Papoušek nádherný

Polytelis swainsonii

Výskyt: Austrálie
Velikost: 40cm
Hmotnost: 130-155g
Kroužek: 6,5mm
Počet vajec: 4-6ks
Inkubační doba: 19-21 dnů
Potrava: Směs pro střední papoušky, ovoce, zelenina, zel.krmení
Cena: 800-1000Kč
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Vojtěch Jelínek     113092 zobrazení     7 komentářů

Tímto článkem bych chtěl návštěvníky tohoto webu seznámit s chovem papoušků nádherných. Papoušek nádherný pochází z Austrálie a velice dobře snáší naši zimu. Do klece se tito nádherně vybarvení papoušci vůbec nehodí, protože jsou příliš temperamentní. Nejlépe jim bude ve voliérách alespoň 3-4 metry dlouhých se záletem do krytého přístřešku. I v takovýchto voliérách se dá brzy ochočit a snadno se naučí brát si pamlsky z ruky.
Rozlišení pohlaví je jednoduché, protože samci se pyšní žlutě zbarveným peřím na čele a hrdle a pod krkem mají sytě červený pruh. Samice se snadno pozná podle méně zbarvené hlavy, je spíše zelená.

Papoušky nádherné krmím směsí pro středně velké papoušky. Také podávám různé druhy ovoce (jablka, broskve, meruňky, švestky,...) a dále si velice rádi pochutnají na různých plevelech (pampeliška, žabinec ptačinec, kokoška pastuší tobolka,...). Výjimku netvoří ani obiloviny (kukuřice v mléčné zralosti, pšenice, oves, ječmen,...).

U samců se uvádí, že jsou schopni hnízdit až v polovině druhého roku svého života. U samic se za vhodný věk k prvnímu hnízdění považuje jeden rok. V tomto věku jim zavěste nejlépe kmenovou budku o rozměrech 30x60cm (průměr dna, výška). Pro zvýšení pravděpodobnosti zahnízdění podávejte naklíčené zrní a hodně zeleně. Samice snáší 4 - 6 vajec a sedí na nich 19 dní. Jakmile se po uplynutí této doby začnou mláďata líhnout, začněte podávat vaječnou míchanici. Mláďata opouštějí hnízdo po 35-ti dnech. Rodiče mláďata krmí a vodí ještě asi měsíc. Poté jsou mláďata zcela samostatná. Papoušek nádherný je cca 40cm velký (včetně ocasu). Průměrná délka života tohoto papouška je 15 let.

Sám tento druh chovám asi dva roky. Pár mám vypuštěn ve venkovní voliéře o rozměrech 3x1x2m (d, š, v) s možností záletu do vnitřního nevytápěného prostoru o rozměrech 2x0,8x1,9m (d, š, v). Odchov se mi ještě nepodařil, protože u mladého sestaveného páru mi hned z počátku uhynula samice. Musel jsem docela dlouho shánět nějakou novou samičku. Jednoho dne mi ale zazvonil telefon a druhý den už jsem si pro samičku jel. Když jsem vypustil samičku do voliéry, tak jí od sebe sameček spíše odháněl. Za necelý týden si na sebe ale zvykli. Sameček se již začíná vybarvovat, ale plného zbarvení dosáhne asi až na jaře roku 2007. Pak jim umístím do voliéry hnízdní budku a budu jen doufat, že se mi podaří jejich první odchov bez sebemenších problémů.

Papoušek nádhernýNázvy ve světě

Latinsky: Polytelis swainsonii, Anglicky: Superb Parrot, Německy: Schildsittich, Dánsky: Barrabandparakit, Španělsky: Perico Soberbio, Finsky: loistokaija, Francouzsky: Perruche de Barraband, Italsky: Parrocchetto di Barraband, Japonsky: mikazukiinko, Japonsky 2: ミカズキインコ, Holandsky: Barrabandparkiet, Norsky: Gulstrupeparakitt, Polsky: ksiezniczka tarczowa, Rusky: Роскошный баррабандов попугай, Slovensky: kráľčik nádherný, Švédsky: Gulstrupig parakit, Čínsky: 靓鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.04.2019, 07:49
Včera 21.4. 19 jsme našli papouška nádherného, myslíme, že je narozen 2018, má kroužek. Seděl asi 3 dny v sídlišti Brně Medlánkách. Je docela krotký. Hledáme majitele, kterému uletěl. Zatím se nám nikdo neozval.
20.03.2019, 19:27
Prosim vas cim to je ze mi dve samicky rocni ochrnuly na obe nohy. Behem jednoho dne. Vecer byly v pohode a na druhy den byly ochrnute. Nechapu jsem v soku
06.11.2017, 19:32
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA
04.08.2017, 20:34
samice mi dala letos 8 krasnych zdravych papoušků
07.10.2016, 17:49
Koupili Sme par papoušků nádherných ale bylo nám řečeno ze máme oba samce.oba jsou s barevnou hlavou a červeným páskem ale jiní nám řekli ze jeden ma na ocasu červený pas ze by to mela byt samice.
12.07.2015, 19:32
letos se mi zadařilo a papoušci nádherní mají 6 krásně zdravých potomků
27.06.2015, 22:07
Papoušky nádherné chovám 3 rok a nejdříve mi samice snesla po měsíci 3 vejce,ale jelikož to bylo poprvé tak se vylíhlo jen jedno a i to opustila.Letos snesla 5 vajec a opustila je všechny.O to horší bylo,když jsem zjistil,že uvnitř vajec byla mládata,ale bohužel mrtvá.Snad se zadaří