Appenzellský salašnický pes

Appenzeller Sennenhund

Oficiální zkratka v ČR: APZ
Výška v kohoutku: 48-58 cm
Hmotnost: 20-35 kg
Délka života: 12 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 46
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3533 zobrazení     0 komentářů

Původem je Appenzellský salašnický pes honácký, pastevecký, strážný a farmářský pes ze švýcarského kantonu Appenzell, šlechtěný od roku 1906. Byl využíván jako tažný pes i jako honácký pes hlídající stáda. V dnešní době se toto plemeno využívá jako všestranné pracovní a rodinnéj zároveň je to doprovodný pes.

Charakter má Appenzellský salašnický pes živý, temperamentní, sebejistý a nebojácný. Je teritoriálně založený, mírně nedůvěřivý při styku s cizími lidmi, nepodplatitelný hlídač. S oblibou štěká a ve svém revíru nesnáší cizí psy. Má radost z práce a je učenlivý. Rád jedná samostatně a snaží se vždy prosadit.

Appenzellský salašnický pes je vhodný pro aktivní lidi, kteří mají zájem se svým psem stále něco podnikat. Je to statný pes s atletickou postavou a silnou osobností, sportovně založený. Nerad se podřizuje vedení. Při důsledné výchově a mnoha společných zaměstnáních s možností pohybu se dá dobře využít jako víceúčelový pes. Není to pohodlný pes a rozhodně není ani vhodný pro začátečníky. Vyžaduje kontakt s rodinou a pověřování úkoly. Jako robustní a odolný pes miluje pobyt ve volné přírodě a nehodí se do městského ani bytového prostředí. Péče o jeho krátkou srst je snadná.

Appenzellský salašnický pesNázvy ve světě

Německy: Appenzeller Sennenhund

Foto: http://www.hundeportal-xxl.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.