Tuňák malý se tvarem těla podobá tuňáku obecnému, ostatně všichni tuňáci mají vřetenovité tělo s kýlem na bocích, dvěma hřbetními ploutvemi, řadami přidatných ploutviček mezi druhou hřbetní a ocasní ploutví, a na břiše mezi řitní a ocasní ploutví. Od jiných druhů ho poznáme podle menších rozměrů, dorůstá nejvýše 1 m délky a 20 kg hmotnosti, a podle pěti tmavých zahnutých pruhů na bocích těla. Podobné jako makrely nemá ani tuňák malý vzdušný měchýř, ale je to výborný plavec. Je velmi rozšířen v teplejších mořích, a protože žije ve velkých hejnech, patří k nejdůležitějším lovným rybám.
Tuňák malý je hojný je ve Středozemním, v Jaderském i Černém moři, ale žije i v Tichém oceánu a hojně se loví nejen v Japonsku a USA, ale i při západním pobřeží Jižní Ameriky. V jeho označování vládne zmatek, bývá zaměňován s pelamidou (Sarda mediterranea) a dalšími druhy. Je to však nejkrásněji zbarvený tuňák, protože jeho hřbet hraje duhovými barvami; v Itálii se nazývá pravý bonito. Velmi horlivě se loví, ačkoliv má údajně horši maso než tuňák obecný nebo pelamida Je to dravý druh, živí se hlavně rybami a je známý jako lovec létajících ryb, které pronásleduje současně se zlakem nachovým. Tuňák malý roste velmi rychle, takže se už ve druhém nebo třetím roce života rozmnožuje.
Na rozdíl od větších druhů není patrně tak velkým cestovatelem, ovšem jeho sledováni a značkování nebylo věnováno tolik pozornosti jako u tuňáka obecného.
Komentáře ke zvířeti