Strnad luční

Strnad luční

Miliaria calandra

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 42-64 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 12-13 dnů
Průměr kroužku: 4 mm
Potrava: Semena a hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3687 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Náš největší strnad dlouhý 18 cm. Vypadá těžkopádně a má nenápadnou barvu. Rád létá se svěšenýma nohama.

Prostředí

Chudé louky s vtroušenými křovinami, zvláště v sušších a teplejších polohách. V pšeničných oblastech jižní Evropy se strnad luční vyskytuje masově. Jeho zpěv, který zní jako „cik cik cik" se ozývá více než tisíckrát za den a naplňuje letní vzduch jižních krajů. Je jej možno přirovnat ke zvonění svazku klíčů.

Rozmnožování

Na hnízdištích severně od Alp se strnad luční objevuje v polovině března, ptáci se však ještě shromažďují k přespání až do května v rákosí nebo v křovinách. Pak se skupiny rozptylují v páry. Samička staví hnízdo ze stébel trávy pod převislou vyšší loňskou trávou až 100 m od místa, kde zpívá sameček, ale vždy v jeho dohledu. Strnad luční má od dubna do června dvě snůšky se 4 až 5 vajíčky, na nichž sedí jen samička. Zhruba jednou za hodinu ji sameček odvádí, aby si udělala v hnízdění přestávku, o něco později se sama vrací na hnízdo. Na vejcích sedí strnad luční 12 až 13 dní, mláďata po vyklubání zůstávají v hnízdě 9 až 12 dní. Vajíčka strnadů patří k nejhezčím ptačím vejcím. Popíšeme je slovy Alfreda Brehma, nedostižného milovníka zvířat: „Čtyři až šest velikostí, tvarem i barvou velmi rozmanitých vajíček má na matně šedavém, světle masově zbarveném nebo špinavě žlutém podkladu hnědé stříkance a černohnědé křivolaké čáry a mazanice. Nejhustěji, často zcela tmavě hnědě, jsou jimi pokryté zvláště tupé konce vajíček."

Potrava

Strnad luční požírá semena a hmyz.

Strnad lučníNázvy ve světě

Anglicky: Corn Bunting, Dánsky: Bomlærke, Finsky: Harmaasirkku, Francouzsky: Bruant proyer, Holandsky: Grauwe gors, Chorvatsky: Velika strnadica, Islandsky: Korntittlingur, Italsky: Strillozzo, Maďarsky: Sordély, Německy: Grauammer, Norsky: Kornspurv, Polsky: Potrzeszcz

Foto: http://www.digimages.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.