Sýkora babka

Parus palustris

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 11,5-13 cm
Hmotnost: 10-14 g
Počet vajec: 7-9 ks
Inkubační doba: 13-15 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, pavouci, semena
velikost písma:  A A A
23.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5079 zobrazení     1 komentář

Znaky

Ve střední Evropě si ji můžeme splést jen se sýkorou lužní. Sýkora babka má lesklé černé temeno a nemá na křídlech světlé políčko. Oba tyto znaky v přírodě těžko poznáme, hlavně táhnou-li oba druhy pohromadě a svítí-li na ně sluníčko. Hlas babky je „pistje" a „cje de de".

Prostředí

Lužní lesy, vlhké listnaté lesy, parky, zahrady, sýkora babka má ráda menší bažiny.

Rozmnožování

Páry žijí pohromadě po celý rok. V březnu se začínají zajímat o duté stromy a sameček zpívá svou libozvučnou písničku. V té době pár obsazuje okrsek a vyhání odsud jiné babky. Hnízdní dutinu si většinou vybírá ve výšce 1/2 m až 2 m nad zemí ve ztrouchnivělém ještě stojícím kmenu. Samička ji vyčistí, popřípadě ji přitesává a přináší do ní hnízdní materiál. Často je dutina menší než pěst. Její vchod může mít v průměru 22 až 35 mm. Ve střední Evropě mají babky většinou jednu snůšku, následuje-li druhá, obsahuje menší počet vajíček. Babky hnízdí v dubnu a v květnu, na 7 až 9 vajíčkách sedí 13 až 15 dní, mláďata zůstávají v hnízdě 17 až 19 dní.

Potrava

V létě hmyz a pavouci, jimiž krmí hlavně mláďata, mimoto i olejnatá semena. V zimě hlavně semena, v oblibě má babka zvláště semena olše. Je častým hostem na krmítku. Tady je babka jedinou sýkorou, která nabírá do zobáčku více kousků potravy najednou a odlétá, aby je schovala pod odchlípnutou kůrou. Kde úkryt je, pták sice zapomene, ale protože zůstává stále v blízkosti, náhodou některý z nich později zas najde.

Sýkora babkaNázvy ve světě

Anglicky: Marsh Tit, Dánsky: Sumpmejse, Finsky: Viitatiainen, Francouzsky: Mésange nonnette, Holandsky: Glanskopmees, Chorvatsky: Crnoglava sjenica, Islandsky: Laufmeisa, Italsky: Cincia bigia, Maďarsky: Barátcinege, Německy: Sumpfmeise, Norsky: Løvmeis, Polsky: Szarytka, Portugalsky: Chapim-palustre, Rumunsky: Piţigoi sur, Slovensky: Sýkorka horna, Španělsky: Carbonero palustre, Švédsky: Entita

Foto: http://www.nundafoto.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 22:58
Slovensky (oprava): Sýkorka hôrna
Rusky: Черноголо́вая, или боло́тная га́ичка
Latinsky - synon.: Poecile palustris