Aktuálně: 4 570 inzerátů178 100 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů
pommovi
pommovi (149 příspěvků) 25.08.2023, 12:37:33 xxx.xxx.63.34
AAA:

Zdravím,toto řešení není dobré,ptáci mohou hlady uhynout,do záletu prostě nepůjdou.Toto mám nohokráte za sebou,dám závěsná krmítka i do výletu,žerou hlavně z nich,postupně dostanou odvahu prozkoumat zálet a najdou krmivo i tam,pokud pravidelně ubývá,můžete přerušit krmení ve výletu.

Na základě tohoto problému uhyne pousta ptáků hlady,hlavně menší druhy,ty potřebují stravu poměrně rychle,děnně a často.Velké druhy papoušků často trucují a neberou krmivo ani když ho mají na dosah.

Proto je třeba každého nového ptáka hlídat,jestli krmivo najde a také hlídat i ptáky,které umístíte do nového prostředí.

Momentálně řeším velkou aru,staršího samce,nejde do záletu,přitom vidí samici,že tam chodí a nejde za ní,už je to přes týden a krmím ho stále venku,on na to postupně přijde,ale prostě změna prostředí a bojí se tam jít.Venku žere úplně vše,je v kondici,prostě musím čekat,nestresovat zaháněním.

Co mám vypozorováno,čím inteligentnější pták,tím větší problém,nové prostředí vnímá podstatně jinak,než třeba andulka,ta prošmejdí během pár hodin voliéru komplet.


Tak ono zásadní otázka bude, jak dlouho je dotyčný v té voliéře má. Dle infa, že musí krmit venku, předpokládám, že už delší dobu a že je to jen o tom, že nemají důvod prozkoumávat další část voliéry. 

Samozřejmě, že to chce dát krmení dovnitř a koukat, zda krmení už našli. Což se lehce pozná. Ne je nechat týden o hladu, aby padli - o tom jsem taky nikde nepsala. ;) 

PS: Ty dveře jsou za mě celkem zbytečné. Máte druhy, které naší zimu zvládají na jedničku. Pro ně je hlavní nebýt v průvanu a na dešti, pak vydrží v klidu i mrazy. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 25.08.2023, 12:31:40 xxx.xxx.63.34
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 24.08.2023, 07:50:38

Perlové korely jsou samci i samice. Ač z naší zkušenosti u odchovů samice převládají, není to pravidlo. 

Možná dotyčný měl na mysli dospělé ptáky - tam platí, že perlování zůstává jen samici. Samci se to kolem 10.měsíce, kdy přepeřují na dospělácký šat ztratí. 

Takže zásadní otázka je, jak starou korelu doma máte? Pokud je to letošní mládě, uvidíte až po přepeření. Plus můžete zkusit odpozorovat, zda zpívá - zpívají jen samci. ;) 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 25.08.2023, 12:29:22 xxx.xxx.63.34

Tak alexové čínští jsou hejnoví -) ano, lze je chovat po více párech. 

Dobré zkušenosti s tím má např. Zoopark Chomutov a Zoo Ostrava, kde jim krásně odchovávají.  viz: https://www.ararauna.cz/2023/08/chov-alexandru-cinskych-v-kolonii-se-ostravske-zoo-dari-letos-vyvedli-19-mladat/ 

Na ifaunu chodil jeden pán, který měl také hejno číňanů a chválil si to. Bydlel v Krkonoších, snášeli zimu bez problémů. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 23.08.2023, 12:26:57 xxx.xxx.63.34
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 22.08.2023, 10:20:21

Prevence je vidět prostředí, odkud papouška kupuji (prohlédnout si všechny ptáky, zda jsou akční, bez průjmů a vápenky) + doma kápnout kapku ivomecu novému papouškovi pod křídlo jako 100% jistotu. 

Já si jí před lety 2x přinesla s andulkou ze zverimexu. Po první zkušenosti už chodí všichni papoušci do karantény. Takže tam stačilo přeléčit tu jednu novou a až byla 100% zdravá, tak pak pustit do hejna. 

