Aktuálně: 4 318 inzerátů190 578 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

hadí jed

kometa
kometa (5005 příspěvků) 11.06.2024, 08:16:41 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 11.06.2024, 08:11:47

To by mě taky zajímalo. Na stránkách NZIP píšou, že chladit se může. Možná kvůli zúžení cév?

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 11.06.2024, 08:25:58 xxx.xxx.198.226

Naopak, všude čtu, že se chladit má. Nicméně na druhou stranu čtu, že to jakoby od účinků hadího jedu nepomůže. Tak si říkám, jestli to není třeba kvůli otoku. Jinak samozřejmě, když zachladíme, snížíme průtok krve postiženou oblastí.  Na čím menší oblast účinek hadího jedu lokalizujeme, tím menší škody, mi vyplývá z logiky.

kometa
kometa (5005 příspěvků) 11.06.2024, 08:38:40 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.06.2024, 08:25:58

snížíme průtok krve postiženou oblastí. Na čím menší oblast účinek hadího jedu lokalizujeme, tím menší škody, mi vyplývá z logiky.

Mně teda úplně ne, protože jed se krví rozšíří do celého těla. Takže místním chlazením toho moc nevyřešíme. Spíš naopak. Si myslím.

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 11.06.2024, 08:52:09 xxx.xxx.198.226

No právě. Jed se rozšíří krví do celého těla. Ale pokud mě uštkne had do nohy a já nohu zachladím, snížím v noze průtok, tj. toho jedu se mi do celého těla nedostane z té nohy tolik, jako kdyby byla noha normálně prokrvená.

Asi jako když mám koně s akutním schvácením kvůli metabolickým problémům a zaleduju mu nohy. Menší průtok krve, menší distribuce toxinů (zde tedy nikoli směrem do těla, ale směrem do škáry). Ale tak to si jen tak laicky říkám.

Samozřejmě pokud chladit, tak bezprostředně po uštknutí, nemá smysl to řešit třeba 20 min po, kdy se ta krev v končetině už vyměnila. I když třeba jo, protože ten had zpravidla trefí sval a z něj se to do té krve nějakou chvíli vyplavuje. Pokud by to had trefil nitrožilně, tak asi první pomoc nestihneme 😀

Fikovnice, na odkaz se já podívat nemůžu, protože je určen lékařům, já na takové stránky nechodím. Vím, že to vyžaduje jen něco zaškrtnout a můžu lhát, ale holt to nedělám. Taky mi při vyhledávání vyběhnul ve výsledcích.

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 11.06.2024, 08:54:03 xxx.xxx.60.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.06.2024, 08:52:09

Fakt? Já tam ale registrovaná nejsem a normálně mě to pustilo ke článku. Tak vyjímám:

“Ledování rány nebo ponoření postižené končetiny do ledově studené vody s cílem zpomalit šíření toxinu je další často používanou metodou lokálního ošetření místa vstupu hadího jedu. Avšak tato strategie jen vede k transferu některých komponent toxinu hlouběji do tkání a zhoršuje ischémii. „Tato technika někdy vede dokonce až k vzniku omrzlin,“ varoval Auerbach.”

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 11.06.2024, 08:56:44 xxx.xxx.60.133
kometa:

snížíme průtok krve postiženou oblastí. Na čím menší oblast účinek hadího jedu lokalizujeme, tím menší škody, mi vyplývá z logiky.

Mně teda úplně ne, protože jed se krví rozšíří do celého těla. Takže místním chlazením toho moc nevyřešíme. Spíš naopak. Si myslím.


Mně právě zas logika říká, že když budu ledovat, udělám ischémii (stáhnu cévy) a jed se nebude tak šířit. Ale článek říká něco jiného. Tak jsem z toho trochu jelen.😀

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 11.06.2024, 08:57:36 xxx.xxx.60.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.06.2024, 08:55:59

Já ale nic nezaškrtávala, tak jedině, že jsem se tam registrovala někdy dříve (?). 

Nemáš vůbec zač.

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 11.06.2024, 09:07:40 xxx.xxx.198.226

Tak článek je podle mě v souladu “Avšak tato strategie jen vede k transferu některých komponent toxinu hlouběji do tkání a zhoršuje ischémii.” Vlastně podporuje naše přesvědčení, že účinek jedu se omezí na lokální oblast (pronikne hlouběji do tkání - místně) a sníží se průtok krve (zhorší se ischemie). Je zvláštní formulace, že se ischemie “zhorší”, protože to zakládá předpoklad, že z nějakého důvodu je prokrvení již snížené před aplikací kryoterapie… Účinky na krev má pouze hemotoxický jed, jenže ten působí jako antikoagulant, nikoli na distribuci živin, takže… Ještě máme cytotoxické jedy, ty mohou působit třeba na červené krvinky, hm, může být → https://www.lekari-bez-hranic.cz/hadi-ustknuti

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 11.06.2024, 09:32:13 xxx.xxx.60.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.06.2024, 09:07:40

No ale my přece chceme, aby se toxin nedostal do celého řečiště a celého organismu. Dává mi smysl jedině obava ze vzniku popálenin z omrzlin. Třeba to tu nějaký hadař osvětlí.

