Osobně jsme 1x zkusili dát do takto velké voliéry 3 páry horských (1 starší zkušený pár a 2 mladé) a nedopadlo to nejlépe. Mladá samice vlezla starší do budky (ač měly na výběr další 3 budky), zranila ji nohu a zabila 2 mláďata. Pak jsme agresorku prodali známému, kde mu odchovala hned 4 mladé a druhý mladý pár šel do samostatné voliéry 4x1x2 metry.
Za mě to che mnohem větší voliéru (tak těch 4x3x2 metry aspoň), aby šli víc z cesty a obsadil si každý svou část a byl klid. .
dobrý den, jak dlouho necháváte větší druhy papoušků u rodičů, než se úplně osamostatní a začnete je nabízet do světa? Díky.
Já osobně nechávám u rodičů andulky do 8-9 týdnů, korely 9-10 týdnů. Papoušek horský, nádherný i alexandr vousatý min. 12-13týdnů.
Ono to v podstatě vychází cca na to, že jakou dobu mládě stráví v budce, minimálně tak dlouho nechávám u rodičů na bidlu. U větších papoušků to vychází i o pár týdnů déle.
Trpělivost růže přináší. No a teda taky se může stát, že zrovna tento jedinec o to hlazení zájem mít tolik nebude. Prostě zkoušet klidně přes pamlsky, aby se nechal hladit.
Co znám chovatele, tak mají kocoury vždy bokem od koček. Bud v jiné části domu nebo třeba u rodičů mají kocoury a doma jen kočky. Kočky mohou mít i tzv. skrytou říji, to opravdu 100% nepodchytíte jinak než oddělením.
Běžná váha samic je kolem 1,8-2,1 kg v 1,5 roce. Samci mívají 1,9-2,3 kg taky až kolem 1,5 roku. Samice se připouští už kolem 5 měsíců věku při váze 1200g a více. Později už nebývají schopné porodit, pokud se jedná o první vrh. Já jsem připouštěla 1x ročně, mívaly celkem běžně 3-6 mladých.
Tj. oproti klasicky velkým morčatům jsou větší, lze je spolu normálně chovat. Samozřejmě se dají i křížit a tak velká část cuyů bez plvodu je prostě malá. ☹️ Jinak já měla 4 cuy samice se 2 klasicky velkými samičkami a kápo byla ta klasická samička s váhou 0,8 kg. 😀Na fotu první srovnávačka s klasicky velkou tříbarevnou samičkou.
Co je za mě velkou nevýhodou a to bylo i důvodem, proč jsme chov ukončila, je jejich délka dožití. Běžně se dožívají 2,5-4 let. Starší kusy jsou výjimka. Taky jim nedělá dobře teplo, takže jsem o část chovu přišla dík vedrům. Ač byli na betonu v dřevěném domku (ve výbězích) a normálně velkým morčatům to vyhovovalo, cuyové odcházeli na infarkty. ☹️ Navíc teda povahy u nich taky trochu haprovaly - některé kusy byly úplně v pohodě, jiné dost divočáci. Jednoho samcem jsem musela z chovu vyřadit (lépe řečeno do něj dík tomuto nijak nezasáhl), ten normálně hned hryzal. A to byl s PP.
Tak tak agapornisové jsou prostě od rány a nejlíp je jim v páru. Navíc kdoví, jak starý papoušek to je a co má za sebou (do zverimexu v 90% jdou papoušci z výkupů).
Osobně černou slunečnici alexům (nyní čínští a vousatí, dříve i velcí a černohlaví) dáváme už 7 let a negativní dopad nepozorujeme. Zkoušeli jsme i žíhanou a bílou, ale černou berou i nejlépe.
Směs si mícháme sami v poměru: proso bílé, žluté, červené a bílé (celkem 55%), kardi (15%), oves (15%), slunečnice (10%) a čirok (5%).
Dobrý den, já mám doma dvouměsíční korelu a nevím jaké je to pohlaví. Já vím že ještě to nejde moc poznat ale i tak se ptám jestli to nejde nějak poznat
U korel to poznat dle fotky nejde, pokud to není dospělý kus.
Můžete odposlouchat, zda nezačne zpívat (pískat). To začínají samci už kolem 3.-4.měsíce. Poté leda počkat na plné vybarvení po přepeření v 10 měsících (samec přijde o vlnkování na spodku ocasních brk).
Já osobně už kvůli tomu dělám u mladých test pohlaví z krve. A hned je jasno. 👍
Voliéru mam 5x1,8x2 mám pletivo 1,7az1,8 oko je 14x14 no mam 2 pary korel a hrozne moc bych chtěl ty Číňany
Tak to mají místo, toho bych se nebála. 🙂 Za mě jen doporučím víc míst s krmením. My krmíme na 3 místech a dobrý. Každý druh si našel svůj “kout”.
Jinak my máme pletivo 19 x 19 mm, síla drátu 2 mm. Samozřejmostí je u tohoto druhu celokovový rám. Jsou to fakt dřevorubci.
U těch ok 14x14 a síle drátu 1,7-1,8 mm by to snad mělo taky jít. Případně mrkněte na alexandry vousaté. Jsou to takoví menší číňani, mají ještě pestřejší prsa a nejsou tak desktruktivní. Ty máme za klasikou pletivem 12x12mm. 🙂
My je máme společně ve voliéře 5,5x2x2 metry. Korely jsou tam jen samci, pak 1 pár alexandrů čínských, 1 pár papoušků horských a 1 pár rosel pestrých. Všichni si dělají své skupinky dle druhu. Občas sedí korely u číňanů. Na pohodu. Viz foto.
Průjem je to od pohledu. Jako první pomoc doma nasaďte heřmánkový čaj a ideálně sežeňte živočišné uhlí pro papoušky. A vemte trus s sebou ke specialistovi, zda nemá parazity.
Za mě vám ty čínské ty japonské uklovou. Ono jsou často dost agresivní i mezi sebou. Měla jsem je oboje a ten rozdíl ve velikosti je markantní! Japonské jsou tak 4-5x větší než čínské!