Ropušnice obecná
Scorpaena scrofa
Ropušnice obecná
Scorpaena scrofa
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře
- Délka těla: Max. 50 cm
- Potrava: Korýši, měkkýši a ryby
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Scorpaeniformes - ropušnicotvaří
- Čeleď: Scorpaenidae - ropušnicovití
- Rod: Scorpaena - ropušnice
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Silné, z boků mírně zploštělé tělo s velkou a širokou, opancéřovanou hlavou s trny. Poměrně malé oválné oči (menší než u S. porcus), malá, velmi krátká tykadla nad očima, 2 malá tykadla nad přední nozdrou. Velmi široká ústa. Na bradě jsou četné kožní výrůstky (na těle však méně než u S. porcus). V postranní čáře je 35-40 velkých šupin. Jedna hřbetní ploutev, část s tvrdými a ostrými paprsky (s jedovými žlázami) je výrazným zářezem oddělena od krátké části s paprsky měkkými. V 1. ostnité části je 12 paprsků, ve druhé 9-10 paprsků měkkých. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 5-6 měkkých paprsků. Velké a široké prsní ploutve, břišní ploutve poblíž hrdla. Plynový měchýř chybí.
Zbarvení: Velmi rozdílné v souvislosti s místem pobytu, většinou červenohnědé, tmavě a světle mramorované. Uprostřed hřbetní ploutve je často tmavá skvrna. Svlékání kůže se děje v pravidelném odstupu, často vícekrát za měsíc.
Délka: 20-26, nejvýše 50 cm.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Britských ostrovů po Senegal, u Kanárských ostrovů, Madeiry a Azor. Středozemní moře. Většinou nad skalnatým a kamenitým dnem v hloubce 0-500 m.
Způsob života: Líné ryby žijící u dna, které vyplašeny bleskově odplouvají, aby se opět nedaleko schovaly. Loví za soumraku a v noci. Třou se koncem jara a v létě. Jikry kladou v želatinových shlucích.
Potrava: Korýši, měkkýši a ryby.
Příbuzní: Ropušnice malá, S. notata, dlouhá nejvýše 18 cm, nemá na bradě přívěsky. Má velké okrouhlé oči, cihlově zbarvené tělo vždy s černou skvrnou mezi 8.- 10. paprskem hřbetní ploutve. Vyskytuje se od Biskajského zálivu po Senegal, v okolí Azor, Madeiry a Kanárských ostrovů v hloubce 30-700 m. Druh S. loppei žije v hloubce 100-200 m od Portugalska po Mauretánii a ve Středozemním moři.
Mohlo by vás také zajímat
Amejva obecná, Létavka obecná, Ještěrka obecná, Zmije obecná, Čírka obecná, Kopřivka obecná, Jiřička obecná, Vlaštovka obecná, Straka obecná, Sojka obecná