Aktuálně: 4 683 inzerátů176 738 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

papousci

anonymní (neregistrovaný) 11.01.2010, 09:50:15 xxx.xxx.26.224
Abych to tedy objasnila. Mám nějaké druhy kteří potřebují teplo, ty u mě hnízdí přes zimu a ty držím celoročně doma a teplota (v zimě) neklesá pod cca 18 st.
Mé voliéry jsou zděné a dělané tak, aby měli možnost úkrytu před větrem, předky voliér jsou vyzděné do metru aby zbytečně ptáci nedráždili kočky a střecha je dělaná s větším přesahem, toto všechno mi zajišťuje že do voliér nefouká, neprší ani nesněží. Na zimu voliéry obaluji. Bydlím v oblasti kde jsou silné mrazy pomalu jen párkrát do roka. Tím jak jsou voliéry dělané mi zajišťuje že teplota v nich oproti té venkovní je menší zhruba o 6 st.
I v zimě dostávají ovoce ale s tím že po hodině beru zbytky.

Jinak souhlasím s Ladislavem že ptáci chovaní u nás ve voliérách po x generací musí být adaptovaní.
anonymní (neregistrovaný) 11.01.2010, 09:53:56 xxx.xxx.26.224
Tím ovšem nechci říct že silné mrazy ptákům svěčí. I jí pozoruji že při dlouhodobějších silných mrazech (u nás naštěstí jen vyjímka) sedí ptáci načepýření a tisknou se.
anonymní (neregistrovaný) 11.01.2010, 15:38:40 xxx.xxx.244.86
Papoušci potřebuji teplo!!!
Alespon těsně nad nulou!!!!
Ono Vy, kteří papoušky chovete v silných mrazech si tět říkate, že jim je dobře, ale za pár let poznáte, že jim dobře nebylo!!!
Za pár let si pak porovnejt papoušky s chovateli kteří je chovou v teple!! Polovinu s nich už nebudete mít!! Polovina bude mít promrznuté vaječníky a bude neplodna!!!

Jo a už vůbec nechápu proč se tady někdo naváží do pání Oriny!!! Ještě jsem neviděl chovatele který by měl pročteno víc knížek než paní orina!!:-d Takže by jste si jejich rad měli vážit!!!
anonymní (neregistrovaný) 11.01.2010, 15:44:10 xxx.xxx.168.11
Chudinky ptáčci zmrzlí!! To ti moji mají štěstí,že jsou v obýváku.
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 11.01.2010, 16:02:13 xxx.xxx.151.22
své papoušky držím ve vytápěných ubikacích nejen jižní ameriku a afriky ale i andulky, korely atd, ovšem mám několik voliér kde mám rozely, a jiné papoušky z austrálie, voliéry mám ze všech stran zadělané igelitem to i zvrchu, jen slabý pruh který není zakrytý a slouží tak k dostatečné výměně vzduchu, ovoce samozřejmě přes zimu nedávám, nemělo vy tro význam když stejně zmrzne, v tuto dobu podávám suchou směs semen a kukuřici v klasech atd, jak mrazy povolí začnu ovoce opět dávat, můžu říci že tyto páry nejlépe hnízdí, nejsou náchylní k nemocem jako ty co držím v teple, hned z jara začnou téměř hnízdit což u ptáků chovaných v teple a posléze přemístěných ven je problém kvůli kolísavé teplotě a zahnízdí mnohem déle. chci tím říct že každý způsob (chov v teple nebo venku) má své pro a proti, papoušci z austrálie jsou většinou již tak aklimatizovaní tak jako fauna z našeho podnebí, že jim chov venku ve správných podmínkách a při dodržení jistých pravidel nedělá problémy, velké mrazy jsou u nás jen pár dní v roce a rok od roku jich ubývá, některé předešlé zimy se dají srovnat spíše s podzimem
cone (neregistrovaný) 11.01.2010, 16:21:11 xxx.xxx.67.3
V každém případě musím dát Orině za pravdu a postavit se na její stranu.Velmi málo druhů papoušků pochází z míst, kde jsou podmínky k životu byť jen vzdáleně podobné našim zimním měsícům. Kolik generací odchovu v zajetí stáčí na dostatečnou adaptaci na naše klimatické podmínky - tak to je asi otázka pro tým vědců, ne pro chovatelé, kterým papoušci "přežijí". Opeření papoušků z teplých oblastí se na zimu nějak výrazně nemění, takže jsou chráněni po celý rok téměř stejně. Každému soudnému chovateli by tedy mělo být jasné, že zimovat většinu druhů papoušků ve venkovní voliéře je přinejmenším nevhodné. Na věci nic nemění ani fakt, že na jaře ještě žijí a že jsou schopni odchovávat mladé. Navíc uvádění v literatuře/, které druhy můžou být v zimě venku atd.... - nejedná se o překlady z jiné literatury, bezhlavě někdy dávno přeložené do češtiny a pak již jen dokola opisované ve všech publikacích? Je třeba si uvědomit, že zimní měsíce u nás, v Angilii či Holandsku se dost liší rozsahem svých minimálních teplot.Mám asi vše, co kdy o chovu papoušků v češtině vyšlo /kromě takových těch jednoduchých návodů na chov jednotl. druhů a kromě většny encyklopedií /, dokonce to mám i přečteno. Myslím, že mnoho renomovaných chovatelů nejsou spisovatelé.Navíc si myslím, že velmi zjednodušeně řečeno NENÍ fyziologie papoušků a druhů ptáků žijících u nás totožná.
Problém nevidím v tom, jestli se daný chovatel rozhodne být opravdu CHOVATEL nebo trápič, závažný problém vidím ovšem v tom, že vaší chovanci a obyvatelé voliér NEMAJÍ NA VÝBĚR.
Petra Dittrich (neregistrovaný) 11.01.2010, 18:09:58 xxx.xxx.6.82
Já bych všechy chovatele, co mají papoušky venku a tvrdí, že se na ně na sněhu pěkně kouká, šoupla na pár dnů do voliery k nim. To už by je tonadšení z koukání přešlo :-(. Při slově exotika si já představím teplo, moře, palmy, pralesy ...................... a chovám doma exotické ptactvo, takže v létě venku, v zimě doma. Ideálním řešením jsou kombinované voliery se zatepleným zázemím, kdy mohou být celé zmrzlé dny doma, a když se udělá hezky, tak i třeba jen na pár hodin venku. Podle mne v chovu exotických ptáků by nemělo být motem chovatele, co je nezabije, to je posílí.



