Aktuálně: 4 885 inzerátů174 906 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů
liaj
liaj (111 příspěvků) 01.09.2009, 20:06:51 xxx.xxx.6.67
mindo.ve volné přírodě tráví papoušci většinu dne sháněním potravy.v zajetí mají potravu v misce a tudíž jim zbývá spoustu volného času. dle mého názoru je dobré, když se tento čas vyplní hrou.

mám pár žaků. jsou jim přes dva roky. dopoledne, když jsem v práci, se zabaví hračkami na okusování v kleci, na ptačím stromě, povídáním.ještě neharmonizují, jsou mladí.odpoledne je brávám k sobě. děláme clickertraining, když má samec náladu, sám si řekne "pojď si hrát"...dostává odměnu a je spokojený. jestli budete chtít víc informací a nějaká videa, napište mi do mejlu :-). zdravím.
liaj
liaj (111 příspěvků) 31.07.2009, 22:48:20 xxx.xxx.6.67
je ručně dokrmený nebo od rodičů? no rozhodně bych ho nepouštěla dříve, než půjde v kleci na ruku. chytáním po tmě do utěrky byste narušil jeho důvěru k vám a sbližování by se pak zkomplikovalo, možná nadobro skončilo.

ze začátku na něj hodně mluvitm být s ním v kontaktu a podplácet ho senegalským prosem nebo slunečnicema (s mírou).pomalinku se přibližovat, až půjde na prst. rozhodně ho do ničeho nenutit. může to trvat i týdny. obrňte se trpělivostí. hodně zdaru :-)
liaj
liaj (111 příspěvků) 27.07.2009, 20:47:17 xxx.xxx.6.67
špatně jsem přečetla dotaz. myslela jsem, že samec je 5ti letý. v tomto případě se neodvažuju tvrdit, že 6 let rozdíl je OK. možná poradí někdo zkušenější.
liaj
liaj (111 příspěvků) 27.07.2009, 19:52:26 xxx.xxx.6.67
žakové jsou pohlavně dospělí mezi 3-5 rokem života. myslím, že 3letá samice je vhodná. u starších jedinců je ale vyšší pravděpodobnost, že bude sbližování trvat delší dobu. znám případ chovatelky, která sbližovala 4leté jedince dva roky.ale je to individuální. já jsem dokupovala 1,5 letému samci stejně starou samici. a sbližují se velmi pomalu. mám je 6 měsíců. sice se tolerují, občas se k sobě náhodně přiblíží,ale v mé přítomnosti bojují o moji pozornost. samec se na mě za ten rok hodně nafixoval.ale celkově hodnotím koupi samice kladně.dopoledne se opravdu zabaví. vykecávají spolu, přeřvávají se, hrají na honěnou, atak. prostě se zabaví.
liaj
liaj (111 příspěvků) 16.06.2009, 07:42:56 xxx.xxx.88.218
souhlasím, cone. denní vážení je opravu aplikovatelné pouze u domácích mazlíčků. já jsem jenom popsala svoji zkušenost a třeba se bude někomu hodit. jsou tu i chovatelé mazlíčků.

já dávám granule asi 6 měsíců a neodvažuju se mluvit o nějakých výsledcích. snad jen snížení agresivity, nervozity, větší zájem o hru. což uvádí i výrobce.
liaj
liaj (111 příspěvků) 15.06.2009, 22:06:34 xxx.xxx.6.67
já krmím organickými granulemi harissons (60% denní dávky), ovocem a zeleninou, naklíčenou směsí a na večer dávám lžíci zrnin. chovám pár žaků a v jídle jsou celkem vybíraví. z předloženého krmiva vybírali pouze slunečnice. i jiné krmné směsi odmítali. nezbývalo mě nic jiného, než je zkusit přeorientovat na granule, abych měla jistotu, že dostavájí ve stravě všechny potřebné látky.

informace o tom ,jak přejít na granule jsem získala především ze zahraničních článků. trvalo to asi měsíc. nejprve je potřeba mít jistotu, že papoušek je zcela zdáv a schopný přechod zvládnout. je potřeba jej denně vážit a váhový úbytek nesmí být větší než 10%. zrniny jsem začala podávat pouze ráno a večer na 30 minut. dobu jsem zkracovala a množství zrnin postupně snižovala. přes den měl v miskách pouze granule, ovoce a zeleninu. samec byl ke granulím z počátku nedůvěřivý a nepovažoval je za jídlo, takže jsem musela několikrát předstírat, jak mi chutnají :-). samice se naučila od samce.
liaj
liaj (111 příspěvků) 24.05.2009, 11:14:38 xxx.xxx.6.67
to, že má něco s křídlem by nevadilo. ale problém vidím v tom, že je odchovaný pod rodiči. pan Bartl uvádí i ve své knize, že žakové odchovaní pod rodiči,nejsou jako mazlíčci vhodní a budou trpět. hodí se spíš do chovu a potřebují partnera. než si pořídíte žaka, kupte si tu knihu od pana Bartla - http://www.epapousek.cz/scriptts/aktuality_plus_detail.php?IDA=15. žako je opravdu náročný na chov

