Svinka obecná dosahuje délky těla 12 - 17 milimetrů. Tělo je oválné, článkované, jednotlivé tělní články jsou hladké a téměř lesklé. Na hlavě jsou dva páry článkovaných tykadel, z nichž je jen druhý patrný. Po stranách hlavy jsou drobná očka. Na spodní straně těla je několik párů světle zbarvených článkovaných noh. Celkové zbarvení je šedavé až šedozelené se žlutavými skvrnkami na hřbetní straně těla. V nebezpečí je svinka obecná schopná volvace (svinutí).
Záměna tohoto druhu je možná s dalšími zástupci rodu Armadillidium (v České republice celkem šest druhů). Vzdáleně také připomíná svinule z rodu Glomeris. Jedná se o naši nejhojnější svinku. Svinka obecná je Evropský druh, zavlečena byla do Severní Ameriky. V České republice běžný druh, rozšířený po celém území, zejména v nižších polohách.
Svinka obecná obývá různé biotopy jako skalnaté stepi, suťové lesy, lužní lesy, stráně, zříceniny, staré lomy a v našich podmínkách často v okolí lidských sídel. Hojná bývá zejména v krasových oblastech. Narozdíl od většiny našich stejnonožců ji může nalézt i na poměrně suchých místech. Přes den je ukrytá pod kameny, kůrou a jinými předměty. Aktivní je zejména v noci. Živí se různými organickými zbytky a to převážně rostlinnými.
Komentáře ke zvířeti