Aktuálně: 4 540 inzerátů178 262 diskuzních příspěvků17 806 uživatelů

Prodej mléka

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.05.2024, 10:32:43 xxx.xxx.112.70
Anonymní:

No já bych řekl že zmizeli všechny krávy ze statků ne jenom dojné. Dnešní doba zemědělství nepřeje, přílišná byrokracie znechutí vše.


Což byrokracie (pokud máte třeba jednu kravku pro sebe, tak krom registrovaného hospodářství víc řešit nemusíte), ale sousedi a územní plány…😠

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.05.2024, 10:43:05 xxx.xxx.112.70
roklanka:

Tolik práce to není a budete moci,pokud máte kvalitní kozy, produkovat plemenný materiál.


Ovšem za předpokladu, že kozlíci uspějí na trhu vedle těch nabušených. A plus práce navíc. Nějak toho začínám litovat, že jsem si na sebe ten bič upletla…

Dnes byl první odběr mlíka. Každá průměrně půl litru mlíka, někdo je skoro před týden vypustil na dvorek, takže sežraly kde co a jedna je na tom dost špatně. A zrovna ta druhá nejlepší dojnice. 😠 Jsou někde kolem sedmi let, žádné mladice.

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 09.05.2024, 11:35:23 xxx.xxx.44.2

Začínat kontrolu užitkovosti s  kozama  okolo 7 roku ,je při vší  úctě , nerozumné. I kdyby nadojily každá  litr. Jediný smysl by to mělo,kdyby to byla vymírající  linie. Jen málokterá koza si vydojí elitní třídu v tomto věku. Jsem ta poslední ,která by někoho zrazovala od čistokrevnáho chovu. Nadšených chovatelů ubývá. Je to koníček a ne vedlejšák,který přisype něco do kapsy. Pokud  máte koníčka,který vám netahá nic z kapsy,je to bonus a navíc máte mléko na sýry a radost,když se nějaké zvíře povede. Ta trocha byrokracie nikoho nezabije, aspoň v chovu koz.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 09.05.2024, 13:47:25 xxx.xxx.112.70
roklanka:

Začínat kontrolu užitkovosti s  kozama  okolo 7 roku ,je při vší  úctě , nerozumné. I kdyby nadojily každá  litr. Jediný smysl by to mělo,kdyby to byla vymírající  linie. Jen málokterá koza si vydojí elitní třídu v tomto věku. Jsem ta poslední ,která by někoho zrazovala od čistokrevnáho chovu. Nadšených chovatelů ubývá. Je to koníček a ne vedlejšák,který přisype něco do kapsy. Pokud  máte koníčka,který vám netahá nic z kapsy,je to bonus a navíc máte mléko na sýry a radost,když se nějaké zvíře povede. Ta trocha byrokracie nikoho nezabije, aspoň v chovu koz.


Aha, no tak my to začali loni konzultovat s plemenářkou, co pod ní spadáme, že jsme našli paní, co musela skončit s chovem, který měla v KU a plemenářka nám řekla, ať do toho jdeme. Přiznám se, že jsem na tom chtěla ušetřit a vytvořit si postupně nové stádečko, než kupovat tři kozy (povinné minimum a víc koz nechci) s cenou pět tisíc za kus. A ony opravdu pěkně dojí. 

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 09.05.2024, 22:26:42 xxx.xxx.44.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 09.05.2024, 13:47:25

Jestli  byly už dříve  v kontrole,tak už musí mít třidy vydojené ,to by vám měla plemenářka říct. Pak už mají vydojené elitní  třídy ,tak to jste udělala dobře

Buggyra
Buggyra (3330 příspěvků) 10.05.2024, 06:54:46 xxx.xxx.198.226

Počkat, není zařazení zvířete do třídy ohodnocením jeho plemenných kvalit? Proč by identická koza musela být ohodnocena dvakrát? To mi nedává smysl…

Anonymní (neregistrovaný) 10.05.2024, 07:08:46 xxx.xxx.29.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 10.05.2024, 06:54:46

Protože prachy pro plemenáře. Nejsou lidi kteří jim chtějí dělat sponzora protože něco chovají…

