Mravenečník velký

Myrmecophaga tridactyla

Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Délka těla: 1-2 m
Hmotnost: 22-39 kg
Březost: 190 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Mravenci, termiti
velikost písma:  A A A
12.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11392 zobrazení     0 komentářů

Mravenečník velký má typickou hlavu s dlouhým válcovitým čenichem, který se rozšiřuje v malou hlavičku s drobnýma očima a ušima. Přední nohy jsou u tohoto druhu mohutné, zadní menší a nejpůsobivější je huňatý hnědý ocas. Mravenečník velký chodí po kloubech, rozhrabává mraveniště a termitiště mohutnými předními drápy a kořist vychytává lepkavým, drobnými ostny pokrytým jazykem, až 60 centimetrů dlouhým. Mravenečník velký se dokáže ubránit i pumám a jaguárům tak, že se zdvihá, řve a seká po nich drápy. Ničení prostředí a lov na maso tento druh silně ohrožuje.

Mravenečník velký dosahuje délky těla 1-2 metry, ocasu 60-90 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 22-39 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá mravenečník velký střední a Jižní Ameriku; kde se vyskytuje na travnatých plochách a v lesích. Většinu roku žije samotářským životem. V blízkosti lidských obydlí je aktivní převážně v noci, v odlehlejších oblastech spíše ve dne, přičemž často odpočívá ve stínu stromů nebo keřů, v opuštěných norách nebo dutinách. Při spánku si tělo přikrývá svým dlouhým a huňatým ocasem. Nápadná je i jeho chůze, při které došlapuje na své klouby prstů, aby se chránil před opotřebováním svých dlouhých drápů. I přesto, že tráví většinu času na souši, je velice schopný plavec.

O rozmnožování tohoto druhu existuje mnoho nejasností. Samec mravenečníka velkého se před pářením samici předvádí a čeká na samiččino svolení se s ní spářit. Samice se rozmnožuje zhruba jednou za 9 měsíců a po 190 dnech březosti rodí jediné mládě, které je po narození stejně barevně osrstěné jako dospělci a váží kolem 1,3 kg. Několik prvních týdnů přečkává na zádech matky, která jej tímto způsobem přenáší. Samice svého potomka odstavuje zhruba v 6 měsících života. Samci dosahují pohlavní dospělosti ve věku 2,5 až 4 let, samice zhruba v podobném stáří. Mravenečník velký se může dožít až dvaceti pěti let.
 

Mravenečník velkýNázvy ve světě

Anglicky: Giant Anteater, Chorvatsky: Divovski mravojed, Německy: Großer Ameisenbär, Polsky: Mrówkojad olbrzymi, Rumunsky: Furnicar uriaş, Slovensky: Mravčiar veľký, Španělsky: Oso hormiguero gigante

Foto: http://bioweb.uwlax.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.