Aktuálně: 4 979 inzerátů173 945 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

přikrmovat? ano nebo ne?

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 13.11.2023, 08:02:36 xxx:xxx.a28d:c9dc

Zdravím🙂. Teď jsem v Ekolistu narazila na článek o přikrmování venkovního ptactva a trochu mě znervoznil. Sama sebe řadím mezi nadšené krmiče, letos mám na zimu nachystaný metrák slunečnice, velký pytel ořechů a 10kg lojových koulí  a další dobroty. Lákám ptáky z širokého okolí k nám do sadu za vesnici. Tam navác mají spoustu ovoce, co sme nechali na stromech. Myslíte, že je to opravdu k jejich škodě? 

Krmítka každý týden desinfikuju savem. Tkay mě překvapil nákres toho otevřeného krmítka , bez stříšky.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-anderle-co-byste-meli-vedet-nez-se-pustite-do-prikrmovani-ptaku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.11.2023, 08:24:33 xxx.xxx.198.226

Přikrmovala bych podle toho, co odborník doporučuje. Však já vidím v těchto mírných zimách, jak slepice stále chodí hrabat žížaly do hnoje. Momentálně se mi vůbec u slepic nezvedla ještě krmná dávka z letní na zimní. Takže podle mě to dává smysl.

kometa
kometa (4173 příspěvků) 13.11.2023, 10:03:45 xxx.xxx.224.101
drvodelkafialova:

Zdravím🙂. Teď jsem v Ekolistu narazila na článek o přikrmování venkovního ptactva a trochu mě znervoznil. Sama sebe řadím mezi nadšené krmiče, letos mám na zimu nachystaný metrák slunečnice, velký pytel ořechů a 10kg lojových koulí  a další dobroty. Lákám ptáky z širokého okolí k nám do sadu za vesnici. Tam navác mají spoustu ovoce, co sme nechali na stromech. Myslíte, že je to opravdu k jejich škodě? 

Krmítka každý týden desinfikuju savem. Tkay mě překvapil nákres toho otevřeného krmítka , bez stříšky.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-anderle-co-byste-meli-vedet-nez-se-pustite-do-prikrmovani-ptaku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Za mě, co jsem si odnesla z ornitologických vycházek. Krmím slunečnici a lesknici (tuk + bílkoviny) na otevřeném krmítku a lojové koule.

Dezinfekce savem mě teda nikdy nenapadla. Nestačí přirozené UV záření?

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.11.2023, 12:53:00 xxx.xxx.198.226

To je jako kdybych dala slepičí krmítko na sluníčko s tím, že UV bude stačit na desinfekci, aby mi ptáci na slepice nepřenesli žádné choroby 🙂 

Já teda nekrmím, ale na desinfekci jakoukoli bych se vykašlala zvysoka, prostě jsou ptáčkové v přírodě, tak ať se snaží. Když se na jednom nahlodaném jablku vystřídá deset hejlů a ještě veverka s plchem, tak jim to opravdu nikdo desinfikovat nechodí.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 13.11.2023, 14:26:37 xxx.xxx.121.12

taky jsem článek četla - nebudu se chovat jinak, než v letech předchozích. Na zahradě máme hodně ptáků - od střízlíka a králíčka, až po vrány šedivky… Sypu slunečnici do krmítek (dřevěných) a slunečnici a nějaké směsky různých zrní na zem. Lojové koule používám bez sítěk - a mizí rychle. 

Zatím krmím od minulého týdne jen slunečnici (do krmítek i na zem)- a už tu byly sýkorky koňadry, modřinky, uhelníčci a moje oblíbené (celoročně v borovici poskakující) parukářky. Babka má zatím absenci. Lítá spousta brhlíků, kosáci, strakapoudi, zvonci, vrabčáci (domácí), hrdličky, straky, sojky i dlask a červenka už dorazili. Kromě pěnkav tu byl i jíkavec - už loni jsme měla pocit, že je někde v okolí celoročně. Lítávali v lednu - když byla velká zima tak v prosinci - a už druhý rok jsou již brzy na podzim. Je jich maličko (pár??) - ale jsou. Jo a podle hromady peří je jasné, že nadále ke strávníkům patří i krahujík.

