Aktuálně: 4 564 inzerátů178 370 diskuzních příspěvků17 809 uživatelů

Čeština je krásný jazyk

Anonymní (neregistrovaný) 13.10.2023, 07:43:09 xxx.xxx.123.134

Líbilo se mi slovo z nějaké diskuze v tomto týdnu, kde psaní psala že nechá fenku “poběhnout”. Čeština, krásný jazyk.

kometa
kometa (4425 příspěvků) 13.10.2023, 08:50:05 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.10.2023, 07:43:09

Ono by to bylo pěkné a vtipné, kdyby to nepsal nějaký amatér. který se už nemůže dočkat, až začne produkovat štěňata.

megi-the-pes
megi-the-pes (2299 příspěvků) 13.11.2023, 08:41:26 xxx.xxx.124.42

Podezírám ho, hamouna, že těm nebohým kočkám hodlá večeři sežrat, nemám totiž co krmit někoho jiného, než jen výhradně Jeho Výsost.

Podle mě je tam čárka navíc. Je, není? Víc navíc?
Tři sta z Vás se v práci určitě nudí, pomoc? 🙂

kometa
kometa (4425 příspěvků) 13.11.2023, 09:39:13 xxx.xxx.224.101
megi-the-pes:

Podezírám ho, hamouna, že těm nebohým kočkám hodlá večeři sežrat, nemám totiž co krmit někoho jiného, než jen výhradně Jeho Výsost.

Podle mě je tam čárka navíc. Je, není? Víc navíc?
Tři sta z Vás se v práci určitě nudí, pomoc? 🙂


Za mě ne. Obecně je lepší čárka navíc, než chybějící. A v tomhle textu mě neuráží.

balu
balu (1656 příspěvků) 13.11.2023, 09:55:56 xxx.xxx.152.98

Poslega, prga - to je nějaká pražština nebo středočeština, ne? Tyto výrazy tady na Moravě neznáme. Když jsem poprvé slyšela, že “planeta je prga”, říkala jsem si CO že je planeta? Dodnes nemohu rozdýchat, čím jsou krmeny děti na “déčku”. Jsem ráda, že už nemám malé děti. 

Buggyra
Buggyra (3338 příspěvků) 13.11.2023, 10:01:17 xxx.xxx.198.226

Mně tam ta poslední čárka nevadí, ale asi by tam být vyloženě nemusela, to asi záleží na tom, jak moc chce autor poslední informaci zdůraznit.

Plaka
Plaka (405 příspěvků) 14.11.2023, 00:41:43 xxx:xxx.1987:cd34
balu:

Poslega, prga - to je nějaká pražština nebo středočeština, ne? Tyto výrazy tady na Moravě neznáme. Když jsem poprvé slyšela, že “planeta je prga”, říkala jsem si CO že je planeta? Dodnes nemohu rozdýchat, čím jsou krmeny děti na “déčku”. Jsem ráda, že už nemám malé děti. 


To jsme v minulým století říkali při vybice. Když prvni protihráčka padla, byla prga prda. 🙂

balu
balu (1656 příspěvků) 14.11.2023, 08:30:11 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 14.11.2023, 00:41:43

 My jsme to při vybišce (tak se tu říká vybíjené - nebo spíš říkalo v mém mládí, teď nevím) neříkali.

Plako, kde jste tu vybíjenou hrála? Trefila jsem tu Prahu a střední Čechy? 

megi-the-pes
megi-the-pes (2299 příspěvků) 14.11.2023, 08:51:59 xxx.xxx.124.42

Vybíjená byla výborná. 🙂 Nic pro měkkoše. Rozstřílely jsme okres, kraj… a že kam pojedeme příště? Nikam, státní kolo nebylo. 
Ale pamatuji si, že u rozpočítávání, což se konalo snad v každé hodině TV, se říkalo
prvá, druhá.
Pozůstatek ruštiny, nebo jen kvůli rýmu?

