Mada zelený

Prioniturus luconensis

Výskyt: Filipíny
Velikost: 29 cm
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9188 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Ve zbarvení tohoto až 29 centimetrů dlouhého papouška převládají různé odstíny zelené barvy. Světlejší je hlava, krk, prsa a břicho. Křídla jsou zelená tmavěji, stejně jako ocas, ve kterém jsou výrazná dvě delší pírka. Oči má mada zelený tmavě hnědé, zobák světlý šedomodrý a končetiny šedé.

Život v přírodě

Stavy tohoto mady ve volné přírodě bohužel kriticky klesají vinou odlesňování a nelegálního obchodu. Celosvětová populace se těžko odhaduje, ale pohybuje se někde v rozmezí 2500 - 10 000 jedinců. Jeho domovinou jsou Filipíny, kde žije v lesích v těsné blízkosti kukuřičných polí.

Chov

V důsledku neatraktivního zbarvení a náchylnosti k nemocem není mada zelený v zajetí pravděpodobně vůbec chován. Jeho hlas je silný ale melodický. Vyhovující voliéry pro chov by měly mít rozměry 3,6 x 1,8 x 1,8 metru. Budka se doporučuje stojatého typu o rozměrech základny 25 x25 centimetrů a výšce asi 55 centimetrů.

Krmivo

Základ krmné dávky tvoří mix semen, jako je světlice, konopí, pšenice, rýže, různé barvy prosa, slunečnice a vhodná je také vařená rýže a kukuřice v mléčné zralosti. Z ovoce přijímají například banán, jablko. 2x týdně je dobré podávat těmto ptákům natvrdo vařené vejce.

Mada zelenýNázvy ve světě

Latinsky: Prioniturus luconensis, Anglicky: Green Racket-tail, Německy: Luzon-Spatelschwanzpapagei, Dánsky: Grøn Spatelhalepapegøje, Španělsky: Lorito-momoto de Luzón, Finsky: viherviirikaija, Francouzsky: Palette verte, Italsky: Pappagallo coda a racchetta verde, Japonsky: midoriuchiwainko, Japonsky 2: ミドリウチワインコ, Holandsky: Groene Vlagstaartpapegaai, Norsky: Grønnvimpelpapegøye, Polsky: listkogonka zielona, Rusky: Зелёный ракетохвостый попугай, Slovensky: ladniak zelený, Švédsky: Grön flaggstjärtspapegoja, Čínsky: 绿扇尾鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.