Krtonožka obecná je na první pohled velmi neobvyklý hmyz, který se u nás vyskytuje především v teplejších rovinatých oblastech. Tělo má hnědé, pokryté jemnými chloupky. Délka těla samečků je 35-45 milimetrů a samičky dosahují velikosti v rozmezí 40-50 milimetrů. Přední nohy má upravené pro hrabání v zemi. Samičky tohoto druhu nemají kladélko, na rozdíl od ostatních cvrčků.
Pod zemí ožírá krtonožka obecná kořínky rostlin. Živí se však i dravě, loví hlavně hmyz, kroužkovce nebo měkkýše. V zemi si vyhrabává také chodbičky. Na povrchu je však tento druh neohrabaný, ale dokáže také létat, i když pouze těžkopádně.
Vyskytuje se v celé Evropě, kromě Finska a Norska, v západní Asii a severní Africe. V České republice bývá krtonožka obecná místy hojná.
Dospělec krtonožky žije od dubna do října. Samec za teplých večerů příjemně cvrčí. Cvrkají velmi vytrvale, ale tišeji než cvrčci, kdo jednou pozná jejich cvrkání, zjistí, že tento hmyz není zdaleka tak vzácný jak se zdá, pro jejich skrytý způsob života ovšem obratně unikají naší pozornosti. Samice klade do podzemní chodbičky, kterou vymaže slinami, až 300 kusů vajíček. Nymfy se líhnou v červnu. Pak přezimují a zjara se přeměňují v dospělé jedince.
Komentáře ke zvířeti