Aktuálně: 4 872 inzerátů174 777 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů
bassrock
bassrock (74 příspěvků) 30.04.2024, 12:36:47 xxx.xxx.251.2
Saga:

Bassrock a při rychlejším tempu třmeny neztrácíte? Já osobně mám taky raději delší, právě kvůli kotníkům a kolenům, ale prostě ztrácím je, což mi nepřijde bezpečné. Když jsem jezdila pod trenérem, tak mě za tohle často káral, že mám moc dlouhý řemeny, a že v kroku dobrý, ale pak už blbý, u mě měl už tenkrát pravdu, teď jsem si na jeho slova po letech vzpomněla.


Neztrácím, já jsem tak zvyklá, vždycky jsem jezdila s delšími třmeny a s věkem je prodlužuji. 

Když jsem před cca rokem po dlouhé době byla pod dohledem trenérky, na její popud jsem si třmeny zkrátila, že prý to bude lepčí … no krok ještě jakžtakž, i když mě lehce trnulo v kotníku, ale v klusu jsem měla pocit, že mě to vystřelí kamsi do vesmíru a ve cvalu jsem v rámci sebezachování třmeny vykopla a jela bez 🙂 

Prostě starýho psa … 😀

Hledám foto, ale zjišťuji, že nemám moc jezdeckých fotek, což je možná dobře.

Tahle je dva roky stará, od té doby mám ještě o díru delší třmeny.

Obrázek
bassrock
bassrock (74 příspěvků) 29.04.2024, 13:51:24 xxx.xxx.251.2

Mě zase ze zkosených gum ve třmenech bral kotník, a to tak že jsem nemohla chodit. Nejsem nejmladší a musela jsem si najít tu nejlepší variantu - pro mě široké plastové třmeny (vyhovuje mi, že jsou lehké) a dlouhé třmeny. S těmi jsem jezdila vždycky, ale teď jsem ještě o díru prodloužila, a konečně mě nebolí kolena ani kotníky. 👍

Jen tedy na huculici vypadám trochu směšně, ale to je mi fuck 🙂

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 23.04.2024, 10:21:59 xxx.xxx.251.2

Právě řešíme podbřišník pro quaculu, která má nové sedlo.

V merku mám Kentaur Monaco, kobyla je stavbou těla trochu více hucul než QH, tak potřebuje něco pro pupíkaté koně. Taky koukám na tenhle

https://www.horseandme.eu/podbrisnik-kozeny-waldhausen--cerny-2/

Někdo nějaké zkušenosti, doporučení?

Jinak Wintec Elastic šel z domu, ani pro jednu kobylu nebyl to pravé. U krátkých pupíkatých kobyl je naprosto nevyhovující, je široký v místě za loktem a krčí se tam a odírá. Šířka dlaně je hezká věc, ale u nás nefunguje, pokud bych to dodržela, má hucula sedlo vzadu a podbřišník přes břicho - prostě je krátká, no. V sobotu se s tím prala p.Frantlová při hledání sedla 🙂

A obě kobyly nosí na podbřišníku návlek z pravého beránka (jedna má citlivou pleť a druhá se hodně potí) za mě naprostá spokojenost, když je beran moc špinavý či propocený, vezmu a vyperu. Máme na každou 2 kusy, pač to hodně dlouho schne, tak na střídačku. 

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 22.04.2024, 13:26:23 xxx.xxx.251.2

Jinak k těm tygrům a grizzlyům - ona mi je kobyla ukazuje, když  jedeme navečer a jak je ten prakůň s prapudy tak je jí jasné, že navečer má být koníček ve stádě, pač vylézají právě ty bestie šavlozubé a samotnou šedivou kobylku by si rády daly na svačinku 🙂

Takže jak se sluníčko kloní k západu, je směrem domů rychlý krok 😀

Ad kopce - u nás je to přesně opačně, máme tu dost prudké strže, huculice svižným krokem sejde dolu, rovno za nosem, a dole si dá gáblík, pač čekáme na plnokrevnici, co jde “krůček za maminku…” 

Když jde bez jezdce, jde cik cak, jednu část pastviny mají do rokle, sleduji je ve volných chvílích a všichni huculové chodí cikcak, plonokrevnice dolu nechodí a klusačky tam občas seběhnou a je to o strach, aby si nezlámaly nohy.

Miluju, když můžu sedět v ohradě a sledovat jak si žijí svým životem, bohužel ne vždy mám na to čas a když čas mám, tak se občas vzepře Piraňa a vloží se do poklidné idyly 🙄 

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 22.04.2024, 13:18:49 xxx.xxx.251.2

Kondicionér funguje!

