Holub Uralský mnich

Původ: Střední Asie
Plemenná skupina: Holubi rejdiči
velikost písma:  A A A
20.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1602 zobrazení     0 komentářů

Uralský mnich je holub střední velikosti - 35 až 37 centimetrů dlouhý, pevné stavby těla, harmonických tělesných tvarů, mírně nakloněný a na nižších končetin, které jsou bohatě opeřeny hustým rousem, s kresbou typickou pro mnichy - na čistě bílém základu je barevný jen vrch hlavy a ocas.

Uralský mnich je plemeno rejdičů s průměrnými letovými vlastnostmi, jež bylo chováno od nepaměti v městech a osadách Jižního Uralu. Vzniklo pravděpodobně ve Střední Asii nebo snad na jihu nejvýchodnější části Evropy, především na poloostrově Krym ( Ing. Havlín) a to za použití kalotů, tulských mnichů a místních chocholatých plemen s opeřenýma nohama. Tomu nasvědčují i některé exteriérové znaky, jako kratší zobák, kulatá hlava, tmavé oči aj., což má blíže spíše k tulským, než k moskevským mnichům.

Uralští mniši létají v hejnu, kruhovým způsobem letu v nevelké až střední výšce. Nejsou vytrvalostními letci, přesto při systematickém trénování vydrží na obloze 2 i více hodin. Jsou to holubi poměrně nenároční na podmínky chovu, přesto potřebují zvýšenou péči, především pro své hustě opeřené nohy. Někteří chovatelé v období rozmnožování holubům zkracují - zastřihávají rousy. Jsou poměrně plodní a dobře odchovávají mláďata.

Velkého rozšíření se však uralský mnich nedočkal a mimo Uralu se s ním můžeme setkat ojediněle u chovatelů v Moskvě. I na výstavách se objevují sporadicky a většinou je to jen několik jedinců.

Někdy se setkáváme s pojmenováním "krymka", které je používáno především na Ukrajině a v Polsku a odtud se přeneslo i k nám. Přesto se přikláníme k názoru, že by mělo být pro původní ruská plemena používáno i původních názvů, tudíž u tohoto plemene uralský mnich (rusky "monach), což je pravděpodobně odvozeno od podobnosti kresby hlavy těchto holubů s čepičkami, které nosili východní mnichové.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.