Aktuálně: 4 832 inzerátů175 311 diskuzních příspěvků17 762 uživatelů
lav
lav (85 příspěvků) 06.02.2014, 20:30:24 xxx.xxx.179.225
Odpověď na příspěvek uživatele Eva z 06.02.2014, 16:00:24

Heh su to potvory prefikane 😄

Hugo je Zako. Jasne, kazdemu papagajovi chuti nieco ine. Nas orechy vobec nezerie, iba rozdrvi a povyhadzuje. To iste s vylupanou slnecnicou - nechce nic, co si nevylupe sam. Drobne kusky piskot, aj ked sa mi podarili nakrajat, nechcel, iba ho znervoznovali. Tieto vacsie kusky sice trvaju dlhsie, ale aj tak mu vzdy polka vypadne, takze to nie je take hrozne. Aj tak ho nikdy nebavi cvicit dlho. Ked cvicime tak 5 minut, tak sa ani tolko nenazerie z toho. Zo zaciatku nam piskoty vobec nechcel zrat, takze je uspech, ze mu zacali tak chutit 🙂

Ovocie aj zeleninu u nas ma, ale aj tak za kuskom pomaranca alebo mandarinky sa ide zabit. Tych az tolko nedostava lebo nam s tym frcka stenu. Za jablkom ako kedy, lebo jablka tiez dostava casto. Chuti mu aj paprika, ale len taka ta dlha tenka. Tie velke masite ani moc nie. No a este mu berie naklicene mungo, ale tiez nan musi mat naladu, nie vzdy chce. 😈

Za arasidom alebo polkou vlasskeho orecha sa ide utlct, no tiez len za celymi kusmi, ktore moze znicit a povyhadzovat.😛

Takze co papagaj, to individualita. Dlho sme hladali nieco, co by ho motivovalo, hlavne ked nam este nechcel zrat piskoty. Takze ak na Amalku funguju orechy, treba zotrvat!  Ten prilet chceme zacat trenovat, no na nasho musime pomaly. Mesiac aj nieco mu trvalo, kym sa mi predvcerom dal dobrovolne pohladit. Predtym uz v jednej rodine bol, no vratili ho do zverimexu. Mal uz vyse pol roka, cca 7 mesiacov, ked sme ho kupili. Sam predavajuci nevedel presne. Priatel chcel mladsieho, ale mne ho bolo hrozne luto a ziskal si nas, doslova si nas vybral, chodil za nami, zdravil nas, co nerobil pri vsetkych. Ked sme si ho priniesli, vypustili sme ho hned na druhy den, ale bola to chyba. Polakal sa, obuchal, "zozral" mi stetec, polamal zaluzie, tak odvtedy ho nepustame a len teraz zaciname. Absolutne nebol zvyknuty na ruku. Na priatelovu vyliezal dlho, na moju na zaciatku vyliezol 3x, no pri tretom pokuse spadol a preto teraz nic podobne nehrozi. Neublizil si, ale zlakol sa. Odvtedy ma hryzol a utocil do mna. Taktiez ked ma priatel pred nim objime (jeho zboznuje), tak do mna utoci potvora 😄 Mame preto podozrenie, ze to nie je Hugo, ale Hugolina 😉

Krasny vecer!

Val

lav
lav (85 příspěvků) 05.02.2014, 23:06:55 xxx.xxx.179.225

Co sa tyka nasho Huga, tak tiez najprv do palicky kusal  a mala som co robit mu ju vybrat zo zobaku, no teraz sa jej len dotkne. Uz dokazeme prist na povel "pod sem" za prstom, bez palicky, no musi byt motivovany odmenou. Ked vie, ze ju dostane, pride. Inak ani moc nie :D No cvicime kratko a nie kazdy den. 🙂 Ako odmenu pouzivam nakrajane piskoty na cca polcentimetrove stvorceky, mensie nechcel a vypluval a ine odmeny ho nikdy nemotivovali. Ked spravi nieco extra, tak aj nieco extra dostane - viac piskot, polku mesiacika z pomaranca, mesiacik z japlka, pol piskoty. No po extra cviku konci trening 🙂