orino, tvrzení, že má žako handicap pro škubání peří jsem opravdu ještě neslyšela. ani odborná veřejnost nezná na příčinu škubání peří jednoznačnou odpověď. ale vypadá to, že vy jste na to přišla...pokud vím, škubou se i jiné druhy papoušků.
liaj
liaj (111 příspěvků) 11.05.2009, 08:39:03 xxx.xxx.88.218
dovolím si s Vámi Moniko nesouhlasit. můj žako (je mi jasné, že se s andulkou v schopnosti mluvení nedá srovnávat) se právě naučil říkat "jsem pošuk". a on pošuk opravdu je. pořád vymýšlí lumprány...ale přesto si během těch lumpáren najde chvilku času, aby mi přistál na rameni a poslouchal co mu říkám, resp. co ho chci naučit a maximálně se koncentruje. dneska už umí kolem 70ti slov (ve dvou letech).

podle mě je hlavně důležité pro papouška zajímavá intonace (emoce) a zřetelné vyslovování a to jak často se výuce mluvení věnujete. čím víc slov umí, tím snáze se ty nová učí (hlásky se opakují)...
liaj
liaj (111 příspěvků) 24.04.2009, 07:41:21 xxx.xxx.88.218
a nedáváš třeba příliš mnoho zrnin. papoušek může být zasycený a proto nechce ovoce. já dávám jednu a půl polévkové lžíce zrnin na večer. přes den pouze ovoce, zelenina a granule. a jsou jako kobylky.
liaj
liaj (111 příspěvků) 21.04.2009, 15:07:31 xxx.xxx.88.218
s ořechama opravdu opatrně. žakům stačí málo, aby se zasytili. já dávám ořech navečer pouze v případě, že sežerou granule a ovoce z misky. to platí i pro máčené piškoty. myslím, že celý vlašák je moc...
liaj
liaj (111 příspěvků) 16.04.2009, 10:24:30 xxx.xxx.88.218
moniko. můj žako je na změnu zvyklý. cíleně se snažím, aby dny nebyly stejné. je celkem splachovací a se změnami nemá problém. ale to nebyl můj dotaz a škubání už vůbec ne.

ladislave.není nic krásnějšího než harmonizující pár. nejsem takový sobec, abych mu kvůli mazlíčkovství odepřela parnerku stejného druhu, která s ním tráví 24 hodin denně, což já mu nikdy poskytnout nemůžu.

včera na ruku už šel. možná se jedná jen o nějakou začínající pubertu a zaujetí samicí. jinak vypadají šťastně a zdravě. nejůžasnější jsou ty jejich hodinové rozhovory a to, jak jeden druhého pozorují. libí se mi ta interakce a ptačí komunikace.to bych mu nikdy poskytnout nedokázala.
liaj
liaj (111 příspěvků) 15.04.2009, 13:10:48 xxx.xxx.88.218
děkuji za názor. nemám pocit, že by ji vnímal jako konkurenci. nechová se tak a navíc je pořád pro mě na prvním místě.

spíš mě přijde, že už ho tak nezajímám. že mě tolik nepotřebuje. depresivně se neprojevuje. spíš se před ní předvádí a nahání ji. ale ona se ho zatím bojí. taky doufám, že se to spraví.
liaj
liaj (111 příspěvků) 15.04.2009, 09:32:11 xxx.xxx.88.218
mám 2letého ručně dokrmeného žaka. až do minulého týdne byl perfektně krotký. v lednu jsem mu koupila samici a od minulého týdne za mnou nechce na ruku. včera jsem musela čekat až do setmění, abych ho po tmě dostala do klece. nepomáhájí ani palmsky (piškot, mandle, apod.)

myslíte, že je v pubertě? nebo je to kvůli samici? setkali jste se z něčím podobným? děkuji za názory.
liaj
liaj (111 příspěvků) 14.04.2009, 09:29:51 xxx.xxx.88.218
můj žako začal mluvit asi v 7 měsících. a hodiny rétoriky mu dávám do dneška. je schopný se koncentrovat tak 5 minut. a když tedy vidím, že poslouchá, tak mu slova, která chci aby se naučil, opakuji tak 10x. něco zopakuje na druhý den, něco se učí déle. dneska už umí kolem 70ti slov a slovních spojení (jsou mu dva roky).

ale je to individuální. mám taky samici a ta tak učenlivá není. mám ji sice krátce, ale postrádám u ní zájem o učení se nových slov. je spíš pískavá...třeba se to změní a naučí se od samce.
liaj
liaj (111 příspěvků) 02.02.2008, 11:04:00 xxx.xxx.57.47
já sem koupila balení po 50ti tabletách VIRKONU S. stálo kolem 250-300 Kč. nepoamatuju si už přesně. Jedna tableta se rozpustí v 500ml vody. já to dávám do rozprašovače a vystříkám s tím celou klec i místnost, kde mám papouška. dá se objednat zde: http://www.sevaron.cz/index.php?akce=slozka&id_slozka=7