Klokan Parryův

Macropus parryi

Výskyt: Jižní Queensland, Nový Jižní Wales
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1668 zobrazení     0 komentářů

Klokan Parryův se řadí mezi středně velké druhy klokanů. Od ostatních druhů jej poznáma především podle nápadné kresby v jeho obličeji a také podle dlouhého ocasu s černou špičkou a černé jsou i jeho přední končetiny.

Klokan Parryův se ve volné přírodě vyskytuje v jižním Queenslandu a v severovýchodním Novém Jižním Walesu. Přednost dává rovinné nebo kopcovité krajině s řídkými eukalyptovými lesy nebo stromovým savanám. V savanách Queenslandu se jedná o nejrozšířenější druh klokana. Tvoří tlupy čítající až 50 jedinců, většinou jsou ale menší, kolem dvaceti kusů. Aktivní jsou tito klokani brzy ráno a navečer, především však přes noc.

Klokan Parryův náleží do čeledi klokanovití (Macropodidae) jsou druhá největší čeleď vačnatců (po vačicovitých) s 54 druhy v 11 rodech. Nezahrnuje však klokánkovité, kteří mají samostatnou čeleď, přestože se velmi klokanovitým podobají. Jedná se o středně velké až velké vačnatce (patří sem i největší druhy žijících vačnatců) s prodlouženými zadními končetinami, které u pozemních druhů slouží ke skákavému pohybu. U stromových druhů není prodloužení zadních končetin tak výrazné. Většina druhů je výhradně býložravých. Klokani jsou endemité, kteří žijí v Austrálii a Tasmánii, Nové Guineji a na přilehlých ostrovech.

Klokan ParryůvNázvy ve světě

Anglicky: Whiptail Wallaby, Chorvatsky: Ljepuškasti valabi, Německy: Hübschgesichtwallaby, Slovensky: Kengura Parryho

Foto: www.inaturalist.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.