Ucili sme sa aj rozpravat na povel, no tomuto este nerozumieme. Ale zacali sme viac rozpravat, ako piskat, takze k niecomu to bolo 🙂

Vyprazdnovanie zatial neucime, kedze este ho z klietky nepustame. Zacali sme ho vypustat predvcerom, ale ma povolene ist len hore na klietku a na ruku. Postupne chceme zacat nacvicovat prilet na ruku, no pomaly. Hlavne, aby si nezvykol lietat, kde sa mu zachce. Bude mat povolenu klietku, strom (ked sa nam podari zohnat dobry konar) a ruku a dost. 😉 Aj tak drvivu vacsinu z tychto veci cvicime bez klikru, dostane len pochvalu a odmenu a myslim, ze tomu vsetkemu chape rovnako. Odmena od priatela je hladkanie, odo mna zatial iba pamlsky. Vlastne aj pri klikri ho vzdy pochvalim, aby si to spajal a aby sme neboli od klikru az tak zavisli, velakrat kliker nie je po ruke a treba pochvalit aj tak 😠

 Myslim si, ze nemusite mat obavy, ze ho matiete. Mne sa tiez nie vzdy podari kliknut presne, jemu sa tiez nie vzdy podari spravit klik tak, ako chcem. Vobec nevadi. Kliktrening je o hre. Papagaje su inteligentne zvierata, nebadam, ze by bol Hugo nejaky zmateny, prave naopak, vtedy to prenho zacina byt zabavne lebo zrazu zistuje, ze sa to da aj inac a ze to nie je o drine a presnosti, ale o hre a no a co, ze to nevydalo uplne presne :) To znamena, ze ked mu vravim "Povedz Ahoj", lebo to je najvacsia pravdepodobnost, ze to povie, a on povie "Ticho", kliknem a dam mu odmenu aj tak. Aj snaha sa ceni. Az ked pride na to, ze chcem, aby rozpraval, postupne prestaneme klikat a bude nuteny rozmyslat nad tym, co chcem aby povedal 😉

Drzim paste!!!

lav
lav (85 příspěvků) 05.02.2014, 19:29:01 xxx.xxx.179.225

Ahojte, este ma zaujima jedna vec. Mate niekto skusenosti s odretym zobakom? Tym, ze sa ta nasa potvora tolko dozaduje, lozi po klietke, zasekava zobakom aj do tych najuzsich mrezi, sa mu stalo, ze ma neustale odrety zobacik. Pozerala som fotky aj inych vtakov, ktore maju dokonca tie iste klietky, a ani jeden to nema take oskrete ako nas. Ako by ste to riesili? Nechat tak, ze sa to obnovi, alebo su na to nejake pripravky, ktore podporuju regeneraciu?

Obrázek Obrázek Obrázek
lav
lav (85 příspěvků) 04.02.2014, 21:17:23 xxx.xxx.179.225

Koho b y zaujimalo, len napisem taky mensi pokrok. 

Zako je u nas uz cosi vyse mesiaca. Stale sa dozaduje, ale je to uz kusok lepsie. Uz to nerobi zakazdym, ked odideme z miestnosti, a ked, tak casto pocujeme, ako tlmi hlasivky. Kakadu tiez uz takmer nerobi. Viem ze tu mnohi zavrhuju deky a zakryvanie, ale u nas vsetky techniky zlyhali, my sme to proste vzdali a ono je to jedine, co ucinkuje. Zakryvame ho tak na 2-3 minuty, kym sa ukludni. Vzdy ked zacne silno skriekat tym dozadovacnym tonom. Zo zaciatku mal deku tak 10x za den a viac, po cca 2 tyzdnoch pouzivania ju ma tak 1-2x za den. Reaguje na nu celkom dobre, bud sa ukludni alebo urazi (ani piskotu si vtedy nevezme 😄) raz sme ju pouzili, ked sme vstavali o stvrtej rano, aby sme ho nerusili, tak sedel kludny na bydle a ani sa prilis neprebral. Raz (zrovna dnes), ked sa pocas kliktreningu dozadoval priatela, ked odisiel do kuchyne, sa mi miesto deky podarilo mu odputat pozornost a prilakat za arasidom na spodne bydlo, co ma nove na dvierkach. To bol uspech! 👍

