Klokan Matschieův

Dendrolagus matschiei

Výskyt: Poloostrov Huon, ostrov Umboi
Délka těla: 41-62 cm
Hmotnost: 7-11 kg
Březost: 32 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 20 let
Potrava: Výhonky a plody
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1837 zobrazení     0 komentářů

Klokan Matschieův je stromovým klokanem. Je obyvatelem horských deštných pralesů v nadmořských výškách mezi 1000 a 3300 m. n. m. na poloostrově Huon na východní Papui-Nové Guinei a na ostrově Umboi, kde byli pravděpodobně vysazeni.

Klokan Matschieův dosahuje hmotnosti těla 9-11 kilogramů v případě, že se jedná o samce a 7-9 kilogramů, jedná-li se o samice. Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 41 do 62 centimetrů a délka ocasu 41-69 centimetrů. Dožívá se 8-10 let ve volné přírodě a v zajetí až 20 let.

Způsob života není moc prozkoumaný. V zajetí se chová jen ojediněle. Patří mezi samotářská zvířata. Je schopen skákat z větve na větev se vzdálenosti až 10 m. Neublíží si ani při skoku z výšky 20 m, ale většinou dává přednost klidnému sestupu pozadu. Jako kormidlo při skoku využívá ocas. Živí se listy, výhonky a plody. Klokan Matschieův je ohrožen kácením lesů a ztrátou životního prostředí.

Klokan Matschieův má jedno mládě, které kojí jeden rok. Samice tohoto druhu je březí 32 dní. Mládě měří pouhý jeden centimetr, a váží jeden gram. Ihned po narození dokáže vyšplhat do matčina vaku. Po roce mláděti narostou silné drápy a začne z matčina vaku vylézat. Pád ze stromu je pro mládě smrtelný.

Klokan MatschieůvNázvy ve světě

Anglicky: Matschie's Tree-kangaroo, Německy: Matschie-Baumkänguru

Foto: www.tier-fotos.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.