Jedná se o všeobecně známou, statnou mouchu velikosti 10-20 milimetrů. Základní zbarvení těla masařek je šedé barvy, přičemž zadeček může být černobílé kostkovaný nebo celý šedý. Polokulovité oči jsou červené nebo nahnědlé, celé tělo je řídce kryto černými štětinami. Tento druh se živí květními šťávami, občas ale konzumuje zdechliny a nepohrdne ani napadnutím dešťovek, hlemýžďů a jiného hmyzu.
Masařka obecná se vyskytuje hlavně na výslunných místech, ale zalétá také často do bytů, kde vyhledává nechráněné maso, na které samice klade už živé beznohé larvy. Samička naklade první stádium larev do masa, do zdechlin či do otevřených ran živočichů. Larvy, jež mají špičatou hlavu a tupý zadeček, se živí hnijícím masem. Dospělé masařky se pak živí jak na zdechlinách, tak na rostlinách.
Masařka se vyskytuje všude hojně, a to již od měsíce března, až do listopadu (podle počasí). Nejčastěji lze tuto mouchu pozorovat na zdechlinách zvířat, ale i na květech rostlin. Běžně se vyskytuje také v okolí domů, v zimě lze masařky pozorovat, jak se sluní na zdech. Masařka je velmi nepříjemná moucha, jež může přenášet řadu nemocí. Pojmenování masařka vzniklo kvůli jejímu vývoji, který probíhá především v mase.
Komentáře ke zvířeti