Bobca
Bobca (1015 příspěvků) 14.11.2023, 09:10:54 xxx.xxx.20.192

ano taky vybiška..(ale ta prga se u nás neříkala)…Pocházím z dědiny mezi Rýmařovem,Šternberkem a Uničovem…Směska nářečí…Osídlovalo se po válce pohraničí,takže tam se dá slyšet všechno..Já,ovlivněná ještě tchýní-přistěhovali se z “Tróbek”(Troubky u Přerova)…Moje máma pocházela od Uherského Brodu-Slovácko-"užička"..a táta-Volyňák.."gajuč",kakajo"..Já-nevím s kama to mám,ale říkám “dule”(dole)..jijou(jedí-jí)..nende(nejde)..Všude hned poznají,že nejsem z tama😊

Kamarádku mám od FM,takže věty..Stydím se “koho čeho”..jdu do řezníka..Pochytila jsem od ní hodně"výrazů"..V Kostelci n.Orlicí-nástavba-jsme se sešli spolužáci z celé republiky,takže to bylo zajímavé..Kladno,Praha,Krkonoše,Vsetín,Litomyšl.Valmez..HavlBrod..Pardubice-to když jsem první den slyšela “votevři vokno”..voči a “viď”..a to zpívání,jsem myslela,že pojedu dom..byla jsem na internátě..I z Písku u Jablunkova-napůl polsky…4 holky,co mluvily “kratce” a ostravským nářečím…🙂

Někde tu byl hantec..věděla jsem všechny výrazy v testu,bo brácha studoval v Brně a já to od něho pochytila..

to jsou nářečí,ale přesně-čím jsou krmeny děti na “déčku”. Jsem ráda, že už nemám malé děti…Připojuji se….👍

Sarah01
Sarah01 (1684 příspěvků) 14.11.2023, 09:54:59 xxx.xxx.11.197
Bobca:

ano taky vybiška..(ale ta prga se u nás neříkala)…Pocházím z dědiny mezi Rýmařovem,Šternberkem a Uničovem…Směska nářečí…Osídlovalo se po válce pohraničí,takže tam se dá slyšet všechno..Já,ovlivněná ještě tchýní-přistěhovali se z “Tróbek”(Troubky u Přerova)…Moje máma pocházela od Uherského Brodu-Slovácko-"užička"..a táta-Volyňák.."gajuč",kakajo"..Já-nevím s kama to mám,ale říkám “dule”(dole)..jijou(jedí-jí)..nende(nejde)..Všude hned poznají,že nejsem z tama😊

Kamarádku mám od FM,takže věty..Stydím se “koho čeho”..jdu do řezníka..Pochytila jsem od ní hodně"výrazů"..V Kostelci n.Orlicí-nástavba-jsme se sešli spolužáci z celé republiky,takže to bylo zajímavé..Kladno,Praha,Krkonoše,Vsetín,Litomyšl.Valmez..HavlBrod..Pardubice-to když jsem první den slyšela “votevři vokno”..voči a “viď”..a to zpívání,jsem myslela,že pojedu dom..byla jsem na internátě..I z Písku u Jablunkova-napůl polsky…4 holky,co mluvily “kratce” a ostravským nářečím…🙂

Někde tu byl hantec..věděla jsem všechny výrazy v testu,bo brácha studoval v Brně a já to od něho pochytila..

to jsou nářečí,ale přesně-čím jsou krmeny děti na “déčku”. Jsem ráda, že už nemám malé děti…Připojuji se….👍


Já pocházím z Břeclavska, na Bruntálsku bydlím už cca 35 let. Takže jsem si prošla taky různými nářečími, ale na něco jsem si nezvykla a nenaučila se to.  Třeba u nás se nikdy neříkalo “s kama” ale odkud nebo když už tak “odkaď". Taky se u nás říkalo ”jijou, důle, nende" a třeba ty “voči” nebo "votevři vokno" taky. Tady u Bruntálu jsem se naučila víc mluvit spisovně, protože nářečí z jižní Moravy občas někdo nerozuměl a zdejší mně jaksi nepřirostlo.

Bobca
Bobca (1015 příspěvků) 14.11.2023, 16:00:11 xxx.xxx.20.192
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 14.11.2023, 08:51:59

prvá,druhá…protože pak se to rozdělilo na ta 2 družstvapři vybišce…Nebo “první” šly třeba skákat do dálky a "druzí"do výšky…Bylo nás ve třídě hodně…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.