Aratinga rudočelý

Aratinga finschi

Výskyt: Kostarika, Panama
Velikost: 28 cm
Hmotnost: 150 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 24 dnů
Potrava: Semena, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
Cena: 9 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
16.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13279 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Samec je celkově zelený, na spodině bledší a žlutější, čelo a spodní uzdička (jen u zobáku) jsou červené, ohbí křídla, okraj křídla a spodní krovky křídelní červené, často s oranžovým nádechem, velké spodní krovky křídelní žluté, holenní peří červené, spodní strana letek a ocasu olivově žlutá. Nahé okruží oka je krémově bílé, zobák rohový, duhovka oranžová, běhák šedavě hnědý.

Samice je stejně zbarvena jako samec.

Mláďata mají červené zbarvení na čele v menším rozsahu nebo červená zcela chybí, rovněž spodní krovky křídelní jsou méně červené, velké spodní krovky křídelní špinavě olivové. Ohbí křídla, okraj křídla a holenní peří zelené. Duhovku mají tmavou.

Život v přírodě

Aratinga rudočelý je ve své domovině obecným druhem. V Kostarice žije na území kolem Karibského moře v pohoří tropické a spodní subtropické zóny. Kolem hlavního města San José byl pozorován až do výše 1400 m nadmořské výšky, v západní Panamě až 1600 m vysoko. Jeho biotopem jsou oblasti částečně kultivované, porostlé křovinami (převážně vrbovými) a otevřené lesy. K večeru se ptáci slétávají na místa, kde nocují. Odtud pak v ranních hodinách odlétají za potravou. Živý se různými plody, bobulemi, semeny a jinou rostlinou potravou.

Krmení

Aratinga rudočelý má být krmen drobnější slunečnicí, senegalským prosem, jablky a piškoty. K dispozici mají mít mrkev, která může ovlivňovat červené opeření mladých na čele, jinak ho mají zelené.

Aratinga rudočelýNázvy ve světě

Latinsky: Aratinga finschi, Anglicky: Crimson-fronted Parakeet, Dánsky: Mellemamerikansk Aratinga, Finsky: costaricanaratti, Francouzsky: Conure de Finsch, Holandsky: Finsch' Aratinga, Italsky: Conuro di Finsch, Japonsky: akabitaimekishikoinko, Japonsky 2: アカビタイメキシコインコ, Norsky: Karminpanneparakitt, Německy: Veraguasittich, Polsky: konura czerwonoczelna, Rusky: Аратинга Финша, Slovensky: klinochvost kostarický, Čínsky: 绯额鹦哥, Španělsky: Aratinga de Finsch, Švédsky: Finschparakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.