Aymara pruhovaný

Bolborhynchus lineola

Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Velikost: 16 až 17 centimetrů
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 3 až 6 vajec
Inkubační doba: 21 až 23 dnů, 2x ročně
Potrava: Směs semen pro malé papoušky
Cena: 300-400 Kč přírodní zbarvení
velikost písma:  A A A
16.09.2013     Autor: Lukáš Říha     94098 zobrazení     15 komentářů

Aymara pruhovaný je malý, milý, hodný, snadno ochočitelný a tichý. Obývá Jižní a střední Ameriku. Při jeho pozorování je až neuvěřitelné sledovat, jak dokáže i půl hodiny a více být na jednom místě a ani se nehnout. Tedy alespoň moji papoušci to tak dělají. Dle mého názoru by se aymara pruhovaný mohl za nedlouho svojí oblíbeností vyrovnat andulce. Stačilo by, aby lidé věděli jaké má kladné vlastnosti. Vůbec nekřičí, jen sem tam nějaké to štěbetnutí. I hýření prachu je mnohem menší než u jiných druhů. Aymary lze také dá snadno ochočit, dokonce možná lépe než již zmiňovaného papouška vlnkovaného.

Naopak je u aymarů problém s rozeznáváním pohlaví. U Andulek se to dá poznat podle ozobí, u aymarů nikoliv. S těží se dá poznat podle vzhledu, ale není to nemožné (u některých ptáků to na pohled prostě poznat nelze). Určujícím znakem jsou ocasní pera. Samečkové mají konce per více černé než samičky. Jinak samičky mají celkově světlejší zbarvení než samečkové. Ale podle barvy peří se to dá s těží poznat, spíše pouze u přírodně zbarvených ptáků. U jiných mutací je to podle odstínu barev takřka nemožné. Další způsob jak poznat u aymarů pohlaví je buď test DNA a nebo endoskopie, to jsou nejjistější metody.

Sestavení chovuschopného páru je podle mých zkušeností těžké. Nejlepší je dát více ptáků dohromady ať si vyberou své partnery přirozeně. Když se takto utvoří pár tak je velice pravděpodobné, že bude během hnízdění a odchovu docela spolehlivý.

Optimální doba k prvnímu zahnízdění je tak deset měsíců. Myslím, že to je doba kdy se ptáci mohou naučit dobře pečovat jak o vejce, tak o mladé. Aymarové pruhovaní si hnízdo nesplétají ale vejce samička snáší na holé dno. Vajíčka jsou snášena přes jeden nebo dokonce dva dny. Bývá jich nejčastěji kolem 3 - 6. Samička sedí na vajíčkách 21 až 23 dnů. Poté se z vajíček líhnou mladí aymárkové v pořadí v jakém byla snesena vejce. Po narození jsou mláďata pokryta bílým chmýřím. Z budky vylétají asi po čtyřech týdnech a jsou ještě asi dva týdny dokrmována rodiči. Dobrý chovný pár, který je v dobré kondici může po prvním hnízděním začít s druhým. Třetímu hnízdění by se popřípadě muselo zabránit, z důvodu vysílení chovného páru.

Co se týče krmení tak aymarům pruhovaným dáváme směs pro malé papoušky, kterou doplňujeme různým ovocem, zeleninou, zeleným krmením, naklíčeným zrním a vaječnou míchanicí, občas přidáme nějaké ty vitamíny. Hlavně před snášením vajec dávejte Combinal A + D3, ten pomáhá lehčímu snášení vajec.

Aymara pruhovaný je velmi společenský a může se chovat ve společnosti i jiných druhů papoušků. Jen jde o to, aby druhý druh nebyl agresivní k nim.

Aymary můžeme chovat v kleci po párech, ale voliéra je lepší. Klec by měla být velká asi 50 cm x 50 cm x 60 cm. Budka by měla být spíše ležatého typu a tvaru kvádru.

Aymara pruhovanýNázvy ve světě

Latinsky: Bolborhynchus lineola, Anglicky: Barred Parakeet, Německy: Katharinasittich, Dánsky: Katharinaparakit, Španělsky: Catita Barrada, Finsky: raita-aratti, Francouzsky: Toui catherine, Italsky: Parrocchetto barrato, Japonsky: sazanamiinko, Japonsky 2: サザナミインコ, Holandsky: Katharinaparkiet, Norsky: Stripeparakitt, Polsky: stokówka prazkowana, Rusky: Толстоклювый попугай Катерины, Slovensky: papagájik pásikavý, Švédsky: Katarinaparakit, Čínsky: 横斑鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.12.2022, 09:26
Rychlá a spolehlivá nabídka půjčky do 24 hodin.
Tvárí v tvár vašim financním problémum vždy existují rešení. Nabízím pujcku ve výši 20 000 Kc až 9 000 000 Kc komukoli, kdo je schopen ji splatit s úrokovou sazbou 2? na jakoukoli požadovanou cástku. Delám to v oboru - Financní pujcka - Pujcka na nemovitost - Investicní pujcka - Pujcka na auto - Konsolidacní dluh - Splacení kreditu - Osobní pujcka Neváhejte me kontaktovat, jsem k dispozici 24 hodin denne E-mail: : mariakamakova@seznam.cz
26.10.2022, 12:46
Rychlá finanční nabídka
Pro všechny finanční potíže nás nastaví Půjčka s rychlým vyřízením Rychlé a profesionální finanční půjčky od soukromého investora od 30 000 Kč až do 56 500 000 Kč bez poplatků s nízkou úrokovou sazbou stabilní po celou dobu splácení. Individuálně posuzuji každou žádost, díky čemu může tuto půjčku získat téměř každý žadatel. Jedná se o přímé poskytování, nikoli o placené zprostředkování. Veškeré informace o této půjčce vám poskytnu na emailu: Horkyjiri55@gmail.com
01.07.2022, 17:19
Ahoj
- Hledáte hotovostní půjčku na realizaci vašeho projektu
- Vaše banky vás odmítly
- Potřebujete půjčku na zrušení dluhů, zaplacení účtů nebo vytvoření projektu

