Břehule skalní

Ptyonoprogne rupestris

Výskyt: Evropa, Asie, Afrika, Amerika
Velikost: 13 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 16-18 dnů
Potrava: Létající hmyz
velikost písma:  A A A
29.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2130 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Břehule skalní se na první pohled se podobá břehuli říční, je však shora poněkud světlejší a v ocase má bílé skvrny. Zespodu je naopak tmavší, chybí ji obojek přes hruď a má velmi tmavé spodní křídlení krovky. Žije vždy v blízkosti skalních stěn, létá rozvážně a nepříliš vysoko. Má hnědavou spodní stranu těla, nemá pásek na hrudi. Dosahuje délky těla kolem 13 centimetrů.

Prostředí

Tento malý pták z čeledi vlaštovkovitých se vyskytuje na skalních stěnách, soutěskách, mostech a tunelech, vždy v blízkosti vody. První doložené pozorování z ČR bylo publikováno v roce 2004. Oficiální český název je vlaštovka pohorská, nicméně při publikaci tohoto názvu nebyl brán v úvahu již dříve používaný a mnohem rozšířenější název břehule skalní.

Rozmnožování

Břehule skalní hnízdí od května do července. Hnízdo je miska vybudovaná z hlíny a spojena slinami. Tato stavba bývá vyzděná pod převislou čerstvě odlomenou skálou, často i těsně nad silnicí s hustým provozem nebo v jeskynních. Výjimečně je hnízdo i na lidských budovách v jižní Evropě.

Potrava

Břehule skalní loví létající hmyz vznášející se ve vzduchu při skalních stěnách. Při lovu „rybaří" jakoby v omezeném prostoru a loví vše, co přinese vítr.

Břehule skalníNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Crag Martin, Estonsky: Kivipääsuke, Chorvatsky: Hridna lastavica, Německy: Felsenschwalbe

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.