Klokan bažinný

Wallabia bicolor

Výskyt: Východní Austrálie
Délka těla: 131-172 cm
Hmotnost: 10-22 kg
Březost: 33-38 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Tráva, byliny, keře
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3874 zobrazení     0 komentářů

Říká se mu také klokan černoocasý. Klokan bažinný je nezvykle kontrastně zbarvený, má mnohem tmavší obličej, čenich a nohy a černý ocas, někdy je s bílou špičkou. Klokan bažinný má neobyčejný způsob pohybu – drží vždy hlavu nízko a ocas rovně za sebou. Klokan bažinný se pase v noci na nejrůznějších bylinách včetně těch jedovatých, například na bolehlavu. Jeho nepřáteli jsou především dingo a také liška obecná.

V dospělosti dorůstá klokan bažinný délky těla 66-85 centimetrů, ocas pak bývá dlouhý 65 až 87 centimetrů. Hmotnost dospělého zvířete kolísá v rozmezí 10-22 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá klokan bažinný východní Austrálii, konkrétně tropické a mírné lesy. Tento druh byl vysazen také na ostrově Kawau u Nového Zélandu.

Australští farmáři vidí v klokanech především škůdce. Aby je zničili, otrávili farmáři vodu, takže v jedné oblasti v Západní Austrálii zahynulo během dvou měsíců 13 000 klokanů. Na jiné zase farmě otrávili během pěti let 90 000 klokanů a pobouřené noviny psaly: Symbol naší země krmíme strychninem. Dále farmáři věří, že mohou zahnat klokany ohněm. Také si myslí, že vypalováním se pastviny pohnojí. Vypalování však dobře snášejí nejodolnější, málo výživné trávy, které již chovaným ovcím nevyhovují, ale nenáročným klokanům stále postačují.
 

Klokan bažinnýNázvy ve světě

Anglicky: Swamp Wallaby, Německy: Sumpfwallaby, Slovensky: Valabia mokraďová

Foto: http://www.survival.org.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.