Aktuálně: 4 647 inzerátů177 482 diskuzních příspěvků17 794 uživatelů

Volně žijící ptactvo

Vraždit (neregistrovaný) 28.08.2023, 21:44:09 xxx.xxx.35.13

U nás asi nikdy nebudou, ale je to celkem kousek a je to realita střední Evropy.

Rustica (neregistrovaný) 29.08.2023, 09:44:32 xxx.xxx.249.3

Dnes se zaměříme na jednoho z nejpestřejších našich ptáků. Lednáček říční, přezdívaný létající drahokam, žije v blízkosti vodních toků.

Rustica (neregistrovaný) 30.08.2023, 07:21:55 xxx.xxx.249.3

Straka obecná, krásný pták se špatnou pověstí. Nutno podotknout, že zaslouženě. Ve velkém plení hnízda malých pěvců.

Vraždit (neregistrovaný) 30.08.2023, 07:42:00 xxx.xxx.56.206

Žluva hajní (Oriolus oriolus), jediný zástupce čeledi žluvovitých. Její zpěv typický pro listnaté lesy a sady i charakteristické výrazné zbarvení samců ji v našich končinách činí nezaměnitelnou.

vraždit (neregistrovaný) 30.08.2023, 07:46:19 xxx.xxx.56.206

Jediný zástupce čeledi žluvovitých u nás. Naše středoevropská populace přilétá na přelomu dubna a května zpravidla z jižní a jihovýchodní Afriky.

Zrzavci
Zrzavci (2935 příspěvků) 30.08.2023, 08:13:15 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Rustica z 30.08.2023, 07:21:55

Ve velkém plení hnízda malých pěvců.

Byla jsem svědkem i útoků dvou strak na kotě. Byly nemilosrdný (jo jasně,chápu, je to pro ně v budoucnu ohrožení, tak proč to nezlikvidovat v zárodku, to nebezpečí), kdybych nezasáhla, bylo by to fakt hnusný.

A to mám pro straky slabost a dvě máme na kontě jako zachráněný.

bambule
bambule (422 příspěvků) 30.08.2023, 08:54:48 xxx.xxx.51.97
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 30.08.2023, 08:13:15

Jak Vy máte slabost pro straky, tak já pro krkavce. K mému velkému potěšení u nás v háji letos hnízdil pár a podařilo se jim odchovat asi dvě nebo tři mladé. Vždycky je ráda pozoruji a ještě radši mám jejich křik a volání. 

bambule
bambule (422 příspěvků) 30.08.2023, 08:57:49 xxx.xxx.51.97

Jinak letos se mi podařilo zahlédnout i žlunu zelenou. Přiletěla k nám do předzahrádky, první chvíli jsem si myslela, že někomu uletěl papoušek🙃

Zrzavci
Zrzavci (2935 příspěvků) 30.08.2023, 09:12:32 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 30.08.2023, 08:54:48

No né, počkejte, tak to on krkavec je můj sen. Mít doma - třeba nějakýho handicápovanýho. Miluju krkavcovitý obecně pro jejich neskutečnou ingeligenci. Máme dlouholetý pár na chalupě a když mají mladý a pořádají ty socializační lety, to je paráda. Kousek od Domečku je taky jeden pár, ten jsem ještě s mladýma neviděla. Taky čápíky mám ráda - máme kousek od nás hnízdo - letos se jim podařilo vyvést tři kousky. vidět všech pět jako rodinku pohromadě na louce, byla úúúúžasnost úžasná. Mám ptáky ráda obecně, jsou boží. Měli jsme léta andulky, naučila jsem je chodit u nohy, jeden uměl aportovat kufříček, měli skvělý přivolání. Ten poslední, když byl puštěný na zahradě, okřikoval sýkorky, ať jsou zticha 😀

Žlunu máme na zahradě na chalupě už taky roky. Je krásná, hodně plachá, ale krásná, občas přijde na krmítko a to je pokoukáníčko.

bambule
bambule (422 příspěvků) 30.08.2023, 10:08:09 xxx.xxx.51.97

Jo i sojky jsou fajn, onehdy si mě jedna pěkně zblízka prohlížela. V krmítku se chovají jak vysavač. Prostě jede dokud je co žrát.

Letos u nás ve městě poprvé hnízdil pár čápů. Mladé asi nevyvedli, ale celé město z nich mělo velkou radost. 

Na chalupě v Bílých Karpatech je krkavců hodně. Ale u nás jsem je viděla letos poprvé. 

Rustica (neregistrovaný) 30.08.2023, 10:10:13 xxx.xxx.249.3
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 30.08.2023, 10:08:09

Čápi jsou také fajn a určitě jim jeden den budeme také věnovat. V mém okolí pozoruči čím dál častěji i vzácné čápy černé. Rozšiřují se a jsou pro mě ještě krásnější než čáp bílý.

