Maremmansko-abruzzský pastevecký pes

Cane da Pastore Maremmano-Abruzzese

Oficiální zkratka v ČR: MAP
Výška v kohoutku: 60-63 cm
Hmotnost: 40-45 kg
Délka života: 11-13 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 201
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6628 zobrazení     0 komentářů

Maremmansko-abruzzský pastevecký pes je pastevecký pes, pocházející z pohoří Abruzzi a z nížiny Maivmma ve střední Itálii, kde je nasazován k obraně proti vlkům a zdivočelým psům.

Je to pastevecké, ochranné, hlídací a doprovodné plemeno psa.

Jeho chování je velmi teritoriální. Maremmansko-abruzzský pastevecký pes je ostražitý, sebevědomý a k obraně připravený pes, který není ochoten příliš se podřizovat potřebám svého pána.

Ve svém teritoriu se chová klidně a mírně, ovšem vždy se intenzivně obhajuje a k cizím psům se chová nedůtklivě. V cizím revíru je spíše nejistý a zdrženlivý.

Štěňata si musí prakticky od narození zvykat na okolní prostředí, různé jiné psy, lidi a cizí teritoria. Hierarchické postavení ve smečce nutně vyžaduje autoritativní vedení. Tito psi jsou sice velice učenliví, ale akceptují pouze takové úkoly, které pro ně mají nějaký smysl. Z těchto důvodů nejsou Maremmansko-abruzští pastevečtí psi vhodní pro různé sportovní aktivity. Naopak jsou ideální pro takové chovatele, kteří milují soužití se psy a mají možnost poskytnout jim velký oplocený areál, který psi mohou obhajovat sami, bez pomoci chovatele. Péče o jejich srst je snadná, i když silně línají.

Maremmansko-abruzzský pastevecký pesNázvy ve světě

Anglicky: Maremma Sheepdog, Italsky: Maremma, Patore Abruzzese

Foto: http://www.pgarazze.altervista.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.