sunflowersman (neregistrovaný) 11.01.2010, 19:54:27 xxx.xxx.175.196
Dobrý den. Podle mě musí být všem jasné, že papoušci vyžadují teplo a zima jim může uškodit. Ale nemá cenu se dohadovat, jelikož kdo nemá možnosti zimovat ptáky vevnitř v teple, tak rád přijímá teorii o odolnosti jednotlivých druhů. Když si vzpomenu na mé začátky, nebo spíše několik let po záčátku chovu, kdy už jsem měl jakž takž trochu dětského rozumu, tak kdybych v té době neměl možnost zimovat ptáky, asi bych nezačal ani chovat a věnoval bych se tehda více akvaristice, což byl také jeden z mých koníčků.Minulou zimu mě při největší mrazech klesala teplota i pod patnáct stupňů, tak jsem letos měnil okno a nyní tam neklesne teplota pod devatenáct stupňů, a minulý rok jsem viděl jak ptákům nesvědčí i menší ochlazení a mění se jejich chování.Fyziologie ptáků u nás a papoušků bych si taky netroufl srovnávat. Víceméně ani ptáci zimující u nás nemají zrovna medové dny. Zima v našem pásmu je spíše boj o přežití jednotlivých druhů, a také o tom, kdo najde více potravy s co nejmenším výdajem energie. A chovatelství by asi nemělo být "boj o přežití", ale spíše opak.Jinak o té náchylnosti k nemocem, je pravda, že pokud má člověk nezdravý chov, tak se nemoci velmi dobře šíří v uzavřeném prostoru, to venku sice podstaně méně, ale zato jsou papoušci oslabování mrazem. Nevidím důvod proč by měl být zdravý chov zimovaný v teple náchylný na nemoci, pokud se dodržuje pravidelné větrání a podobně. Taky je škoda, že se do podobných experimentů ještě nepustili žádní vědci(jak podotýká pan Šiška) a nevynesli fakta rovnou na stůl.Věřím, že je jistá tolerance, kterou zvíře po mnoho let chované zde přijímá, ale že by proběhla adaptace tomu nevěřím, kor když je to adaptace násilná.
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 11.01.2010, 20:31:17 xxx.xxx.151.22
s těmi nemoci to nebylo myšleno tak že se špatně větrá, ale proto že se dají v jarních měsících ven ono se náhle ochladí a začínají zdravotní problémy že to ofoukne a je to nastydlé,nejsem zastáncem v chovu venku, ale ani to nehaním, má to své kladné prvky a téměř každá z vás kdo to pomlouváte začínal právě tak, než se zmohl na vytápěné úkryty a teď to je snadné hanit., já sám jsem měl léta papoušky v nevytápěných voliérách, než jsem si mohl uzpůsobit vytápěná zimoviště. rozely, andulky a další jim podobné jsou tady chované mnoho generací kde se alespoň částečně uzpůsobili našemu klimatu, pokud mají dobré závětří a nejsou to takříkajíc chcípáčci je možnost je držet venku v zimní době, když jsem si kupoval lorie své první bylo mě řečeno že přes zimu musejí mít 20 až 25stupňů nad nulou jinak že im hrozí nachlazení atd, během několika měsíců jsem je postupně převedl na teplotu 10-15stupňů kde hnízdí, když přes den vykoukne slunko pustím je do výletů kde si hrají ve sněhu, vydrží tam hodiny a nezalétnou i když můžou to vytápěné místnosti, myslím že některé druhy je nesmysl držet při devatenácti stupních nad nulou, teď je pochopitelně řeč o austrálii z papoušků se stávají přecitlivělí a při ofouknutí nastydnou, tím také netvrdím když je možnost je mít v teplejších podmínkách tak toho nevyužít ale s rozumem.
sunflowersman (neregistrovaný) 11.01.2010, 21:08:42 xxx.xxx.175.196
Ahoj Luboši, Samozřejmě 19 pro austrálii to je nesmysl, ale myslím si, že tak nějak 0+ plus by mohla být tá tolerance pro austrálii, ale - 20, to už je mi líto i sněhuláka.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.