fotky z let minulých 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
list
list (562 příspěvků) 13.11.2023, 15:11:03 xxx.xxx.170.206

Mě se teda ve výše uvedeném článku nelíbí už ta úvaha, že přikrmovat se nemá, neboť to tak příroda zařídila. Což je argument dost zavádějící, protože dnešní evropská krajina je té přirozené a přírodní dosti vdálená. V české krajině dnešních dní není dostatek příležitostí k uživení dostatečné populace ptactva, neboť většinu půdy máme zastavěnou, či zemědělskou, bez mezí a remízků, kde by byly plevele ptáky na zimu zásobící. Produkční rostliny se sklidí téměř beze zbytků, pokud se vysadí nějaké zelené hnojení, nemá šanci vytvrořit semena, protože ani v dnešních teplých zimách není dostatečně teplo na produkci semen. 

K té dezinfekci - osobně krmítka nedezinfikuju, jen maximálně opláchnu čistou vodou. Pokud mi na krmítko naletí nakažený pták, patogen roznese i mimo krmítko - na větve stromů a keřů, zdi atp. Savo dle mého názoru ani není nejvhodnějším prostředkem,  pokud bych chtěl použít opravdu něco, co rozpustí i tasemnici (to mám vyzkoušené), použil bych roztok Domestosu, ten alespoň tolik nesmrdí. 

Anonymní (neregistrovaný) 14.11.2023, 08:16:13 xxx.xxx.74.204

Hodně ornitologů krítka zavrhuje hlavně z důvodu přenosu ptačích neštovic, protože se na krmítku ptáci potkávají. Takže dezinfekce a hygiena je na místě. Fotky sýkory koňadry s neštovicemi si najdete na internetu, není to pěkný pohled.

kometa
kometa (4173 příspěvků) 14.11.2023, 08:24:36 xxx.xxx.224.101
Xerxova:

taky jsem článek četla - nebudu se chovat jinak, než v letech předchozích. Na zahradě máme hodně ptáků - od střízlíka a králíčka, až po vrány šedivky… Sypu slunečnici do krmítek (dřevěných) a slunečnici a nějaké směsky různých zrní na zem. Lojové koule používám bez sítěk - a mizí rychle. 

Zatím krmím od minulého týdne jen slunečnici (do krmítek i na zem)- a už tu byly sýkorky koňadry, modřinky, uhelníčci a moje oblíbené (celoročně v borovici poskakující) parukářky. Babka má zatím absenci. Lítá spousta brhlíků, kosáci, strakapoudi, zvonci, vrabčáci (domácí), hrdličky, straky, sojky i dlask a červenka už dorazili. Kromě pěnkav tu byl i jíkavec - už loni jsme měla pocit, že je někde v okolí celoročně. Lítávali v lednu - když byla velká zima tak v prosinci - a už druhý rok jsou již brzy na podzim. Je jich maličko (pár??) - ale jsou. Jo a podle hromady peří je jasné, že nadále ke strávníkům patří i krahujík.

fotky z let minulých 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Já chci taky králíčka a střízlíka a parukářku!🙂 Neboli závidím.

kometa
kometa (4173 příspěvků) 14.11.2023, 08:28:44 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Hodně ornitologů krítka zavrhuje hlavně z důvodu přenosu ptačích neštovic, protože se na krmítku ptáci potkávají. Takže dezinfekce a hygiena je na místě. Fotky sýkory koňadry s neštovicemi si najdete na internetu, není to pěkný pohled.


A že nám to ten ornitolog na vycházkách neřekl? Zapamatovala jsem si, že je fajn kromě tuku dodávat i bílkoviny - proto kombinuji lesknici se slunečnicí.

