Treska obecná
Gadus morhua
Treska obecná
Gadus morhua
- Výskyt: Severní Atlantik
- Délka těla: Do 200 cm
- Potrava: Živočišstvo dna, v dospělosti ryby
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Gadiformes - hrdloploutví
- Čeleď: Gadidae - treskovití
- Rod: Gadus - treska
Severní Amerika
- Nadmořská výška: 730 m
- Povrch: hornatý, vysočiny i roviny
- Teplotní pásy:
- Arktický: srážky 300 mm, teploty pod nulou
- Subarktický: srážky 300 mm, teploty kolem nuly
- Humidní, mírně studený pás: 10 °C
- Humidní, středně teplý pás: 20 °C
- Tropický: nad 20 °C
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,6 °C
- Nejnižší: -19,1 °C
Znaky: Dlouhé vřetenovité tělo s dlouhou a mohutnou hlavou. Průměr oka je menší než délka rypce. Horní čelist přečnívá. Velký masitý vous na bradě, téměř tak dlouhý jako průměr oka. Postranní čára až pod 2. hřbetní ploutev je prohnutá, pak probíhá rovně. Tři hřbetní ploutve těsně za sebou mají okraje zaoblené, 1. se 14-15, 2. s 18-22, 3. se 17-20 ploutevními paprsky. Dvě zaoblené ploutve řitní, 1. má 19-23, 2. 17-19 paprsků. První řitní ploutev začíná pod (nebo poněkud za) základnou 2. ploutve hřbetní. Okraj ocasní ploutve je rovný.
Zbarvení: Závisí na prostředí, většinou zelenavé, světle šedé, hnědavé nebo červenavé, skvrnité. Břišní strana špinavě bílá. Postranní čára je světlá a výrazná. Mladé ryby o délce 5-10 cm jsou nápadně černobíle skvrnité jako šachovnice.
Délka: Nejvýše 2 m (95 kg v severozápadním Atlantiku), v Severním moři okolo 80 cm (při stáří 6-10 let).
Rozšíření: Severní Atlantik, na západě od Nového Foundlandu po Severní Karolínu, na východě od Špicberk po Biskajský záliv. V Baltském moři žije poddruh G. m. callarias. Od pobřeží až do hloubky 600 m (někdy hlouběji, obvykle 150-220 m), stejně tak při dně jako ve volné vodě. Mladé ryby jsou často v mělčinách.
Způsob života: Kromě velkých tresek, podnikajících dlouhé tahy ke tření a za potravou, se vyskytují i tresky žijící trvale ve fjordech a při pobřeží. Většina tresek se tře na jaře (při teplotě vody 4-6 stupňů Celsia). Po bouřlivých námluvách vytírají ryby volně do vody až 5 miliónů jiker a mlíčí, přičemž se páry přimykají těsně k sobě. Sklovité jikry (1,5 mm v průměru) vyplouvají k hladině. Jejich líhnutí trvá 2-4 týdny. Po 3-5 měsících začínají 3-6 cm dlouhé mladé tresky žít u dna.
Potrava: Živočišstvo dna, v dospělosti ryby.
Mohlo by vás také zajímat
Amejva obecná, Létavka obecná, Ještěrka obecná, Zmije obecná, Čírka obecná, Kopřivka obecná, Jiřička obecná, Vlaštovka obecná, Straka obecná, Sojka obecná