Pokud už se objeví, tak přeléčit celý chov + vše vydezinfikovat. Po 14 dnech zopakovat a tak dokola dokud nebude zcela pryč. 

Doporučuji si pročíst: https://vero-bardo-budgie.webnode.cz/nemoci/ptaci-svrab-vapenka/ 

a https://zverolekarka.com/vapenka/#Vapenka_andulek 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 20.08.2023, 16:06:02 xxx.xxx.63.34

Pokud vybírá jen slunečnici, prostě mu tam nechte zbytek směsi dokud si nevezme i tu. On u plné misky hlady neumře. 

Pokud ho budete krmit jen slunečnicí, brzy zatloustne a odejde vám na játra. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 17.08.2023, 13:16:48 xxx.xxx.63.34

Co vím od chovatelů větších australských druhů, většinou jim hnízdili do těch cca 10-13 let . Kolik se dožívali většinou nevěděli.- jak přestali mít mladé, dávali je často od výkupů. 😕

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 15.08.2023, 13:17:28 xxx.xxx.63.34

Větve na okus jsou velmi důležité, obsahují mnohé cenné látky a poskytují ptákům nekonečnou zábavu. V zimě částečně nahrazují zelené krmivo. Nabízíme větve olistěné, rozkvetlé, s plody a v zimě s pupeny. Pozor na postřiky u ovocných stromů a na jedovaté druhy ! Můžeme použít např: vrba, lípa, líska, olše, bříza, javor, dub, buk, smrk, borovice, bez černý a větve ovocných stromů. 

Takže ano, normálně i s  listy. Jen počítejte, že listy buď oštípou na zem nebo brzy uschnou. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 12.08.2023, 17:20:32 xxx.xxx.63.34

Pokud si někdo zamlouvá papouška, který ještě není k odběru nebo ho tu chce nechat déle (např. odběr po dovolené), tak ano, rezervační poplatek beru oproti rezervační smlouvě.  Inzerát na něj pak mažu. 

Na “slovo” zamlouvám pouze pár dní (např. zavolá někdo ve středu, že by si v sobotu přijel) a nechávám inzerát dál viset s tím, že pokud se někdo další ozve, ukládám si kontakt a pak píšu papoušek odjel/neodjel. 

A taky si nechávám potvrzovat SMS/zavoláním, že si dotyčný pro papouška skutečně jede. Už jsem několikrát seděla doma a nikdo nedorazil. 

PS: Pozor - dle zákona je záloha vratná. Rezervační poplatek nikoli. Také doporučuji si dát do rezervační smlouvy i do jakého data (max.) si musí dotyčný papouška odebrat a jinak, že propadají peníze chovateli na další krmení a péči o papouška. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 12.08.2023, 17:14:21 xxx.xxx.63.34

A jaký druh papouška máte? jak staří jsou? To jsou dost důležité informace. 🙂

Ale jinak pokud k sobě nechovají náklonost - aspoň nějaké to probírání peří, apod. tak bych moc šanci na mladé neviděla. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 12.08.2023, 17:11:50 xxx.xxx.63.34
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 12.08.2023, 07:56:25

Držím palce. ;) 

Nám zasedala královská pravidelně až tak na 2.-4.vejce. Své úplně první vajíčko snesla ve výletu. Přendala jsem ho tehdy do budky a do té doby už nesla tam. První rok snesla dokonce 11 vajec, ale postupně je rozbila, jak do nich skákala. Na další sezónu jsme ji upravili budku na Lko. To měla 5 vajec, seděla jak přikovaná. A měla to čisté. Další rok snesla 10 vajec, 5 jsme jí jich vzala, aby to obsedla a všechno nakonec čisté. Zase seděla nádherně. To už jsem to tehdy rozsekla s tím, že je chudák snaživá a nedočká se…

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 10.08.2023, 13:30:35 xxx.xxx.63.34
Anonymní:

Ze zverimexu je vždycky problém že neznáte její stáří. A papoušek ze zverimexu se taky téměř nikdy pořádně neochočí. Pokud na ochočení a mazlení netrváte, tak OK, ale pokud jste toužili po domácím mazlíčkovi, který vám bude sedět na ruce, tak doporučuji korelu prodat někomu do chovu a zaměřit se v inzerci, nikoliv ve zverimexu, na ručně dokrmené papoušky.