Zrzavci
Zrzavci (2935 příspěvků) 30.08.2023, 10:18:02 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 30.08.2023, 10:08:09

Jé-eh, máte chalupu v Bílých Karpatech? Pokud ano hrne se k Vám právě obří mrak závistivosti, musí tam být krásně. ale ne, nezávidim, protože už vim, že kdybych odtamtud měla vždy odjíždět po víkendu domů, urvalo by mi to vnitřnosti, takže ne, nezávidim, jen trošánek, malinkatě. 🙂

U nás loni čápi taky neodchovali, měli mladé, ale pak se našly dole pod hnízdem. Tak to letos dohnali a mají opravdu tři krásné kousky.

Sojku jsme jednou krmili z ruky - v záchranné stanici v SOOSu. Vyhlídla si nás a nosila nám ukazovat, svoje poklady! Bylo to úžasný, byli jsme tam hrozně, hrozně dlouhoud dobu. pak tam přišli uřvaný germáni a celý nám to zkazili. ale na tom ptákovi bylo hrozně vidět, jak má radost, že se může chlubit, komunikovat.  To asi nikdá nezapomenu. A taky jak jseme ve Vyškově v ZOO krmili krvace z ruky.Hrozně jsme se báli, že jako to vezme, bude to bolet, ale bylo to něžný pohlazení, bral to opravdu opatrně /byly to povolené krmení, co tam prodávali/. Pak mu přišlo, že ho krmím málo, a chtěl mi ukrást ten pytlík. A jednou cestou do práce se mi málem podařilo na sídláku v Prahé nakrmit z ruky divokýho havrana, zkazil mi to projíždějící autobus a pak už jsem musela jít. Taky to bylo moc hezký. 

Víte že je tohle:

https://www.birdlife.cz/capi/

Jestli tam ti Vaši čápi nejsou zanesení, tak je tam poinformujte. 

Zrzavci
Zrzavci (2935 příspěvků) 30.08.2023, 10:21:39 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Rustica z 30.08.2023, 10:10:13

Jooo?? Rozšiřují se??? Já ho viděla jen jednou jedinkrát cestou na chalupu. Já mám radši teda bílýho, má proti černému hezčí kukuč (což je , chápu, velmi nespravedlivý 😀 )

A víte co mě překvapilo ? Hlas volavky, to je za soumraku, jak když po vás jde pterodaktyl 😀 a když jsem u toho hlasu, překvapil mě kdysi datel. Člověk zná čistě jen to jeho bubnování, hlas jsem vlastně slyšela prvně  až před asi osmi lety a překvapilo mě, že to není hlas dravce, kam bych to bývala řadila spíš, ale je to datel. Máme kousek od nás rajon taky jednoho datla a to mě taky baví ho pozorovat. Prvně jsem ho taky letos zjara viděla pořádně lítat - ne přelétávat, ale lítat nad svým prostorem, když na něj přišlo to jaro právě 😀

bambule
bambule (422 příspěvků) 30.08.2023, 11:05:29 xxx.xxx.51.97
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 30.08.2023, 10:21:39

Jo máme tam chalupu. Nikdy se mi z tama nechce odjíždět. I když na chatě nemáme vodu ( nosíme ji ze studánky) a v podstatě máme jenom elektřinu a to se občas stane, že nefunguje ani ta, tak je to pro mě to nej místo na světě. Jen kdyby nebylo tolik turistů, jsou jako mor a vlezou vám skoro do chalupy nebo pod pergolu. Vytáhnou svačiny, že si potřebují odpočinout. V lese je po nich bordel. Auta odstaví kdekoliv se jim umane. A speciální odrůda jsou ti kteří tam hledají jakousi magii, tanci s🥁 po loukách, provádí podivné dechové cvičení na karimatkach, objímají ve velkém stromy a šeptají jim své tajemství (nic proti objímačům, ale čeho je moc, toho je příliš) a staví v lese kruhy ze šišek, aby tu magii přilákali k sobě. 

No to jsem se rozepsala…kdo tohle nezažije, nepochopí 😁

Zrzavci
Zrzavci (2935 příspěvků) 30.08.2023, 11:07:59 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 30.08.2023, 11:05:29

Já to chápu, to je navíc po tom filmu. Střílela bych to. každej kdo chce opustit město by měl projít školením, testem a 60 denním kurzem, jak se chovat venku. Měl by dostat čip a fotokameru na hlavu, aby se vidělo, jak se chová a pokud zhovadile, následoval by několikaměsíční trest ve formě úklid po lesích!

To by šlo, ne? 😀

bambule
bambule (422 příspěvků) 30.08.2023, 11:13:48 xxx.xxx.51.97
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 30.08.2023, 11:07:59

S tím naprosto souhlasím. Náš mladý pán je z nich vždycky na větvi, že nosí šílené barevné outdoor oblečení. Podle toho pozná člověk místního nebo tůristu. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.