Na druhou stranu, lojové koule dezinfikovat nelze. A krmítko za oknem fakt nebudu drhnout Savem- neb UV záření je spolehlivá, levná a bezpečná dezinfekce.

list
list (562 příspěvků) 14.11.2023, 08:35:53 xxx.xxx.170.206
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 14.11.2023, 08:16:13

Zrovna ty sýkory si vezmou na krmítku slunečnici a přelétnou si na větev, kde ji sezobou. Jak si představujete tu desinfekci? Pobíhat venku a rozprašovat do korun stromů a keřů kolem krmítka desinfekci? 

Anonymní (neregistrovaný) 16.11.2023, 07:42:58 xxx.xxx.74.204
list:

Zrovna ty sýkory si vezmou na krmítku slunečnici a přelétnou si na větev, kde ji sezobou. Jak si představujete tu desinfekci? Pobíhat venku a rozprašovat do korun stromů a keřů kolem krmítka desinfekci? 


Vě většina případů to tak je, že si vezmou semínko a odletí ale zase pravidlem to také není. Když je větší konkurence, jsou časté šarvátky mezi sýkorami a tam už je přenos rychlý. V podstatě ale stačí udržovat na krmítku pořádek a sucho, nemít tam plesnivé krmení. To na neštovice vliv nemá ale na zdraví ptáků ano.

list
list (562 příspěvků) 16.11.2023, 08:48:57 xxx.xxx.170.175
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 16.11.2023, 07:42:58

Však jo, já tady nepíšu, že se má krmítko dezinfikovat savem😉 Naopak tomu oponuji.

kometa
kometa (4173 příspěvků) 16.11.2023, 08:53:04 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Vě většina případů to tak je, že si vezmou semínko a odletí ale zase pravidlem to také není. Když je větší konkurence, jsou časté šarvátky mezi sýkorami a tam už je přenos rychlý. V podstatě ale stačí udržovat na krmítku pořádek a sucho, nemít tam plesnivé krmení. To na neštovice vliv nemá ale na zdraví ptáků ano.


Tak já žádnou šarvátku zatím nezaznamenala. Prostě přiletí jedna, druhá, třetí… Každá si vezme svoje semínko a odletí. Plesnivé krmení nemám. Naopak - nestačím doplňovat.

list
list (562 příspěvků) 16.11.2023, 09:22:55 xxx.xxx.170.175
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 16.11.2023, 08:53:04

U nás je to hodně podobné. Kolem krmítka jsou 3 vzrostlé javory, jabloň a broskvoň, takže mají dost prostoru, kam si odskočit zrnko sezobnout a nehaštěří se. 

kometa
kometa (4173 příspěvků) 16.11.2023, 09:35:00 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele list z 16.11.2023, 09:22:55

Přesně tak. Já mám před (pod) oknem velký javor a velkou lípu, odkud všichni nalétavají. Kolegovi se to líbilo a zkusil to taky. Ale je přes chodbu, okno na druhé straně, bez stromů a tak to nefungovalo.

Takže se kochám jenom já.🙂 Zatím koňadry, modřinky, úpolníci, brhlík a dlask.

list
list (562 příspěvků) 16.11.2023, 09:50:51 xxx.xxx.170.175
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 16.11.2023, 09:35:00

Tak to já to vyšperkoval a mám už 3 krmítka😀 Jedno ve stromě, jedno na tyči v prostoru mezi stromy a třetí na zdi, kde je široký přehled, to mají rády hrdličky😉

kometa
kometa (4173 příspěvků) 16.11.2023, 09:54:37 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele list z 16.11.2023, 09:50:51

Já ho mám ve škole, zvenčí na parapetu, v podstatě na tajňačku. Nehodlám šplhat na stromy a něco instalovat.🙂

Doma před bytovkou věším lojové koule.

acher
acher (656 příspěvků) 16.11.2023, 09:58:42 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 16.11.2023, 08:53:04

Tak u nás je to stejné.Krmítka máme dvě.Jedno zavěšené na ořešáku,jedno na tyči a hrdličky,zvonci,vrabci,strnadi se krmí na dvoře se slepicemi.Vzhledem k tomu,že na dvoře jsou 3 ořešáky,lípa,smrk,tůje a hned za plotem celý sad,tak se ptáci ani moc nepotkávají


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.