Tuňák malý

Tuňák malý

Little tuna

Výskyt: Středozemní, Jaderské i Černé moře, Tichý oceán
Délka těla: Do 1 m
Hmotnost: Do 20 kg
Potrava: Menší ryby
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2909 zobrazení     0 komentářů

Tuňák malý se tvarem těla podo­bá tuňáku obecnému, ostatně všichni tuňáci mají vřetenovité tělo s kýlem na bocích, dvěma hřbetními ploutvemi, řadami přidatných ploutviček mezi dru­hou hřbetní a ocasní ploutví, a na břiše mezi řitní a ocasní ploutví. Od jiných druhů ho poznáme podle menších rozměrů, dorůstá nejvýše 1 m délky a 20 kg hmotnosti, a podle pěti tmavých zahnutých pruhů na bocích těla. Podobné jako makrely nemá ani tuňák malý vzdušný měchýř, ale je to výborný plavec. Je velmi rozšířen v teplejších mořích, a protože žije ve vel­kých hejnech, patří k nejdůležitějším lovným rybám.

Tuňák malý je hojný je ve Středozemním, v Jaderském i Černém moři, ale žije i v Tichém oceánu a hojně se loví nejen v Japonsku a USA, ale i při západním pobřeží Jižní Ameriky. V jeho označování vládne zmatek, bývá za­měňován s pelamidou (Sarda mediterranea) a další­mi druhy. Je to však nejkrásněji zbarvený tuňák, pro­tože jeho hřbet hraje duhovými barvami; v Itálii se nazývá pravý bonito. Velmi horlivě se loví, ačkoliv má údajně horši maso než tuňák obecný nebo pelamida Je to dravý druh, živí se hlavně rybami a je známý jako lovec létajících ryb, které pronásleduje současně se zlakem nachovým. Tuňák malý roste velmi rychle, takže se už ve druhém nebo třetím roce života roz­množuje.

Na rozdíl od větších druhů není patrně tak velkým cestovatelem, ovšem jeho sledováni a znač­kování nebylo věnováno tolik pozornosti jako u tuňá­ka obecného.

Tuňák malýNázvy ve světě

Anglicky: Atlantic Little Tuna, Německy: Thonine

Foto: truansea.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.