klasifikace na “původní” a “nepůvodní ” druhy je pozoruhodná. Migrace druhů na nová vhodná území je zcela přirozená. A celkem nezáleží na tom jaké okolnosti takovou migraci dovolí nebo způsobí. 


Přirozená migrace ok. Ale doplavala by k nám ta nutrie nějak přirozeně? Asi ne. V tomto je člověk ta největší škodná a pak se diví.

J5
J5 (277 příspěvků) 27.04.2024, 11:49:40 xxx:xxx.7091:28dd

Ano kometo, z pohledu člověka žijícího v současné době se zcela přirozeně zdá taková migrace mezi kontinenty nemožná. Připomenu proto třeba přítomnost opic, kočkovitých šelem, medvědů v Americe a máte hned tři možné (pravděpodobně), různé způsoby jak se dostat z kontinentu na kontinent. Zpět, tj. opačným směrem to platí u jiných druhů také. Aby toho nebylo málo tak některé druhy cestovaly sem tam opakovaně. Přirozenou migraci na ostrovy, zejména vulkanického původu, ani nebudu raději připomínat. Ano, souhlasím s tím že zavlečení potencionálně invazivních druhů vinou člověka je, alespoň z dnešního pohledu, celkem malér. A to mám tendence člověka jako živočišný druh z přirozeného běhu života příliš nevyčleňovat.

Takže, také se mně to nelíbí, protože si uvědomuji že každá náhlá migrace nutně způsobí mnohdy nenávratné změny v ustálených společenstvích. Jenže co když se v daleké budoucnosti ukáže že to až taková chyba nebyla, příklady přece známe.

J5
J5 (277 příspěvků) 27.04.2024, 11:56:20 xxx:xxx.7091:28dd
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 27.04.2024, 10:36:21

No to opravdu těžko. Stejně tak jako například leguán zelený by nemohl doplavat na Fidži a přece se to stalo a následně se z něj vyvinul endemit. Je to složité, nechci se o tom dohadovat jen nabízím možnost se zamyslet.

Sarah01
Sarah01 (1608 příspěvků) 27.04.2024, 14:46:17 xxx.xxx.162.253
J5:

No to opravdu těžko. Stejně tak jako například leguán zelený by nemohl doplavat na Fidži a přece se to stalo a následně se z něj vyvinul endemit. Je to složité, nechci se o tom dohadovat jen nabízím možnost se zamyslet.


A tak to já se zamejšlím furt. Ale zrovna v tomto případě mně to prostě nějak vychází tak, že ta nutrie je tady jaksi navíc a nežádoucí. A může za to zas a opět jen člověk, který ji buď vypustil do volné přírody, nebo mu zdrhla. Mimochodem, že se dřív chovaly kvůli masu, bych i pochopila, ale kvůli kožešině? Komu se to může líbit? Nechápu, ale možná je to tím, že dnes jsme někde jinde. Ne, nejsem žádná aktivistka, ale popravdě se mně kožešiny a kabáty z nich nikdy nelíbily. Moc dobře si pamatuju, jak za mých mladých let byl in kožich z polární lišky. Mně to tehdy přišlo děsný, vůbec se mně to nelíbilo.

kometa
kometa (4291 příspěvků) 27.04.2024, 15:54:24 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 27.04.2024, 14:46:17

A to mně i jo. Jako dítěti mi to přišlo normální. I ty “krční límce” s nožičkami - tuším, že byly z norků.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.