Quacula má též hustý ocas (ne tedy jako cobka) a když nastříkám, projede jím hřeben jak po másle. A taky vydrží aspoň do druhého dne se nezašmodrchat. Zkoušela jsem pár typů a nejlíp vychází poměr cena kvalita z Decathlonu. A teď jsem koupila od Elliotu v nějaké akci na otevírání showroomu HorsandMe a taky to vyšlo fajn a funguje.

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 18.04.2024, 14:01:10 xxx.xxx.251.2
efe:

Jééé diskutování s kobylema, to je i moje hobby! A zatim jsem to nedokázala nikomu vysvětlit, co mě na tom baví, ale prostě baví. Jakože prostě to zvíře není jen tupej stroj, kde zmáčkneš čudlik a vono to dělá přesně to, co chceš, ale je to entita s vlastním názorem ❤️


Ano, ano, zrovna včera jsme vedly hodně obsáhlou diskusi na téma Žijí ve středočeském kraji tygři? Celou vyjížďku jsem tvrdila, že ne a kobyla, že ano 😂

A co se týká terénu, tak tam to též neřeším, tvrdím, že já určím směr a kobyla cestu 🙂

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 18.04.2024, 13:00:29 xxx.xxx.251.2

To znám, a jak dobře. Mám huculici s vlastním světonázorem a naprosto mi to vyhovuje. Mám ráda diskusi s ní, věřím jejím instinktům a poslouchám, když mi něco říká. Na druhou stranu ona ode mě snese snad vše, reaguje na moje nálady, prostě vedeme spolu řeči. 

Když jsem seděla onehdá na teplokrevníkovi u známé, tak mi to chybělo. Ten kůň se na nic neptal, dělal co jsem chtěla, to jo, ale vůbec do toho nedával vlastní myšlenku. Třeba v terénu neřešil jak to tam vypadá, když dostal pokyn Běž, tak šel, vůbec neřešil, že to je třeba neschůdné, to hucula koukne a řekne Tam nejdu, obejdu to, je to lepší cesta. 

Ale vím, že hodně lidí by zase vyrostlo z huculí nátury, z těch diskuzí a zkoušek 😀 je skvělé, když je člověk a kůň v symbióze.

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 11.04.2024, 09:44:48 xxx.xxx.251.2

Jak to tady čtu, přijdu si ouplně blbě, že nežeru žádný doplňky, nic navíc - pokud se tedy nepočítá čokoláda! Na tý ujíždím pekelně, hlavně 60% a více, mňam.

Občas si v nějakém záchvatu koupím třeba hořčík či železo nebo nějaký multivit - no jako sním to, ale nějaké změny na sobě nepozoruji. Jsem ráda, že ráno vstanu bez hekání z postele, rozhýbu se celkem hned a jsem schopná fungovat. Jak mi bylo řečeno … letos mi přezuli pátý gumy, tak co bych chtěla víc 🙂

Jinak ve vsi máme pekárnu, kde mají úžasný chleba, klasický kváskový voňavý. A pečou navečer, když jsem u koní a ta vůně se line nad ohradou … no slina mi kane, někdy se neovládnu a koupím si cestou domů teplý bochníček a skoro půlku jsem schopná sníst na posezení. A pak mě samosebou není úplně do skoku, mohla bych se zůčastnit soutěže v balonovém létání bez balonu, ale stojí to za to 😀

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 09.04.2024, 14:32:28 xxx.xxx.251.2
JanaJanaJanaJana:

Mustang trace…nevím, chutnalo, krmila jsem to, ale odešla jsem od toho. 

JÁ zkusím ty pamlsky z ruky, to sežere všechno.


Můžu se zeptat proč jste odešla od MT?

Já tedy dávám Reformin, už asi pátý rok, a teď nevím, jestli nemám měnit, jakože má pořád to samé. Ale kobyla to žere, tak nevím jestli se nedržet osvědčeného aneb co funguje, neměň… 

MT u nás na stáji mají dva koně, oba to žerou docela s chutí, z toho jedna vybíravá plnokrevnice, Myši jsem dala ochutnat a prý by to šlo, když to zají mrkví 🙂

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 28.03.2024, 08:16:56 xxx.xxx.251.2
JanaJanaJanaJana:

To jsem dřív nepostřehla-Vy už máte dva koně?


