Aratinga sluneční - zlatý

Aratinga solstitialis

Výskyt: Střední a Jižní Amerika- viz článek
Velikost: 30 cm
Hmotnost: 100-120 g
Kroužek: 6,5 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 25 dní trvá inkubační doba, mladí vylétávají za 50dní
Potrava: směs pro střední papoušky
Cena: 3000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
16.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     115864 zobrazení     11 komentářů

Život v přírodě

V přírodě můžeme nalézt tohoto ptáka na území Guayany, severovýchodní Brazílie a jihovýchodní Venezuely. Všude zjištěn pouze lokální výskyt. V době hnízdění žijí v párech a menších skupinách jinak se shlukují do hejn. Obývají především otevřené savany. Hnízdo si staví v dutinách stromů, především v kmenech palem. Živí se různými druhy ovoce, semeny, pupeny, květy, bobulemi, atd. Ve volné přírodě ho spatříme jen zřídka, ovšem máme velkou pravděpodobnost, že ho uslyšíme, protože je to, stejně jako ostatní aratingy, velký řvoun. Dožívají se 25-30 let.

Popis podle R. Víta

Samec i samice jsou stejně zbarvené. Žluté čelo, strany hlavy, prsa, břicho, hřbet a kostřec s oranžovým nádechem. Spodní krovky ocasní jsou žlutozelené, malé krovky křídelní a krovky letek jsou žluté, některé zelené se žlutými špičkami. Krovky ruční, letky loketní a ruční jsou tmavomodré, zeleně lemované, ocas je olivově zelený. Oko je tmavohnědé, zobák světle šedý, nohy barvy masové. Délky těla dorůstá aratinga zlatý 30 cm. Jak už bylo zmíněno, obě pohlaví jsou zbarvena stejně, nejjistějším řešením je proto metoda DNA nebo endoskopie.

Péče a chov

Aratinga sluneční se může stát dokonalým domácím mazlíček, pro tyto účely je ideální ručně dokrmené mládě. Naučí se i dobře mluvit. Podmínkou je ovšem každodenní 2-3 hodinová péče. Základem krmení je směs pro střední a velké papoušky, pták by měl mít také k dispozici ovoce, grit nebo písek na trávení a sépiovou kost. Vše můžeme doplnit multivitamínovými přípravky nejlépe Roboran nebo Vitamix. Každodenní čistá voda je podmínkou. Ptáci mají také rádi sprchu. Vzhledem k jeho částečně destruktivní povaze by neměl chybět okus. Obecně nejsou aratingy náročné na prostor a aratinga sluneční není výjimkou. Ovšem když už bych kupoval takové ptáky, tak bych jim alespoň 3m prolet poskytl. Sousední voliéry by měli být oddělený dvojitým pletivem a to z důvodu zvýšené agrese samce při toku. Přes zimu vyžadují vytápěnou ubikaci na minimálních 10-15°C. Pokud usilujeme o odchov, umístíme pár do samostatné voliéry, v předhnízdním období podáváme klíčené, zelené a hodně ovoce. Poté umístíme do voliéry budku o minimálních rozměrech 20x20x30, chovatelé doporučují budku ve tvaru „L“, protože se snižuje riziko poškození snůšky. Samička snáší 4-6 vajíček. Inkubační doba trvá 25 dní. Mláďata vylétávají zhruba po 50 dnech. V době krmení mladých dáváme vaječnou míchanici. U arating slunečních je velmi častý umělý odchov. Ovšem někdy se také používají jako „chůvy“ ostatním jihoamerickým papouškům.

Mutace a poddruhy

Aratinga sluneční se vyskytuje pouze v nominátní subspécii Aratinga solstitialis. Ustálené mutace nejsou. Jednou z náhodných byla straka, ale nebylo dokázáno, zda se jedná o mutaci nebo modifikaci.

Aratinga sluneční - zlatýNázvy ve světě

Latinsky: Aratinga solstitialis, Anglicky: Sun Conure, Dánsky: Solparakit, Finsky: aurinkoaratti, Francouzsky: Conure soleil, Holandsky: Zonparkiet, Italsky: Conuro del sole, Japonsky: koganemekishikoinko, Japonsky 2: コガネメキシコインコ, Norsky: Solparakitt, Německy: Sonnensittich, Polsky: konura sloneczna, Portugalsky: Jandaia-sol, Rusky: Солнечная аратинга, Slovensky: klinochvost zlatohlavý, portugalštině brazilské: Jandaia-amarela, Čínsky: 金黄鹦哥, Španělsky: Aratinga Sol, Švédsky: Solparakit

Použitá literatura

Informace o popisu: Vít, R.; Aratinga zlatý

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.05.2021, 16:53
argantina,slunečni,zlaty
jest,podoben,papoušku
a,da,se,naučit,mluvit,a,snadno
se,rychle,ochoči
01.10.2020, 19:31
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda je nutné aby byla klec venku... a taky mám pár otázek na které potřebuju znát odpověď... 1- jak zařídit aby neuleťela 2- pokud si nemůžu dovolit mít aratingu na dokrmení jak se s aratingou skamarádit 3- jak aratingu naučit různé triky 4- když budu aratingu každý den pouštět po pokoji je nutná velká klec?
07.08.2019, 13:50
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli by bylo možné zakoupit již vajíčko, pokud ano, ráda bych se zeptala jestli stojí stejně jako dospělý jedinec.
Děkuji za odpověď.
14.02.2019, 20:22
Také se mi líbí.
07.10.2018, 21:14
ARATINGA SLUNEČNÍ ZVAŽUJI NA OCHOČENÍ, VYBRAT SAMICI NEBO SAMCE,SAMEC ASI DOST VŘÍSKÁ,SAMEC JE SCHOPMĚJŠÍ SE VÍCE NAUČIT, DO BYTU KLEC D:100cm,Š:47cm,V:85cm,SAMODŘEJMĚ BUDU HO POUŠTĚT PO MÍSTNOSTI.
KROMĚ BĚŽNÉHO KRMENÍ PRO STŘEDNÍ PAPOUŠKY PODÁVAT OVOCE KLASIKA,MŮŽE BÝT SUŠENÉ OVOCE,DÁVAJÍ SE JIM OŘÍŽKY JAKÉ,
ARATINGA JE POTŘEBA POVOLENÍ NA CHOV A OČKUJE SE NEBO SE JEN ODČERVUJE.
MĚL JSEM PAPOUŠKA ALEXANDRA MALÉHO ( ZELENÉHO - SAMCE).
DĚKUJI ZA INFORMACE.
19.07.2018, 14:17
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli by stačila klec o velikosti 520x320x650mm
22.11.2017, 11:51
Dobrý den, já teda osobně chovatelem nejsem, ale příbuzná ano. Jenže ta je věčně pryč a chudák aratinga. Pořad jeci dokud ji nepochovam zkratka jak male dítě. Poradte mi co mam dělat? Aby se uklidnila? Když ji pustim, létat nechce, chce se mazlit a chovat, jenže já nechci aby si zvykla na mě.. Co mi doporucite? Je mi papouska lito.
Děkuji
06.11.2017, 19:32
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA
28.08.2016, 11:40
Ma je nekdo na prodej???
21.07.2015, 17:29
Aratingi slnečné sú krásne vtáčiki. Sama mám jednu.
21.07.2015, 17:29
Aratingi slnečné sú krásne vtáčiki. Sama mám jednu.