Znaky
Břehule skalní se na první pohled se podobá břehuli říční, je však shora poněkud světlejší a v ocase má bílé skvrny. Zespodu je naopak tmavší, chybí ji obojek přes hruď a má velmi tmavé spodní křídlení krovky. Žije vždy v blízkosti skalních stěn, létá rozvážně a nepříliš vysoko. Má hnědavou spodní stranu těla, nemá pásek na hrudi. Dosahuje délky těla kolem 13 centimetrů.
Prostředí
Tento malý pták z čeledi vlaštovkovitých se vyskytuje na skalních stěnách, soutěskách, mostech a tunelech, vždy v blízkosti vody. První doložené pozorování z ČR bylo publikováno v roce 2004. Oficiální český název je vlaštovka pohorská, nicméně při publikaci tohoto názvu nebyl brán v úvahu již dříve používaný a mnohem rozšířenější název břehule skalní.
Rozmnožování
Břehule skalní hnízdí od května do července. Hnízdo je miska vybudovaná z hlíny a spojena slinami. Tato stavba bývá vyzděná pod převislou čerstvě odlomenou skálou, často i těsně nad silnicí s hustým provozem nebo v jeskynních. Výjimečně je hnízdo i na lidských budovách v jižní Evropě.
Potrava
Břehule skalní loví létající hmyz vznášející se ve vzduchu při skalních stěnách. Při lovu „rybaří" jakoby v omezeném prostoru a loví vše, co přinese vítr.
Komentáře ke zvířeti