Znaky
Vrabec skalní se podobá samičce vrabce domácího, má ale na hlavě světlá pruhy a žlutou skvrnu na hrdle, která je však těžko rozeznatelná a mladým ptákům chybí. Na ocase má bílá skvrny.
Prostředí
Vrabec skalní obývá bezlesou pahorkatinu se skrovnými travinami a skálami nebo i ve zříceninách. Kdysi byl vrabec skalní rozšířen i v Německu a na území České republiky. Jeho rozšíření sahá od jižní Evropy a severní Afriky na Střední východ, do střední Asie a až do Mandžuska. Je stálý.
Rozmnožování
Hnízdí v koloniích v různých biotopech s holým povrchem: na skalních plochách, v roklích, zříceninách a dokonce v budovách. Místy také na vysokohorských loukách s balvany a roztroušenými stromy a keři, ale i na pastvinách a v blízkosti obilných polí, od mořského pobřeží do 2040 metrů nad mořem. Hnízdo zakládá v hlubokých děrách a trhlinách skal, v ruinách nebo v dutinách ve zdech na budovách, v hnízdech jiřiček. Hnízdí od dubna do června, na vejcích sedí 12 až 14 dní, mláďata zůstávají v hnízdě až 21 den. Hnízdí 2x ročně a v každé snůšce se nachází 4-7 vajec. Na podzim se vrabci skalní shlukují do hejn, která každého večera vyhledávají ke spánku tytéž stromy.´
Potrava
Vrabec skalní konzumuje hmyz, semena a bobule.
Komentáře ke zvířeti