Strnad zahradní

Emberiza hortulana

Výskyt: Evropa
Velikost: 15-16,5 cm
Hmotnost: 20-24 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 11-12 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, semena, výhonky
velikost písma:  A A A
03.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5461 zobrazení     1 komentář

Znaky

Sameček má zelenavě šedou hlavu a žluté hrdlo, světle žlutý oční kroužek, červenavý zobák. Samička je nenápadná, má světlé hrdlo, skvrnitou horní část hlavy a skvrnitou hruď.

Prostředí

Strnad zahradní obývá otevřenou krajinu s vtroušenými křovinami a stromy, okraje lesů, ovocné zahrady. V jižních pohořích jej můžeme zastihnout v nadmořské výšce do 2000 metrů. V severních oblastech rozšíření hnízdí strnad zahradní jen tu a tam, pak opět na řadu let zmizí. V České republice, zahnízdil strnad zahradní poprvé kolem roku 1860. Později se rozšířil do nižších poloh celé země; vrcholu dosáhlo jeho rozšíření v polovině 20. století, kdy byl místy nejhojnějším druhem strnada. Od konce 50. let se začala jeho početnost dramaticky snižovat, z řady oblastí zcela vymizel. V současné době zůstávají hlavním územím jeho výskytu hnědouhelné výsypky v Podkrušnohoří. Celková početnost byla v letech 2001-2003 odhadována na 80-160 párů.

Rozmnožování

Sameček zpívá v době hnízdění krátkou melancholickou strnadí píseň po mnoho hodin z vyvýšené skály a dovolí přitom člověku, aby se přiblížil až na pár metrů. Několik dní po příletu samečků se na hnízdišti objevují samičky. Staví na zemi hnízdo ukryté v křovinách a samička sedí na 4 až 5 vajíčkách 11 až 12 dní. Samečkové je při tom krmí, s potravou však přistávají daleko od hnízda, aby je neprozradili.

Potrava

Strnad zahradní loví hmyz, konzumuje i semena a výhonky.

Strnad zahradníNázvy ve světě

Anglicky: Ortolan Bunting, Německy: Ortolan, Dánsky: Hortulan, Španělsky: Escribano Hortelano, Finsky: Peltosirkku, Francouzsky: Bruant ortolan, Islandsky: Dultittlingur, Italsky: Ortolano, Japonsky: Zuaohoojiro, Japonsky 2: ズアオホオジロ, Holandsky: Ortolaan, Norsky: Hortulan, Polsky: Ortolan, Portugalsky: Sombria, Rusky: Садовая овсянка, Slovensky: Strnádka záhradná, Švédsky: Ortolansparv, Čínsky: 圃鹀

Foto: http://www.birdsofkuwait.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 15:54
Maďarsky: Kerti sármány