Buggyra
Buggyra (3330 příspěvků) 10.05.2024, 07:14:36 xxx.xxx.198.226

Z vaší odpovědi jsem se nic nedozvěděla. Chápu, že posuzující plemenář by si to nejraději nechal zaplatit dvakrát. A kdo komu má nebo nemá dělat sponzora? Jako ti končící chovatelé že nepředali s kozama všechny dokumenty, když kozy tu třídu měly? Že když končí s chovem, tak jim stojí za to, schválně nepředat kozy i s dokladem užitkovosti, aby nový majitel musel zacálovat kontrolu sám? Proč by to někdo dělal? Nehledě na to, že za hodnocené kozy by dostali víc peněz přeci, takhle si museli za kozy říct méně, logicky. Pokud to chápu špatně, tak mě opravte, v plemenářství koz se vyznám jako v petrželi 😀

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 10.05.2024, 15:00:55 xxx.xxx.44.2
Jozefčík:

To byly, ale musí si to vydojit znovu. 


To se mi fakt nezdá a hlavně je hovadina začínat s kontrolou u 7 leté kozy ,když už jde laktace  dolů.  Svaz vydával tiskem výsledky KU  a určitě to má archivované.  Třídu si koza vydojí a nejvyšší se počítá , to že vás přemluvila ke KU,  bylo  předpokládám  proto, že  kůzlatům pak lze vystavit zootechnické osvědčení o původu. 

pro Buggyru  kozy se prodávají  se zootechnickým průkazem o původu. Kozičky dokonce bez a nový majitel si o průkaz zažádá.  To jakou třídu má koza vydojenou se chovatel dozví z brožůry,kterou dostane,nebo na svazovém  netu,kde jsou taky.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 10.05.2024, 21:56:28 xxx.xxx.112.62

Tak už jsem se v tom zorientovala. Jako začátečníci se s tím teprve seznamujeme. Takže jsme hledali kozy, co mají papíry a vybrané kozy jsme konzultovali s plemenářkou. Ale už jsme se ztratili v tom KU. Takže tyto kozy se narodily v KU, ale samy vydojeno nemají. Dvě mají sedm let a dvě šest. Asi by ten první odběr dopadl dobře, kdyby se nestalo tamto. Ale už se skoro spravily, takže požádáme o nový pokus.

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 10.05.2024, 22:51:22 xxx.xxx.44.2

Současná KU se skládá ze tří měření s pauzou  8 týdnů.  Nejvyšší laktace je třetí -čtvrtá. Některé kozy si dlouho drží vysoký nádoj,ale nepřevažují.  Moc bych vám přála,aby si vydojily aspoň elitu.  Nevím koho máte za plemenářku,ale podle mne víc myslela na svaz,než na začínající chovatelku.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 10.05.2024, 23:18:33 xxx.xxx.112.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 10.05.2024, 22:51:22

Tak to jste mě tedy vůbec nepotěšila… 😁 A to si chci nechat ty tři kozlíky do jarní aukce, protože věřím, že to dopadne, tak aby se mi aspoň něco za ty kozy vrátilo… Plemenářku veřejně sdělovat nebudu, ale nemohu na ni říct špatného slova. Hodně nám pomáhala při tom začátku. Ale asi jí jde předně o ty kozy, vysvětlovala nám, jak hnědých je málo a tyto ještě nejsou tak příbuzné. Tak asi proto, no…

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 11.05.2024, 10:00:52 xxx.xxx.44.2

Hnědulí je méně než bílých v tom má pravdu. Plemenáři jsou vesměs fajn lidi , pravděpodobně jí budu znát, neb i já chovám hnědule. Opravdu vám nechci brát iluze.  Z vlastní zkušenosti  vím, že 7 letá koza musí být safra dobrá,aby si vydojila  elitní  třídu. Když budete mít kliku a koza si elitní třídu vydojí , budou muset mít kozlíci na auci v roce  45 kg. Na jaře už nebude taková poptávka po kozlech,neb už bude připuštěno . Jedině,že by jste měla linii,která v kraji chybí. Fakt by  mě zajímalo,kolik jste dala za 6 letou  kozu 🙂. 

Buggyra
Buggyra (3330 příspěvků) 13.05.2024, 10:55:01 xxx.xxx.198.226
»
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 10.05.2024, 15:00:55

Díky moc, tak to jsem si to myslela celkem správně, je to u těch hospodářských zvířat celkem podobné 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.