Ropucha obecná

Bufo bufo

Výskyt: Afrika, Asie
Velikost: 8-12 cm
Počet vajíček: 1000-6000 ks
Krmivo: Drobní bezobratlí
velikost písma:  A A A
23.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10784 zobrazení     0 komentářů

Ropucha obecná patří do čeledi ropuchovitých, kam náležejí i největší žáby světa, ropucha aga a Blombergova. I ropucha obec­ná, obývající mírné pásmo Starého světa od severo­západní Afriky a Británie (kromě Irska) až po Japon­sko, je statná žába. Samci měří až 8 cm. samice mo­hou přesahovat 12 cm.

Zbarvení je nenápadné, ale velmi proměnlivé v různých odstínech hnědi. Kůže je hustě pokryta bradavicemi a za očima jsou nápadně vystouplé žlázy produkující jed i kožní sekret je je­dovatý. Zornice je vodorovná, oválná. Ropuchy přezi­muji na suchu a do vody se vydávají v dubnu. Vajíč­ka jsou kladena v dlouhých rosolovitých provázcích (měří až 2 m) a jsou uspořádána v řadách. Pulci se vyvíjejí rychle a již v červnu opouštějí malé ropušky vodu, aby žily na suchu jako jejich rodiče. I ropucha obecná je noční živočich, den přespává v úkrytu pod kameny nebo v děrách. V noci loví slimáky, červy, housenky a je velmi užitečná. Ropucha obecná nemá hrdelní ozvučný měchýřek, a proto je její hlas dosti slabý. Je to skřípavé nebo chrochtavé skřehotání, velmi odlišné od hlasu ropuchy zelené. Ropuchy jsou dlouhově­ké, mohou se dožit dvaceti i vice let. Po celý život rostou, takže staré kusy jsou opravdu mohutné. Stej­ně jako ostatní obojživelníci patři mezi druhy ohrože­né znečištěním vod, ničením malých nádrži vhod­ných ke tření a při jarních tazích k vodě i silniční dopravou.

Ropucha obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Common European Toad, Dánsky: Skrubtudse, Holandsky: Gewone pad, Chorvatsky: Obična krastača, Německy: Erdkröte, Polsky: Ropucha szara, Rumunsky: Broască râioasă brună, Slovensky: Ropucha obyčajná, Španělsky: Sapo común

Foto: mwilsonherps.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.