Ouklej obecná je jednou z nejtypičtějších ryb našich řek. Člověka, který ji dosud neviděl, obvykle stačí zavést na nejbližší most a nechat ho podívat dolů. S největší pravděpodobností nebude problém ukázat mu několik čilých štíhlých rybek s šedavým hřbetem rejdících pod hladinou a zvědavě zkoumajících každý zajímavý objekt plující nad nimi. Tak zná asi oukleje většina rybářů.
Pohlavní dospělosti může ouklejka dosáhnout už ve druhém, častěji však ve třetím roce života, k výtěru dochází podle podmínek od konce dubna až do června v mělkých prudkých proudech s tvrdým štěrkovitým dnem. Samice obvykle klade 3 000-8 000 jiker.
Ostrůvkovitě se vyskytuje na velké části našeho území jak v labském tak i v dunajském povodí. Největší výskyt je v řekách lipanového a parmového pásma, které si dokázaly udržet vysokou kvalitu vody a v současnosti se zdá být hojnější na východní polovině našeho území – východní Čechy, Českomoravská vrchovina, severní Morava.
Početný výskyt byl zaznamenán například v říčce Rokytné, v minulosti byla doložena i z pražského úseku Vltavy.
Ouklej obecná se živí drobnými živočichy, především larvami komárů, a proto má velký význam pro člověka. Rybáři ji často používají jako návnadu na dravé ryby. V některých místech, kde se příliš rozmnoží, ji lidé chytají ve velkém a krmí těmito rybkami prasata.
Komentáře ke zvířeti