Co sa tyka hryzenia, zahana sa na mna uz minimalne. Cosi viac mi doveruje. Vobec mu nepcham ruky do klietky a ked, tak cele (nie len prsty), reaguje na to lepsie ako ked mu zvonka pcham prsty. Dnes mi dokonca 3x sklonil hlavicku, raz sa nechal hladit aj vzadu na krku, skoro som odpadla 😄

V podstate: Zistila som, ze mna hryzie, aby som mu dala pokoj. Tak som mu parkrat vopchala do klietky vlasy (mam ich dlhe takze ziaden problem). Hryzol, kusal a ked zistil, ze mu to nepomoze, tak cuvol. Teraz ked mu dam vlasy, tak uz ani neskusa. Parkrat sa zahnal, ked som bola za klietkou, nikdy som sa nedala, ked som stihla tak akurat schytal po zobaku. No a snazim sa lepsie citat jeho rec tela, ked je nervny, nesnazim sa, snazim sa ked je pokojny alebo pocas hry. No a tiez ked sa dozaduje a je vycapeny na klietke, pridem mu poskrabat brucho, vtedy sa nema ako branit tak mi odpapuluje a zide na bydlo a trocha sa upokoji. Takze sa to da aj zneuzit na vychovu (dufam ze nerobim chybu, ale nijak mu neublizujem takze hadam to bude OK). Ale vazne vidim pokroky, zacina sa z teroristu stavat nase zlaticko 😈😇

Pripajam dnesnu fotku 😛

Obrázek
lav
lav (85 příspěvků) 04.02.2014, 21:02:15 xxx.xxx.179.225

Tak mi ich bolo luto :( Len som sa zlakla, ci nemaju nejaku chorobu, lebo pokial ano, tak su v ohrozeni aj ostatne vtacky :( Da sa v tomto pripade nejako zasiahnut?

lav
lav (85 příspěvků) 31.01.2014, 21:09:27 xxx.xxx.179.225

Dnes som bola pozriet v jednom zverimexe zakynu, chodim ju pozerat pravidelne. Maju tam aj ine vtacky, no dnes som si vsimla, ze co maju zebricky, asi 10 kusiv v 1 klietke, komplet vsetky su osklbane. Jedna mala osklbany chrbat, jedna bola osklbana cela, dalsia mala cele brucho, dalsia celu hlavu a krk, ta mala aj zobak taky divny. Ostatne druhy vtakov vyzerali v poriadku. Bolo mi ich luto! Len som si nie ista, ci su tie vtaky take oslbane pretoze sa sklbu navzajom (som si vsimla ze sa dost odobavali ale nevidela som, ze by sa priam sklbali) alebo ci maju PBFD ci inu chorobu. V inom zverimexe mali zebricky tiez a boli uplne v poriadku. Tak som si nie ista.

lav
lav (85 příspěvků) 31.01.2014, 21:05:44 xxx.xxx.179.225

Suhlasim s Evou. My mame zaka, ktory sa celkom dobre uci rozpravat, aj mu to rychlo pali. Prevadzame kliktrening, uz sme sa naucili chodit za palickou, sme ochotni preliezt aj celu klietku. Uz sme sa naucili povel "pod sem", najprv s palickou, teraz zvladame aj bez palicky. Uz sme sa naucili ist aj na ruku, ni zatial len na priatelovu. Moja ho niekolkokrat sklamala, takze ja tak opatrnejsie. No ked odideme z izby alebo z bytu, nie a nie pochopit, ze skriekanie nepomoze a preto skriekame stale viac a viac - dozadovanie. Su chvile, kedy to zda sa aj chape, no za 2 dni sa to vrati. No je u nas iba mesiac, takze stale verime, ze sa naucime byt pokojni a samostatni :)

lav
lav (85 příspěvků) 20.01.2014, 14:31:30 xxx.xxx.160.194

Neviem, ci tu uz podobna tema je, ale napadlo ma, ze co tak sa podelit o zaujimave videa o papagajoch z youtube. Budem rada, ak sa aj ostatni podelite o vase videa a pomozeme si tak navzajom :) Takze prospievam:

  • Dokument od Milana Bartla o chove a odchove Zakov, 42 minut, Cesky jazyk: 

https://www.youtube.com/watch?v=2Wwo1e-MH1o  

  • Dokument o Alexovi, 3,5 minuty, Anglicky jazyk:

http://www.youtube.com/watch?v=7yGOgs_UlEc

  • Dalsi dokument o Alexovi, 12 minut, Anglicky jazyk:

http://www.youtube.com/watch?v=SzPiTwDE0bE

  • Dokument Einstein vs. Griffin, 3,20 minuty, Anglicky jazyk:

http://www.youtube.com/watch?v=ozgcKw4MyvY

 

 

lav
lav (85 příspěvků) 19.01.2014, 22:04:28 xxx.xxx.179.225

V mudrej knizke som citala, ze Zako a ine vtaky sa znesu len s partnerom/kamosom svojho druhu. No kolega ma korelu v jednej klietke spolu s niecim malym (neviem ci andulka, kanarik alebo co to je) a ze sa stale pusinkuju, najlepsi kamosi. Ale skor to je o tom ze maju stastie, nebyva zvykom, ze by sa dva rozdielne druhy takto znasali. Skuste dat najprv klietky blizko seba, aby ste videli, ako sa k sebe budu spravat a uvidite.

lav
lav (85 příspěvků) 16.01.2014, 22:59:37 xxx.xxx.179.225
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 16.01.2014, 22:10:35

J.M., dakujem velmi pekne za postreh, ten nas, ked kuse od vitania alebo od radosti, je to uplne ine kusnutie, ako utok. Pripadne ked nechce a udrie zobakom, to mi nevadi, to je pre mna prijatelne. Aj dnes ma kusol pri podavani piskoty, doslova mi zahryzol priatelsky do prsta a potom sa vratil k piskote. To je dokonca aj mile :D Niekedy ozuzlava prsty. Su majitelia, ktori kontakt so zobakom vobec nedopustia. My ano, ale iba ten, o ktorom pisete vy. Ale musim uznat, ze tieto 2 dni vobec na mna neutocil. Vcera sa mi dal poskrabkat, dnes nie ale nenutila som ho. Klikom som ho zacala ucit sklananie hlavicky na priblizenie prsta, tak uvidim, ci to casom zaberie. Zato dnes pokusal priatela, ked ho chcel pohladkat. Ale sam si za to mohol, lebo ho niekolkokrat viditelne varoval a nedal si povedat. Aj ja som si za to mohla sama, kedze som tie signaly nevidela. Ale lepsie sa to vidi na druhom, ako na sebe. Nuz, clovek sa uci cely zivot :) Smiem vediet, co za dokument ste to pozerali? Mate nan odkaz? Rada by som si ho pozrela tiez, ak je to niekde zverejnene.  Vdaka!

lav
lav (85 příspěvků) 16.01.2014, 22:37:58 xxx.xxx.179.225

Skuste ju niecim zaujat... jablckom, kuskom pomaranca, niecim vonavym, co by mohla mat rada. Vyslovene jej dat kusok niecoho velmi, velmi lakaveho a mozno sa rozje. Ak nie, tak bod c. 1 vyssie

lav
lav (85 příspěvků) 15.01.2014, 22:31:31 xxx.xxx.179.225
J.M.:

Ne, já už jsme stará, žádného papouška ani jiného ptáčka teď už nemám. Ale jako malá holka jsem měla kotě, kavku, kukačku, liliputky, kachnu, divokou křepelku a několik malých vrabců. Pak jsem chovala králíky. Později jsem mému synovi pořídila 2 kanárky, dvě kuřata, křečky, vodní želvu a pět nosných japonských křepelek. Jednoho žaka jsem chodila navštěvovat do jedné finanční firmy a druhého do půjčovny DVD. Kromě toho se často na PC bavím videi o papoušcích. 


Jujuuuuj a to ja som si myslela, ze sme doma mali uz celu farmu, ale vidim, ze som len slaby odvar :D