Amejva obecná

Ameiva ameiva

Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Velikost: 60 cm
Počet vajec: 2-6 ks
Inkubace: 100 dnů
Krmivo: Cvrčci, sarančata, myši
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6733 zobrazení     1 komentář

Amejva obecná obývá střední a Jižní Ameriku. Zavlečena byla amejva na Floridu. Amejva obecná dává přednost biotopům v tropickém a subtropickém lese; obývá i suché lesy a travnaté savany.

Dospělí jedinci dorůstají délky těla kolem 60 centimetrů. Tělo má proudnicový tvar. Obě pohlaví jsou hnědě zbarvená a v zadní polovině hřbetu se nalézá zelená skvrna většího rozsahu, která se na zadních končetinách a ocase mění na tyrkysovou. Samečci jsou vždy o něco větší a robustnější než samičky.

Pro jeden pár musíme založit terárium o minimální velikosti 200 x 100 x 80 centimetrů. Dno, složené ze směsi písku, jílu a rašeliny, by mělo být vysoké zhruba 30 centimetrů. Asi polovinu rozlohy dna udržujeme stále vlhkou. Pokud chceme do terária vysadit různé rostliny, dáme je do květináčů, neboť hrozí určité nebezpečí, že amejvy rostliny vyhrabou. Tato zvířata jsou zpravidla velmi plachá, vyžadují velkou nádrž a v ní také dostatečné množství úkrytů, které připravíme nejlépe z kusů korkovníkové kůry a kořenů. Na vhodné místo dáme napájecí misku. Terárium denně rosíme ručním rozprašovačem.

Amejva obecná požírá cvrčky, sarančata, mláďata myší a občas nepohrdne ani trochou přezrálého ovoce.

Amejva obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Giant Ameiva

Foto: http://www.free-pet-wallpapers.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.05.2015, 14:33
Nejsem si jistá, ale uvedená fotografie vypadá spíš jako Ameiva auberova, nebo Ameiva lineolata (ameiva modroocasá), nebo A. wetmori.
Podle mě dostupných informací má být A. ameiva spíše zeleno-hnědá, nebo zeleno-modrá po těle, bez výraznějšího ocasu
http://www.free-pet-wallpapers.com/Terraristic-free-wallpapers/Lizard/Ameiva-ameiva-tobagana.html