Krtonožka obecná

Krtonožka obecná

Gryllotalpa gryllotalpa

Výskyt: Evropa, západ Asie, sever Afriky
Délka těla: 35-50 mm
Počet vajíček: 300 ks
Potrava: Hmyz, měkkýši, kroužkovci
velikost písma:  A A A
13.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13671 zobrazení     3 komentáře

Krtonožka obecná je na první pohled velmi neobvyklý hmyz, který se u nás vyskytuje především v teplejších rovinatých oblastech. Tělo má hnědé, pokryté jemnými chloupky. Délka těla samečků je 35-45 milimetrů a samičky dosahují velikosti v rozmezí 40-50 milimetrů. Přední nohy má upravené pro hrabání v zemi. Samičky tohoto druhu nemají kladélko, na rozdíl od ostatních cvrčků.

Pod zemí ožírá krtonožka obecná kořínky rostlin. Živí se však i dravě, loví hlavně hmyz, kroužkovce nebo měkkýše. V zemi si vyhrabává také chodbičky. Na povrchu je však tento druh neohrabaný, ale dokáže také létat, i když pouze těžkopádně.

Vyskytuje se v celé Evropě, kromě Finska a Norska, v západní Asii a severní Africe. V České republice bývá krtonožka obecná místy hojná.

Dospělec krtonožky žije od dubna do října. Samec za teplých večerů příjemně cvrčí. Cvrkají velmi vytrvale, ale tišeji než cvrčci, kdo jednou pozná jejich cvrkání, zjistí, že tento hmyz není zdaleka tak vzácný jak se zdá, pro jejich skrytý způsob života ovšem obratně unikají naší pozornosti. Samice klade do podzemní chodbičky, kterou vymaže slinami, až 300 kusů vajíček. Nymfy se líhnou v červnu. Pak přezimují a zjara se přeměňují v dospělé jedince.

Krtonožka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: European Mole Cricket, Holandsky: Krekelmol, Chorvatsky: Rovac mrmak, Maďarsky: Lótücsök, Německy: Maulwurfsgrille, Rumunsky: Coropişniţă, Slovensky: Medvedík obyčajný

Foto: http://www.gastrosofia.it

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.05.2023, 13:17
Mám krtonozky máte zájem ? Napište na frydova.monca@seznam.cz
13.06.2022, 15:04
Dobrý den,
Nevíte kde by se dala pořídit tato krtkonožka? Rád bych si ji dal do akvária s rybičkami. Předem děkuji za odpověď.
22.06.2015, 19:26
U nás je máme a je to boj na zahrádce likviduje vše co se dá a když jsou lidi k tomu lhostejní, tak tato potvora nás za chvíli pohltí všechny. Chce to jarovou vodu a chodit po zahradě a dát si tu práci je likvidovat i hnízda.