Nee, Piraňa je pes 🙂 australský honácký a přezdívku má z mládí, kdy kousala do všeho a furt, no jako piraňa. Teď jí táhne na třetí rok a už se občas chová jako normální pes, ale přezdívka jí zůstala. 

Obrázek
bassrock
bassrock (74 příspěvků) 27.03.2024, 12:35:15 xxx.xxx.251.2

Piraňa si přetrhla zkřížený vaz v koleni, teď je 5 týdnů od operace a stále dodržujeme klidový režim, procházky na vodítku a krátké. Prý se to stane i jen rychlým pohybem třeba na kluzkém, no ona se pohybovala opravdu dost … a prý mám počítat, že se to na 70% stane i na druhé noze 😟

Díky tomu jsem absentovala u Myši, takže jsem se o víkendu musela odprosit s kilíčkem mrkve 🙂 bylo mi odpuštěno. Myš shazuje srst dost vehementně, klidně bysme osrstily většího ponyho. Mmch ponyho dostali koňové do ohrady na hraní (nově příchozí do ustájení) takže mají v ohradě zábavu. Není to shetland, ale takový ten ušlechtilý poník, docela pěkný, leč neznalý života ve stádě, takže to tam pořád běhá, kvičí, piští … do toho jarní říje u většiny kobyl … no aspoň Myš nepřibrala 😀

A začaly fest lítat mouchy, uši měla kobyla dokousaný do krve, nasadila jsem masku, mám pocit, že letos hodně brzy 🙄

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 27.03.2024, 10:14:27 xxx.xxx.251.2

Horsano, moc ráda čtu tvoje “příběhy z hory” taky ráda brousím po lesích, jen tady u Prahy to není taková divočina, nejčastěji potkám prase (pokud nepočítám cyklisty), o rysovi, jelenovi si můžu nechat jenom zdát. A teď,  co je Piraňa po operaci a v rekonvalescenci, tak se plácáme jenom kolem komína a strašně mi chybí ty naše dlouhé procházky … no ještě tak dva měsíce a snad zase začneme …

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 02.02.2024, 10:19:49 xxx.xxx.251.2

Přesně takhle se chová valach hucul, manžel mojí Myši. On je tam hlídač a šéfík stáda, jakmile je něco nového - nový kůň, nový krmelec, divočák ve výběhu, býček ve výběhu - tak to jde řešit on. Řešil i šikanu holek ze strany velkého teplokrevníka, který odmítal pustit kobyly k senu. Teplokrevník byl odejit 🙃

Prostě je to jeho stádo, cítí za něj zodpovědnost. A jakmile je z ohrady venku, často je neklidný, točí se na místě, hrabe. Vždy až po určité době. Na vyjížďkách (nejezdí sám, vždy je s ním některá z jeho žen, většinou více) je v klidu, ale poslední desítky metrů cestou domů jde velmi velmi svižně, jakmile zahlédne zbytek stáda, uklidní se.

Nejvíce nepříjemný je, když má venku z ohrady u úvaziště čekat třeba na vet nebo kováře. To vydrží tak 25 minut a pak začne tanec okolo hlavy a hrabání. Majitelka to moc neřeší, řekne, že chce být ve stádě a hotovo. Když ho mám na starosti třeba u kování, prostě ho místo úvazu dám do kruhovky, ze které vidí do ohrady na zbytek stáda a zároveň nervozitu vypohybuje. U kováře i vet pak stojí v pohodě.

Žádná z kobyl se tak nechová, ty stojí uvázané ve sleep režimu a čekají. Ale zase ony na veškeré řešení věcí a ochranu mají tohoto Frajera a nás. 

Jinak je ten kůň úžasný, ničeho se nebojí, projde všude jako první, terén čte neomylně a jde bezpečně, rozlišuje kdy vozí malé děti a kdy jede s jezdcem a co si může dovolit. A tak je mu toto chování tolerováno a prostě ho bereme jaký je.

bassrock
bassrock (74 příspěvků) 31.01.2024, 14:09:33 xxx.xxx.251.2

Mám koně naboso, ale pamatuji na Janově Hoře měli koně podkovy s ozuby na podzim a jaro - právě do bláta, ale jen koně, kteří tahali sáně nebo kočár. Ozuby byly šroubovací, nandavací zastamdací, neříkám, že to byla výhra, občas jsme je ztratili, ale účel to plnilo. Když koně netahali, ozuby byly sundané.

Jinak pokud je kluzko, přizpůsobím rychlost, popř.nejedu vůbec. Mám lesokoně pro radost, nemusím jezdit, když není dobré počasí.