Rejsek krátkoocasý

Blarina brevicauda

Výskyt: Kanada, USA
Délka: 12-14 cm
Hmotnost: 11-22 g
Potrava: Hraboši, myši, rostliny
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6370 zobrazení     1 komentář

Tento robustní rejsek má krátkou černošedou srst, drobná očka, sotva patrné uši a ochlupený ocásek. Rejsek krátkoocasý je většinou čilý v noci, kdy čichem a hmatem loví kořist v půdě a ochromuje ji jedovatým kousnutím. Tito rejsci obvykle požírají hraboše, myši a rostliny.

V dospělosti dorůstá rejsek krátkoocasý délky těla 12-14 centimetrů, ocas pak bývá dlouhý pouze kolem 3 centimetrů, hmotnost se u dospělého jedince pohybuje od 11 až do 22 gramů.

Rejsek krátkoocasý obývá jižní Kanadu, také sever a východ USA; kde žije v listnatých a jehličnatých lesích, bažinách i ve stepi.

Rejsek krátkoocasý patří do čeledi rejskovití (Soricidae) je čeleď řádu hmyzožravci, zahrnující okolo 310 druhů, vyskytujících se na všech kontinentech kromě Austrálie a Jižní Ameriky. Obecně se tito drobní hlodavci, z nichž bělozubka nejmenší s hmotností jen 2 gramy je považována za nejmenšího savce, orientují hlavně pomocí čichu a sluchu. Aktivní jsou především v noci a úkryty si vyhledávají pod zemí.

K chovu v zajetí vyhovují dobře větraná a snadno čistitelná terária pro terestrické druhy, tzn. s velkou plochou dna. Ta by měla být alespoň 70x40 centimetrů pro pár zvířat, pro rodinnou skupinu přiměřeně větší. Výška není důležitá, tito rejsci nešplhají ani neskáčou, takže plně postačuje výška 30 centimetrů.
 

Rejsek krátkoocasýNázvy ve světě

Anglicky: Northern Short-tailed Shrew

Foto: http://www.wildlifenorthamerica.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.09.2018, 17:50
Dobrý den , myslím si , že mám na zahradě rejska (y) .Je to samý kulatý otvor do půdy .Nevím , jak se ho mám zbavit . Je to po celé zahrádce , dokonce i ve skleníku . Díra vedle díry . Děkuji Prokešová