Můžeme ti pomoct

E-mail: luizaaguiero0001@gmail.com

WhatsApp: +48 694 098 714

Částka půjčky: ..................?

Doba splácení: .............?

Děkuji
02.08.2021, 16:02
amymara,pruhový,je,malý,mily,a,hodný,snadno,ochočitelený
obýva,jižni,a,středni,ameriku,při,jeho,pozorovani,je
až,neuvěřitelne,sledovat,jak,dokaže,být,na,jednom,místě
19.03.2021, 23:13
Měla jsem samičku Aymary. Hlučná vůbec nebyla. Ozývala se pouze tehdy, když jsem přišla domů a hned za ní nešla. Je to hrozně milý papoušek a opravdu zvídavý. Dokonce se naučila pískat jako odpověď na to moje.
24.02.2021, 11:36
Mám dotaz, musí se aymara chovat v páru, či ve větším počtu?
02.10.2018, 14:14
My máme dvoch už pol roka a vôbec neskrotli. Boja sa ruky, nedajú sa pohladkať, na prst nejdú, horko ťažko si len z ruky niečo zoberú a už aj utekajú čo najďalej.
24.06.2018, 16:48
Trebate li zajam? nudimo sve vrste kredita s minimalnim iznosom od 5.000 eura do maksimalno 500.000.000 eura, ako ste zainteresirani, kontaktirajte nas putem e-maila:-(richardcosmos5@gmail.com)

Ponuda za zajam.
24.06.2018, 16:48
Želite li posuditi novac? ako da Kontaktirajte nas danas putem e-pošte: (dakany.endre@gmail.com)

Ponuda za zajam.
12.06.2018, 16:27
Já mám také aymarku pruhovanou a jsem s ní velice spokojený. Řeči, že je hlučný jsou totální nesmysly. Jen tiše popískává. Jen ráno, když vstávám a když slyší hluk (křičení, luxování, prskání pánve, štěkot psa, vrznutí dveří atd.) a to pískne hlasitěji, ale nějak výrazně ne, oproti aratinze sluneční, kterou mám na zahradě ve voliéře. Souhlasím s tím, že je to opice, protože opravdu pořád někde šplhá a nejčastěji a nejraději vždy leze pod triko. Je s ní velká sranda. Doporučuji pro začátečníky:-)
26.07.2017, 15:12
Sáro, zítra si jedeme pro malou Aymaru k paní Bučkové do Mšena u Mělníka. Chcete-li, zavolejte mi na 606853763 a povím Vám víc.
05.05.2017, 14:26
Dobrý den, já scháním Aymary potřebuji ale najít nějaké "prodavače" u Prahy nebo u Ustí nad Labem nemužu žádne najít :-( neznáte nebo nejste u Prahy?
04.09.2015, 11:13
Také bych řekla, že je víc opice než papoušek :-). Moc toho nenalítá. V pokoji mám různě dané větve a on pořád šplhá, často hlavou dolů, pak také furt pod něco zalézá, takže mu říkám papoušek norník. Zkrátka je s ním sranda.
04.09.2015, 11:10
Hlučný? Ten můj řve jen když luxuju nebo když ho chci výjimečně zavřít do klece (jinak ho mám v pokoji navolno). Ale oproti rozele, kterou jsem měla předtím, to netrhá uši. Jinak jen tak tichounce popiskuje. A učí se. Například jsem ho naučila pískat morseovkou SOS. Další pískoty nevím jestli se učím já od něj nebo on ode mne.
Oproti jiným papouškům ani nic neničí, jen mi loupal samolepící tapetu na akvárku, tak jsem to zadělala, aby tam nemohl.
23.05.2015, 15:45
Dobrý den,chtěla jsem jen dodat,že aymara je skvělý společník,když je ochočená,ale rozhodně není pravda,že je nehlučná.Po ránu je sice klidná a neřve brzy ráno jako jiní ptáci,ale jinak je to velice hlučný papoušek..:-((Když jsme doma celá rodina,jako by se nás snažila překřičet..!