Holub Moravský bělohlávek
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Columbiformes - měkkozobí
- Čeleď: Columbidae - holubovití
- Rod: Columba - holub
- Druh: Columba livia - holub skalní
- Forma: Columba livia f. domestica - holub domácí
Moravský bělohlávek je zařazen do plemenné skupiny voláči, ve které je zapsán pod číslem 321. Původem pochází toto plemeno z Moravy.
Plemenné znaky – holub ze skupiny středních voláčů, vyšší a vzpřímené postavy, se silnější stavbou těla a dobrou volatostí. Hlava je zdobena špičatou chocholkou.
Posuzované znaky – celkový dojem, tělesné tvary, volatost, krk, postoj a držení těla, barva a kresba, chocholka, barva zobáku, oči a obočnice.
Moravský bělohlávek má přiměřeně velkou hlavu, mírně klenutou. V záhlaví je zdobena špičatou a dobře učísnutou chocholkou. Oči jsou u všech barevných rázů tmavé. Červení, černí a žlutí ptáci mají obočnice červené, ostatní světlé, až šedé.
Zobák má středně dlouhý, ozobí je malé s bílým popraškem. Horní zobák je u všech rázů světlý. Černí, modří a červeně plaví mohou mít dolní zobák tmavý. U ostatních rázů je celý zobák vždy světlý.
Krk je vztyčený, dlouhý. Vole je dobře vyvinuté, hruškovité, v dolní části široké a pod zobák dobře přitažené a mírně podvázané.
V chovech se moravský bělohlávek vyskytuje v celé řadě barevných rázů. Jsou buď jednobarevní, kapratí, barevnopruzí nebo bělopruzí.
Toto plemeno holuba označujeme kroužkem o velikosti 9 milimetrů.
Názvy ve světě
Holub Moravský bělohlávek
Anglicky: Bohemian Cropper, Německy: Mahrischer Weisskopfkropfer, Francouzsky: Boulant á téte blanche de Moravie
Mohlo by vás také zajímat
Holub hřivnáč, Holub skalní, Holub doupňák, Alkoun holubí, Holub Ostravská bagdeta, Holub Česká čejka, Holub Orientální racek, Holub Víděňský slepičák, Holub Pražský rejdič krátkozobý, Holub Anglický pávík