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 11.06.2024, 09:33:18 xxx.xxx.60.133

Ostatně i to dřívější zaškrcování bylo právě z důvodu, aby jed “neutekl” do oběhu…

Jenže mnohdy záchranáři v dobré víře udělali víc škody než užitku.

Edit: Je to i princip přídavku adrenalinu k LA. Dává se tam z několika důvodů a jeden z nich je, aby LA neuteklo do KO, snížila se jeho toxicita, prodloužil jeho účinek v místě ošetření atd.

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 11.06.2024, 09:38:27 xxx.xxx.198.226

Umím si představit, že ten cytotoxický jed chceme spíš trochu rozmydlit po těle a nebo nacpat do jater, která si s ním třeba nějak poradí… Aby čéku neupadla noha, ruka… hlava…

To zaškrcování mělo bohužel potíž v tom, že to škrtidlo se musí čas od času uvolnit, aby právě neupadla nožička, ručička. No a jak se uvolnilo, tak najednou do oběhu napálila taková dávka jedu, která tělo šokovala. Byla to větší dávka, než by se průběžně vyplavovala, kdyby se nechalo osudu. Proto se od toho upustilo…

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 11.06.2024, 10:13:45 xxx.xxx.60.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.06.2024, 09:38:27

No…plus někteří to škrcení nechali celou dobu a nevěděli, že se musí čas od času uvolnit.

trojAAAcko
trojAAAcko (60 příspěvků) 11.06.2024, 11:08:02 xxx.xxx.1.106

Neslyšel jsem, že by se nemělo chladit ani opačně, že by se mělo. Nemyslím si, že by to mělo i nějaký pozitivní / negativní efekt. Na tohle téma jsem nezjisťoval žádné informace takže nechci tvrdit blbosti. 

Každopádně z mého pohledu by chlazení spíš bylo zaúčelem “uklidnění” části kousnutí. Také je dobré si říct, že je několik druhů / typů hadího jedu a každý poškozuje jiný části v těle. Některé působí na svalové tkáně, některé zas nervovou soustavu popřípadě jiný rozkládá krevní buňky. Takže taky záleží na druhu hada a podle jeho jedu by se dalo konkrétně probrat zda by chlazení pomohlo nebo ne.

Všeobecně je lepší neuškrcovat nebo aspoň uškrtit daleko od místa kousnutí - kdyby například kousnutí bylo kolem palce ruky tak uškrtit minimálně mezi loktem a ramenem aby došlo k menší koncetraci jedu v ruce. Hlavní a důležitá věc je aby člověk nepropadnul v panice - zvýší se pulz a rozšíří se jed rychleji po těle. Pak Vám takový škrtidlo taky nemusí moc pomoct. U některých druhů se doporučuje vůbec neuškrcovat, ale jestli bychom se bavili jen o naší Zmiji Obecné tak ta silný jed nemá (oproti jiným druhům) a uškrcením na normálním místě nebude mít až takové negativní vlivy. Ono někdy je prostě lepší si nechat pustit jed do těla aby se snížila koncetrace a pak nemusí mít žádné následky zatímco po udržení stejného jedu v nějaký části může mít za následek snížení citlivosti, pohybu prstů atd…

Jinak na téma chlazení po ušknutí si moc jistý nejsem a nechám se rád určitě opravit / poučit pokud jsem napsal nějakou blbost.

Obrázek
kometa
kometa (5005 příspěvků) 11.06.2024, 13:21:34 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

Mně právě zas logika říká, že když budu ledovat, udělám ischémii (stáhnu cévy) a jed se nebude tak šířit. Ale článek říká něco jiného. Tak jsem z toho trochu jelen.😀


A tak kdyby se chladila celá noha, pak by to dávalo smysl. Ale pravda, že informace z různých zdrojů jsou taky různé.

trojAAAcko
trojAAAcko (60 příspěvků) 11.06.2024, 14:49:21 xxx.xxx.1.106
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 11.06.2024, 13:22:49

Jsem zapomněl dopsat info k fotce. Je to Vipera Ammodytes F1 generace, lokace Ada Bojana v žluté formě. Docela unikátní a nádherný jedinec kterýho mám teď v chovu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.