Ouklej obecná

Ouklej obecná

Alburnus alburnus

Výskyt: Řeky
Délka těla: 10-25 cm
Hmotnost: 20-100 g
Počet jiker: 3000-8000 ks
Délka života: 8 let
Potrava: Drobní živočichové - larvy komárů
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4565 zobrazení     0 komentářů

Ouklej obecná je jednou z nejtypičtějších ryb našich řek. Člověka, který ji dosud neviděl, obvykle stačí zavést na nejbližší most a nechat ho podívat dolů. S největší pravděpodobností nebude problém ukázat mu několik čilých štíhlých rybek s šedavým hřbetem rejdících pod hladinou a zvědavě zkoumajících každý zajímavý objekt plující nad nimi. Tak zná asi oukleje většina rybářů.

Pohlavní dospělosti může ouklejka dosáhnout už ve druhém, častěji však ve třetím roce života, k výtěru dochází podle podmínek od konce dubna až do června v mělkých prudkých proudech s tvrdým štěrkovitým dnem. Samice obvykle klade 3 000-8 000 jiker.

Ostrůvkovitě se vyskytuje na velké části našeho území jak v labském tak i v dunajském povodí. Největší výskyt je v řekách lipanového a parmového pásma, které si dokázaly udržet vysokou kvalitu vody a v současnosti se zdá být hojnější na východní polovině našeho území – východní Čechy, Českomoravská vrchovina, severní Morava.

Početný výskyt byl zaznamenán například v říčce Rokytné, v minulosti byla doložena i z pražského úseku Vltavy.

Ouklej obecná se živí drobnými živočichy, především larvami komárů, a proto má velký význam pro člověka. Rybáři ji často používají jako návnadu na dravé ryby. V některých místech, kde se příliš rozmnoží, ji lidé chytají ve velkém a krmí těmito rybkami prasata.

Ouklej obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Bleak, Německy: Ukelei, Chorvatsky: Uklija, Rumunsky: Oblete, Slovensky: Belička obyčajná

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.