Já bych jen dodala, že stačí vzít mládě po odstavu. tj. ve věku 9-10 týdnů a krásně se ochočí taky. Moje několikaletá zkušenost. ;) 

Málokterý papoušek si svou klec či misku s krmením nebrání, zvlášť dokud není zvyklý na svého majitele. Chce to trpělivost a čas. Musí zjistit, že jí neublížíte. Bůhví cosi už zažila (výkup, cesta do zverimexu, atd.). A ano, je i možnost, že se nikdy tolik neochočí a bude se bát. To u papouška ze zverimexu nikdy nevíte. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 10.08.2023, 13:26:44 xxx.xxx.63.34

Může sednout a nemusí. První snůšky bývají vždy u větších druhů s otazníkem. 

Nicméně jak píše Zappe, za mě bych byla ráda, že si takhle super k sobě sedli a klidně si na pevné sezení na vejcích ten rok počkala. ;) Nám třeba králováci šli na první pohled  k sobě (samci byli 4 roky, samici 3 roky - spolu od půl roku samice)  - krmili se, samice seděla jak přikovaná, ale dle všeho ji samec nepojímal. ☹️ Samice mi bylo obzvláště líto, že z toho nic nebylo, když tak pěkně seděla. Bohužel se mi nepodařilo najít podobně starý protějšek, takže jsme ji v 5 letech nakonec prodali. Samce teda taky, ale šli každý zvlášť.

Tak aspoň vzpomínkové foto. Nechala jsem si je tehdy koupit za porod dcery, tak jsem to nesla hůř, že šli pryč…ale zas nač je trápit, když jim to spolu nešlo. 

Obrázek Obrázek
pommovi
pommovi (149 příspěvků) 09.08.2023, 09:50:41 xxx.xxx.63.34
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 08.08.2023, 20:56:17

Je pravda, že alexové jsou s nimi rychle hotoví. Ale oni teda s každou kostkou. 😀 Austrálie je bere bez ztrát. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 07.08.2023, 09:53:12 xxx.xxx.233.198

Já bych se řídila tím, kolik odchovají v prvním hnízdě. Znám i případ, kdy odchovali 9 ks najednou a takové ptáky už bych znovu hnízdit nenechala. Za mě pokud odchovají do 4 mláďat a máte na ně odběr, nechala bych je sednout. Pokud odchovají víc jak ty 4ks, už bych je nechala odpočívat. 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 07.08.2023, 09:50:17 xxx.xxx.233.198

Záleží, co hledáte. Osobně jsem už několik nádherných na mazlíčky prodala a noví majitelé jsou spokojení. Jedná se o klidného papouška, který není hlučný. V průměru se naučí kolem 10 slov. 

Prolet potřebuje každý papoušek. Ať je to andulka nebo větší druh. Takže s tím počítat 100% u všech, že to chce na pár hodin pustit. Není nic smutnějšího než papoušek, který žije jen v kleci a neumí pak ani popolétnout. ☹️ 

pommovi
pommovi (149 příspěvků) 07.08.2023, 09:48:02 xxx.xxx.233.198

Buďte ráda, že vzorně krmí a nezasahujte jim do toho. 

Beru mladé do ruky běžně 2-3x do týdne(!) a člověka se nebojí. Kdo si je bere po odstavu (min. měsíc na bidle) na mazlíčky, má je do 1-2 týdnů na ruce. Tj. úplně to takto stačí.