Aktuálně: 4 791 inzerátů176 085 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

přikrmovat? ano nebo ne?

Doron
Doron (1863 příspěvků) 09.12.2023, 14:19:17 xxx.xxx.162.126

Koupila jsem lojové koule a ptáci se jich netknou ☹️. Velký úspěch má daňčí lůj . Mám taky několik lahví vyškvařeného, ten asi dávat nemám, že ?

A teď bych měla několik šetřílkovských dotazů 😅

Můžu dávat ječné krupky nebo kroupy ? (Mám doma asi pět kilo)  A co směs pro nosnice? ( Hrdličky na ni běžně chodily..)

Ladd
Ladd (61 příspěvků) 10.12.2023, 16:25:23 xxx.xxx.166.142

V zimě jsem pro krmení, v přirodě toho určitě k nalezení mnoho nemají. Naopak v létě by se o sebe měli postarat sami. Navíc si myslím, že riziko přenosu nemocí na krmítkách opravdu je, tak proč by ho ptáci měli podstupovat i v létě.

Vložím fotku krmítka, které je uzpůsobeno tak, že se tolik neznečistí trusem; je i se zásobníkem.

Krmím ptačí směsí. Koupil jsem i 40 kg slunečnice. Tu ale zatím nedávám, protože tou krmí soused. Jen jsem si tedy odsypal a dal jsem ji tetě.

U mě na krmítku zatím polňáci, modřinky, koňadry, na semínkách tůje čížci. Pod krmítkem kosi, hrdličky, straky, sojky.(vrabci toho dost vyhází, takže na zemi je toho opravdu dost).

U tety vrabci domácí,  koňadry, modřinky, brhlíci, pěnkavy (snad pár), brhlíci, hrdličky, sojky, strakapoud.

Nepřihlášená Varaxi (neregistrovaný) 10.12.2023, 17:14:44 xxx.xxx.137.233

Ona ta lojová koule je z vyškvařeného tuku, takže nevidím důvod, proč by daňčí vyškvařený lůj vadil. Pokud není závadný, připálený nebo přisolený, tak bych ho použila. 
Kroupy a krupky se dávaly dřív, když se ptáčci krmili tím, co bylo uloženo ve spíži. Závadné to není, ale moc to dnešní rozmazlená generace zvyklá na slunečnici nechce. 🙂
Směs pro nosnici záleží, jaká je - nesmí tam být vůbec žádná sůl (chlorid sodný), a o často bývá. Přečtěte si složení a uvažte, jestli je vhodné. 

list
list (563 příspěvků) 10.12.2023, 18:17:36 xxx:xxx.32ce:3b21
Ladd:

V zimě jsem pro krmení, v přirodě toho určitě k nalezení mnoho nemají. Naopak v létě by se o sebe měli postarat sami. Navíc si myslím, že riziko přenosu nemocí na krmítkách opravdu je, tak proč by ho ptáci měli podstupovat i v létě.

Vložím fotku krmítka, které je uzpůsobeno tak, že se tolik neznečistí trusem; je i se zásobníkem.

Krmím ptačí směsí. Koupil jsem i 40 kg slunečnice. Tu ale zatím nedávám, protože tou krmí soused. Jen jsem si tedy odsypal a dal jsem ji tetě.

U mě na krmítku zatím polňáci, modřinky, koňadry, na semínkách tůje čížci. Pod krmítkem kosi, hrdličky, straky, sojky.(vrabci toho dost vyhází, takže na zemi je toho opravdu dost).

U tety vrabci domácí,  koňadry, modřinky, brhlíci, pěnkavy (snad pár), brhlíci, hrdličky, sojky, strakapoud.


Nejsem si jistý, že naše kulturní krajina má všude dost krmení pro volně žijící ptactvo, pole navazuje na pole bez mezí a remízků, takže není kde by rostlo dost plevelů, které by ptáky uživily. Zahrady jsou plné zelených trávníků s nulovou produkcí semen. V důsledku čistoty kulturní krajiny ubývá hmyzu.

acher
acher (670 příspěvků) 10.12.2023, 19:00:32 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 09.12.2023, 14:19:17

Dělala jsem závěsné květináče z vyškvařeného loje z koz.Syrový ho ptáci nechtěli,ale vyškvařený ano.

Trickyvoo
Trickyvoo (398 příspěvků) 11.12.2023, 02:07:05 xxx.xxx.62.63

Já dneska přijdu do kuchyně a před balkónovými dveřmi sýkorka a trochu čumí dovnitř, tak si říkám “copak, už nemáte co?” a ono fakt to krmítko bylo prázdné. Dala jsem slunečnice, nesolené buráky, lojové koule a jakousi směs z Lidlu pro ptáčky na krmítku. Včera jsem poprvé viděla na krmítku a na zemi pod ním větší skupinu vrabců. Loni k nám skoro nelítali. 

kometa
kometa (4303 příspěvků) 11.12.2023, 08:15:03 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Trickyvoo z 11.12.2023, 02:07:05

Tak u mě obráceně. Minulé pondělí po víkendu krmítko vymetené, dneska ne.

Espiro
Espiro (355 příspěvků) 11.12.2023, 09:12:35 xxx.xxx.207.140
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 11.12.2023, 09:02:59

Strejda Gůgl říká, že sýkora rezavoboká (chocholatá) 🙂Nikdy jsem ji neviděla, je krásná. 

HL (neregistrovaný) 15.12.2023, 20:50:28 xxx.xxx.120.7

Sníh roztál a spotřeba slunečnice je snad třetinová co při sněhu, tak to má ale být, ať se holky snaží jinde a až bude nejhůř nechť přijdou,

Ornitol. (neregistrovaný) 16.12.2023, 15:46:34 xxx.xxx.70.6
drvodelkafialova:

Tenhle ptáček přiletěl ke kamarádovi na zahradu. Co to je?

Obrázek

To je zvláštní, to je jeho fotka nebo našel na internetu ptáka, kterému se podobal? Protože je to opravdu sýkora rezavoboká, jenže ta se v Evropě nevyskytuje, obývá severní Ameriku, kde je hojná, i na krmítkách ale u nás rozhodně ne.

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 16.12.2023, 16:06:12 xxx.xxx.205.61
Ornitol.:

To je zvláštní, to je jeho fotka nebo našel na internetu ptáka, kterému se podobal? Protože je to opravdu sýkora rezavoboká, jenže ta se v Evropě nevyskytuje, obývá severní Ameriku, kde je hojná, i na krmítkách ale u nás rozhodně ne.


nechtěl jsem do toho rejpat , jestli hledal něco podobnýho, tak věřím , že si to mudla je schopen splést i třeba s brkoslavem (velikostní nepoměr ho nezarazí) a naše včelařka je v tom nevinně

Obrázek
Xerxova
Xerxova (792 příspěvků) 16.12.2023, 16:48:08 xxx:xxx.ebb0:ed55
lupus4:

nechtěl jsem do toho rejpat , jestli hledal něco podobnýho, tak věřím , že si to mudla je schopen splést i třeba s brkoslavem (velikostní nepoměr ho nezarazí) a naše včelařka je v tom nevinně

Obrázek

taky mě to napadlo. Ale velikostně je to jinde… jestli to byla velikostí sýkorka…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.