Siamská kočka

Siamská kočka

Siamese Cat

Původ: Thajsko
Oficiální zkratka v ČR: SIA
Skupina plemen: IV. Siamské a orientální kočky
Hmotnost: 2,5-5,5 kg
velikost písma:  A A A
30.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8459 zobrazení     0 komentářů

Historie a původ

Siamská kočka pochází z Thajska. Díky své křehké tělesné konstituci, půvabným pohybům a zářivě modrým očím mandlového tvaru patří tato kráska z Dálného východu k nejoblíbenějším krátkosrstým kočkám na světě.

Přesný původ siamek je dodnes nejasný. Kresba ve znaku básní pocházejících ze 14. století napovídá, že siamské kočky nebo kočky jim podobné existovaly již tehdy. Předpokládá se, že se jedná o vyšlechtění mezi kočkou thajskou, domácí a bengálskou kočkou. První párek siamek měl údajně kolem roku 1800 přivést do Anglie britský generální konzul Owen Gould. Když pak byly siamské kočky po několika letech prezentovány na výstavě v Londýně, nedalo se jejich vítěznému tažení již zabránit, staly se miláčky nejen v anglické společnosti, nýbrž byly brzy známé a oblíbené po celém světě. V průběhu desetiletí se však ideál krásy změnil. Ve srovnání s minulostí je dnes hlava, tělo a ocas siamských koček výrazně štíhlejší a oči modřejší. Charakteristický znak siamské kočky však zůstal zachován: kresba srsti v obličeji, na uších, tlapkách a na ocase. Zatímco první siamky měly pouze tmavě hnědé znaky, nyní má tato čistokrevná kočka dvacet různých barevných variant.

Velikost a stavba těla

Podle dnešního ideálu krásy musí mít siamská kočka dlouhé štíhlé tělo, dlouhé a štíhlé končetiny – vzadu trochu vyšší než vpředu – a malé oválné tlapky. Ocas má být u tohoto plemene dlouhý, do špičky vybíhající a bez zalomení. Stejně dobře stavěná jako tělo má být i hlava: z profilu je klínovitá s dlouhým, rovným nosem, výraznou bradou a poměrně velkýma, zašpičatělýma a daleko od sebe posazenýma ušima.

Srst

Těsně přiléhající srst siamských koček je velmi krátká, jemná a lesklá. Důležité je, aby všechny znaky byly sladěny se základní barvou a tvořili výrazný kontrast v pigmentaci. Při narození jsou všechny siamské kočky nejprve bílé. Výsledné barvy se ukáží teprve u dospělých koček.

Problémy s chovem

Příliš štíhlé siamské kočky s velice úzkou hlavou jsou zvláště náchylné na infekční onemocnění a problémy s trupem.

Charakter a temperament

Charakterově může být siamská kočka velmi rozdílná. Kočky čekají, že jim bude ze strany chovatele dopřáno dostatek času. Velmi rády si hrají, jsou temperamentní a „nejhovornější“ ze všech koček. Jejich hlas je hlučný a pronikavý, což může v bytech se značkou akustikou vést k problémům se sousedy. Zvláště oddané siamky, které se nechávají vodit na vodítku jako pes, mohou velmi žárlivě reagovat na ostatní osoby a kočky.

Siamská kočkaNázvy ve světě

Anglicky: Siamese, Německy: Siamkatze

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.