Zdobenec skvrnitý

Trichius fasciatus

Výskyt: Evropa
Velikost: 9-12 mm
Potrava: Pyl
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3670 zobrazení     2 komentáře

Zdobenec skvrnitý dosahuje délky 9 až 12 milimetrů. Tento pestře zbarvený brouk je silně variabilní, zůstává však vždy snadno rozpoznatelný. Je blízce příbuzný zlatohlávka zlatého, ačkoliv hustě chlupaté tělo a černožluté krovky na první pohled dojem příbuznosti nevyvolávají.

Zdobenec skvrnitý se vyskytuje v celé Evropě. V České republice je hojným druhem. Zdržuje se přes celé léto na květech různých bylin i keřů.

Imaga se nacházejí nejčastěji v červnu a v červenci za slunečného počasí, na květech bodláků, pcháčů, chrp, tavolníků, tužebníků, ostružiníků, ptačího zobu, růží, mateřídoušky nebo na miříkovitých a jiných rostlinách a zde také dochází k páření. Při běžném pohledu připomíná čmeláky, proto jsou zástupci tohoto rodu uváděni jako příklad mimikrování bomboidních forem. Brouci požírají na květech hlavně pyl. Zdobenec skvrnitý vyhledává světlé lesy i otevřenou krajinu s loukami a křovinami v horách a podhůří.

Samičky kladou vajíčka do starého trouchnivějícího dřeva různých listnáčů (např. bříza, buk, olše, uvádí se i jedlý kaštan). Larvy se živí trouchnivou dřevěnou drtí, když jim ke trávení celulózy v těle slouží symbiotické bakterie ve střevě. Vyvíjí se většinou v trouchu na kořenech nebo v tlejícím dřevě, ve kmenech a v pařezech listnatých dřevin. Kuklí se nejdříve po dvou letech.

Zdobenec skvrnitýNázvy ve světě

Dánsky: Humlebille, Finsky: Kimalaiskuoriainen, Německy: Gebänderter Pinselkäfer, Norsky: Humlebille, Slovensky: Chlpáčik škvrnitý

Foto: http://www.kolumbus.fi

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.06.2022, 10:47
Včera jsem našla čtyři ve květu růže. Růže roste nad starým pařezem, který jsme nechali právě pro broučky jako úkryt. Pařez je z modřínu a myslím, že byli opravdu z něj. Jsou roztomilí a krásně chlupatí. Mám radost.
23.05.2018, 20:05
Na zahradě mám trouchnivějící pařez a letos se vylíhli tito nádherní brouci, prvně jsem myslela, že je to druh čmeláka,je taky tak hebký a chlupatý a musím napsat, že mám velkou radost.