Zmije horská

Vipera monticola

Výskyt: Arménie, Turecko
Velikost: Až 100 cm
Počet mláďat: 5-10 ks
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2272 zobrazení     0 komentářů

Zmije horská je menší, nej­výše 1 m dlouhá zmije. Dlouho byla považována za poddruh zmije palestinské (V. xantnina). Nyní se však považuje za druh samostatný, protože se liší řadou podstatných znaků.

Zmije horská se vyskytuje hlavně v horách ve výšce 1000-3000 m. Vyniká velmi krásným zbarvením. Samci jsou modrošedí a na hřbetě mají klikatý oranžo­vý pruh, samice jsou většinou pískově zbarvené a pruh mají žlutooranžový, takže je méně nápadný. Tento druh obývá především Arménii a oblast Turecka.

Zmije horská dělá čest svému jménu - je výborně při­způsobena horským podmínkám a více než sedm měsíců tráví na zimovištích v hloubce několika metrů, kde se shromažďuje množství jedinců. Jejím životním pro­středím jsou skalnaté svahy s řídkými křovisky, pastvi­ny a někdy i okolí lidských sídel. Zimní útočiště tito ha­di opouštějí až koncem dubna nebo v květnu a hned nato se paří. Samičky rodí živá mláďata už v srpnu a mívají jich malý počet, 5-10, jen zřídka více. Mláďata jsou hned po narození nápadně zbarvená a na štíhlém těle mají poměrně velmi širokou hlavu s okrouhlými tmavými skvrnami v zátylí. Štítky nad očima nápadně vystupují. Přestože je tato zmije hojná, uštknutí člově­ka je vzácné, ale velké škody vznikají uštknutím pa­soucích se zvířat, zejména ovcí, které tráví léto na hor­ských pastvinách.

Foto: amiralles.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.